Tek Göğüste Ağrı

Tek Göğüste Ağrı

Her yaştan kadının en sık yaşadığı problemlerin ilk sıralarında göğüs ağrıları gelmektedir. Göğüs ağrısı her iki göğüste olabileceği gibi bazı durumlarda tek göğüste de yaşanabilmektedir. Bu ağrılar sebeplerine bağlı olarak hafif ağrılardan şiddetli ağrıya kadar çeşitli kademelerde hissedilebilmektedir. Bu yazıda tek göğüste yaşanan ağrıların nedenlerine yakından bakacağız.

Tek Göğüste Yaşanan Ağrılar

Göğüs ağrısı yaşayanların bu ağrıyı tarif etmeleri istendiğinde en çok hassaslık, keskin bir ağrı, yanma hissi ve göğüs derisinin gerilmesi olarak tanımlamaktadırlar. Tek göğüste yaşanan ayrı düzenli olarak ya da uzun aralıklarla yaşanabilir. Tek göğüste yaşanan ağrılar temel olarak adet dönemi ile ilgili olan ve olmayan olarak iki ana kategoriye ayrılabilir.

Adet Dönemi İle İlgili Ağrılar

Kadınların %75’e yakını adet döneminde göğüs ağrıları yaşamaktadır. Bu ağrılar adet döneminde artan hormonlar neticesinde meydana gelen bazı fiziksel değişiklikler sonucunda ortaya çıkar. Genellikle orta dereceli ağrılara neden olan adet döneminde yaşanan göğüs ağrıları sıklıkla her iki göğüste birden görülmektedir.

Adet Dönemi İle İlgisi Olmayan Ağrılar

Adet dönemi dışında kalan zamanlarda yaşanan bu ağrılar genellikle tek göğüste görülmekte ve keskin olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda yanma hissi ile ortaya çıktığı görülür.

Tek Göğüste Ağrı Oluşmasının Nedenleri

Tek göğüste oluşan ağrılar çoğunlukla bir yaralanma ve zedelenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Periyodik kontrol yaptıran ve biyopsiye giden kadınlarda işlem sonrası bir süre ağrı görülmesi normaldir.

Gebelik döneminde vücut dengesinde yaşanan değişikliklerde tek göğüste ağrıya neden olabilmektedir. Nonlactational mastitis adı verilen göğüs enfeksiyonu gribe benzer belirtiler ile seyreder.

Süt ile beslenme döneminde süt kanalında yaşanan sorunlar sütün meme ucuna gitmeden tıkanmasına yol açarak göğüste şişkinlik ve ağrıya neden olabilir.

Ayrıca göğüste, göğüs bölgesinde bulunan kaslarda veya kalpte yaşanan rahatsızlıklar kendini göğüs ağrısı olarak gösterebilmektedir. Büyük ölçülü göğüslerin sırt, omuz, boyun ağrısına yol açması sıklıkla görülen bir durumdur.

Tek Göğüste Yaşanan Ağrının Tedavisi

Tek göğüste yaşanan ağrılar genellikle zaman içinde kaybolur. Bu tip ağrıların sadece %15’i özel tedavi gerektirmektedir. Ancak yine de sağlık durumunuzla ilgili şüpheleriniz varsa ve tek göğüste yaşanan ağrı uzun zaman boyunca devam ediyorsa profesyonel bir yardım almanızı ve doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Doktorlar bazı durumlarda ağız yoluyla alınan ilaçlarla tedaviye gidebilmekte bazı şüpheli gördükleri durumlarda da biyopsi veya mamografi isteyebilmektedir.

Göğüs ağrısı yaşayan kadınlar ilk olarak göğüs kanserinden şüphelenmektedir. Ancak göğüs kanseri olan kadınların sadece %10’unda kanser kendini göğüs ağrısı olarak göstermektedir. Göğüs ağrısının göğüs kanseri ile ilgisi elle hissedilebilen kitleler, göğüsten istem dışı sıvı gelmesi gibi diğer belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Her ne olursa olsun göğsünüzde süreli bir ağrı hissediyorsanız işinizi şansa bırakmamak için bir doktora gitmenizde fayda var.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın