Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk çatlağı genellikle buradaki cildin aşırı kuruması nedeniyle oluşmaktadır. Uzun süre topuklu ayakkabı giymek ve fazla kilolar da topuklar üzerindeki baskıyı arttırdığı için topuk çatlağına neden olabilir. Düzenli olarak yapılan ayak bakımı ve nemlendirici kremler orta dereceli topuk çatlaklarını geçirmek için idealdir.

Bu yazımızda sizler için bazı yöntemleri ve kaçınmanız gereken durumları derledik. Bu yöntemlerden bir ya da birden fazlasını uygulayarak ve zararı olabilecek bazı şeylerden uzak durarak topuk çatlaklarını önleyebilir ya da hali hazırda olan çatlakları iyileştirebilirsiniz.

Nemlendirici Krem

Topuklarda oluşan çatlaklar yeterince derinleşirse ağrıya ve kanamaya neden olabilir. Bu yüzden çatlaklar ilerlemeden gerekli tedbirleri almalısınız. İlk yapmanız gereken iyi bir nemlendirici kozmetik krem almak. Duştan çıktıktan sonra ayaklarınız henüz nemliyken bu kremi topuklarınıza iyice yedirin ve cilde daha iyi nüfuz etmesi için pamuklu bir çorap giyin.

Vazelin

Eğer size uygun bir nemlendirici bulamadıysanız vazelin kullanabilirsiniz. Vazelin cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak nemi içeri hapseder ve sertleşen, kuruyan topuklarınızı yumuşatır. Vazelini yatmadan önce sürüp pamuklu bir çorap giyerseniz topuklarınız sabaha daha yumuşak olacaktır.

Bal ve Zeytinyağı Kürü

Doğal ve bitkisel ürünler kullanmak istiyorsanız badem yağı, aloe vera’yı tavsiye edebiliriz. Ayrıca bal ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız kür topuklarınızı yumuşatmaya ve çatlakları geçirmeye iyi gelebilir. 1 çay kaşığı balı bir yemek kaşığı zeytinyağı ile iyice karıştırın. Bu karışımı topuklarınıza ovalayarak sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Bu bakım cildinizi yumuşattığı gibi balın anti bakteriyel özelliği ile çatlakları olası enfeksiyonlardan koruyacaktır.

Bitkisel Yağlar

Topuk çatlaklarını önlemek ya da tedavi etmek için zeytinyağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı ya da başka herhangi bir hidrojenlenmiş bitkisel yağ kullanabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar elde etmek için bu yağları yatağa gitmeden sürmenizde fayda vardır, böylelikle yağların cildinize nüfuz edebilmesi için yeterli zaman vermiş olursunuz. Bu yöntem için izlemeniz gereken adımlar ise şöyledir:

 • Ayaklarınızı sabunlu suya sokun ve ardından sünger taşı ile ovun.
 • Ayaklarınızı durulayın ve iyice kurutun.
 • Seçeceğiniz bir yağı topuklarınıza ve ayak tabanlarınıza sürün.
 • Temiz bir çorap giyin ve bu şekilde yatağa girin. Uyandığınızda topuklarınızdaki yumuşaklığı fark edeceksiniz.
 • Bu yöntemi birkaç gün boyunca, çatlaklar tamamen yok olana kadar tekrarlayın.

Pirinç Unu ile Peeling

Ayaklarınıza ve topuklarınıza peeling yapmak ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Böylelikle çatlaklar ve kuruluk önlenir. Evde hazırlayacağınız bir karışım ile kendi doğal peelinginizi elde edebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 avuç pirinç unu, birkaç çay kaşığı bal ve elma sirkesi. Tüm malzemeleri koyu bir macun elde edene kadar karıştırın ve eğer çatlaklar çok kötüyse bir yemek kaşığı zeytin yağı ya da tatlı badem yağı ilave edin. Ayaklarınızı ılık suda 10 dakika kadar bekletin ve ardından nazikçe hazırlamış olduğunuz karışımla ovalayın. İstediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar haftada birkaç kez tekrarlayın.

Gül Suyu ve Gliserin

Gül suyu ve gliserin karışımı topuklardaki çatlaklara iyi gelir. Gliserin cildi yumuşatır ve bu özelliği sebebiyle kozmetikte yaygın bir şekilde kullanılır. Gül suyu ise A, B3, C, D ve E Vitaminleri, antioksidan, antiseptik ve antiinflamatuar özellikler ekler.

Tek yapmanız gereken yatağa gitmeden önce eşit miktarda gül suyu ve gliserini karıştırıp topuklarınıza ve ayaklarınıza sürmektir.

Su Dolu Leğen

İşten döndükten sonra ayaklarınızı su dolu bir leğende yarım saat kadar bekletmek hem ayak kokusunu alacaktır hem de ayaklarınızı nemlendirecektir. Bu işlemi yatmadan önce de uygulayabilirsiniz. Yalnız suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin çünkü sıcak su cildin nemini azaltabilir. Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra başta topuklar olmak üzere tüm ayağınıza nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Limonlu Su

Limonun asidik özelliği sert derinin yumuşatılmasında ve doğal olarak çatlakların önlenmesinde çok etkilidir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şöyledir:

 • Ayaklarınızı 10-15 dakika boyunca limon suyu ilave edilmiş ılık suda bekletin. Sıcak su kullanmaktan kaçının çünkü sıcak su ayaklarınızın daha da fazla kurumasına yol açabilir.
 • Topuklarınızı süngertaşı ile ovalayın.
 • Ayaklarınızı yıkayın ve havluyla durulayın.

Muz

Olgun muzlar çatlamış ve kurumuş topuklar için en ucuz tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntem için izlemeniz gereken adımlar ise şöyledir:

 • 1 adet olgun muzu iyice ezin ve temizlemiş olduğunuz ayaklarınıza sürün.
 • Yaklaşık 10-15 dakika bekleyerek cildin karışımı emmesine zaman tanıyın.
 • Ardından ayaklarınızın ılık suyla yıkayın ve sonra ayaklarınızı 5-10 dakika boyunca soğuk suda bekletin.
 • Daha yumuşak ve daha pürüzsüz topuklara sahip olabilmek için birkaç hafta boyunca her gün uygulayın.

Bal

Nemlendirici ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde bal kurumuş ve çatlamış topuklarınız için mükemmel bir üründür. Yapmanız gerekenler ise şöyledir:

 • Ilık su dolu bir kabın içerisine 1 bardak bal ilave edin ve iyice karıştırın.
 • Ayaklarınızı bu suya koyun ve 15-20 dakika kadar bekletin.
 • Ayaklarınızı nazikçe ovalayın.
 • Gelişme görene kadar her gün ya da haftada birkaç kez uygulayın.

Süt ve Bal Karışımı

Ayaklarınıza yeterince özen göstermediğinizde topuklarınızda çatlaklar oluşabilir. Bu sebeple ayaklarınızı günlük olarak temizlemek ve nemlendirmek önemlidir. Bunun rutinin dışında ise haftada bir uygulayacağınız süt-bal karışımı ile yumuşacık topuklara sahip olabilirsiniz. Ancak topuklarınızda halihazırda çatlaklar varsa bu karışımı günlük uygulayıp ardından ayaklarınızı nemlendirmeniz gerekir. Bu rutin ise çatlaklar yok oluncaya kadar devam etmelidir.

 • Kabın içerisine 2 bardak süt ve 1 bardak bal koyun. İyice karıştırın.
 • Ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca bu karışımın içerisinde bekletin.
 • 1o dakika sonra, ayaklarınız hala suyun içerisindeyken, ayaklarınıza masaj yapın.
 • Son olarak ayaklarınızı ılık suyla durulayın.

Bol Bol Su İçin

Yeterli miktarda su içmediğinizde ağzınız ve boğazınız kurur. Aynı etki cildinizde de görülür. Bu sebeple cildinizin kurumaması için yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Yeterli miktarda su içmek topuklarınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

Topuklarınız çatlıyorsa topuğu açık ayakkabılar giymeyin. Ev içinde de olsanız pamuklu, hava alan çoraplar kullanın. Eğer çatlaklar yürümenize engel oluyorsa ve kanama varsa durum daha da ciddileşmeden bir doktora görünün.

Ağır ve Kokulu Sabun Kullanımından Kaçının

Ayaklarınızı yıkarken ağır ve kokulu sabun kullanmayın. Kokulu temizlik ürünleri cildin daha çok kurumasına sebebiyet verebilir.

Topuk Çatlaklarının Olası Nedenleri

 • Kuru cilt
 • Uzun süre ayakta kalmak
 • Obezite
 • Arkası açık ayakkabı kullanımı
 • Topuk dikenleri
 • Ayakların çok sıcak suyla yıkanması
 • Egzema
 • Uzun süre topuklu ayakkabı giymek

Uyarı

Tekrarlayan şiddetli topuk çatlaklarınız varsa bir doktora görünmenizde fayda vardır. Çünkü bu çatlakların arkasında bir sağlık problemi yatıyor olabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın