Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk çatlağı genellikle buradaki cildin aşığı kuruması nedeniyle oluşmaktadır. Uzun süre topuklu ayakkabı giymek ve fazla kilolarda topuklar üzerindeki baskıyı arttırdığı için topuk çatlağına neden olabilir. Düzenli olarak yapılan ayak bakımı ve nemlendirici kremler orta dereceli topuk çatlarını geçirmek için idealdir.

Topuklarda oluşan çatlaklar yeterince derinleşirse ağrıya ve kanamaya neden olabilir. Bu yüzden çatlaklar ilerlemeden gerekli tedbirleri almalısınız. İlk yapmanız gereken iyi bir nemlendirici kozmetik krem almak. Duştan çıktıktan sonra ayaklarınız henüz nemliyken bu kremi topuklarınıza iyice yedirin ve cilde daha iyi nüfuz etmesi için pamuklu bir çorap giyin. Ayaklarınızı yıkarken ağır ve kokulu sabun kullanmayın. Kokulu temizlik ürünleri cildin daha çok kurumasına sebebiyet verebilir.

İşten döndükten sonra ayaklarınızı su dolu bir leğende yarım saat kadar bekletmek hem ayak kokusunu alacaktır hem de ayaklarınızı nemlendirecektir. Bu işlemi yatmadan öncede uygulayabilirsiniz. Yalnız suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin çünkü sıcak su cildin nemini azaltabilir. Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra başta topuklar olmak üzere tüm ayağınıza nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Eğer size uygun bir nemlendirici bulamadıysanız vazelin kullanabilirsiniz. Vazelin cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak nemi içeri hapseder ve sertleşen, kuruyan topuklarınızı yumuşatır. Vazelini yatmadan önce sürüp pamuklu bir çorap giyerseniz topuklarınız sabaha daha yumuşak olacaktır.

Doğal ve bitkisel ürünler kullanmak istiyorsanız badem yağı, aloe vera’yı tavsiye edebiliriz. Ayrıca bal ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız kür topuklarınızı yumuşatmaya ve çatlakları geçirmeye iyi gelebilir. 1 çay kaşığı balı bir yemek kaşığı zeytinyağı ile iyice karıştırın. Bu karışımı topuklarınıza ovalayarak sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Bu bakım cildinizi yumuşattığı gibi balın anti bakteriyel özelliği ile çatlakları olası enfeksiyonlardan koruyacaktır.

Topuklarınız çatlıyorsa topuğu açık ayakkabılar giymeyin. Ev içinde de olsanız pamuklu, hava alan çoraplar kullanın. Eğer çatlaklar yürümenize engel oluyorsa ve kanama varsa durum daha da ciddileşmeden bir doktora görünün.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın