Topuk Çatlakları İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Topuk Çatlakları İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Topuk çatlaması, çeşitli sebeplerle ayakların topuk kısımlarında meydana gelen kuruma ve çatlama durumudur. Rutin olarak yaptırılacak pedikürler bu tip bir sorunun oluşmasını engelleyecektir, ancak her zaman durum böyle olmayabilir. Yaptırdığınız pediküre rağmen topuk çatlaklarınızın oluşmaya başladığını fark ederseniz mutlaka bir an önce tedaviye başlayın. Aksi halde bu durum ağrılı ve kanamalı bir hal alabileceği gibi nasır oluşumuna da sebep olabilir. Topuk çatlaması genellikle soğuk havalarda, yani ayakların nemden uzak kaldığı zamanlarda görülür. Nem kaybı bu tip durumlarda topukların çatlamasına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle topuk çatlamasında uygulanacak tedavinin nemlendirme işlemi içermesi gerekir. İşte topuklarda oluşan çatlakları ortadan kaldırmanız için birtakım tedavi önerileri:

Topuk çatlaklarında öncelikle yapılması gereken şey ölü deriyi ayaktan ve özellikle de topuk kısmından atmak olmalıdır. Bunun için önce bir leğen alın ve içine ayaklarınızın tamamını kapsayacak şekilde ılık su koyun. Ayaklarınızı leğene yerleştirin ve 20-30 dakika bekletin. Böylece sertleşmiş ve kurumuş olan derinizin yumuşamasını sağlayacaksınız.

Yumuşatma işleminin ardından bir ayak törpüsü ya da sünger taşı yardımıyla topuklardaki, parmaklardaki ve ayağınızın diğer bölgelerindeki ölü derinizden kurtulun. Bunu ayağınıza zarar vermeden yavaş hareketlerle yapın. Eğer bu tip uygulamaları yapamayacağınızı düşünüyorsanız, hijyenik olduğundan emin olduğunuz bir bakım salonunda da yaptırabilirsiniz.

Bu uygulama bittiğinde artık nemlendirme işlemi için hazırsınız demektir. Elinize biraz nemlendirici krem alın ve masaj yaparak ayaklarınıza, özellikle de topuklarınıza sürün.

Eğer ayaklarınız genel anlamda çok fazla kuruysa, topuklarda çatlak oluşumunu engellemek ya da yukarıda belirttiğimiz tedavilerden en iyi sonucu alabilmek için mutlaka kullandığınız çoraplara dikkat edin. Pamuklu olanları tercih edin, çünkü pamuklu çoraplar ayağınızın hava almasını sağlayacaklardır. Daha rahat ve ayağınızı sıkmayan çorapları tercih edin.

Yukarıda belirttiğimiz tedavileri uyguladınız ve olumlu bir sonuç alamadıysanız durumun sebebi mantar hastalığı olabilir. Bu durumda hemen bir doktora başvurun ve size önerdiği tedaviyi düzenli bir şekilde uygulayın. Zamanla çatlakların da ortadan katlığını göreceksiniz.

Çatlak topukların evde tedavisi için her markette bulabileceğiniz ayak bakım kremlerini kullanabileceğiniz gibi evde zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Zeytinyağının kokusunu azaltmak için bir miktar lavanta yağı ile karıştırabilirsiniz. İster nemlendirici krem kullanın isterseniz doğal yağlar, ayak bakımını düzenli olarak yaptığınızda çatlayan topuk sorunundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın