Trombosit Düşüklüğü Nedenleri

Trombosit Düşüklüğü Nedenleri

Tıbbi adı trombositopeni olan trombosit düşüklüğü nedenleri arasında dalağın normal fonksiyonlarını yerine getirememesi, kemik iliği hastalıkları, kana bağlı bağışıklık sistemi hastalıkları, aşırı ve düzenli olarak alkol tüketimi, çeşitli ilaçlar ve bazı bakteriler sayılabilir. Trombosit düşüklüğü belirtileri arasında ise idrarda kan, yüzeysel kanama, küçük darbelerde bile aşırı morarma, kanamanın uzun sürmesi ve burun kanaması ilk sıralarda gelmektedir.

Kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan trombosit düşüklüğü genellikle yaraların kanamasının olması gerekenden daha uzun sürmesine ve pıhtılaşmanın gecikmesine neden olur. Yapılan testlerde her miktolitre kanda 150-350 bin arası trombosit seviyesi normal sayılır. 150 binden az olan ölçümler trombosit düşüklüğüne işaret eder. 20 binden az çıkan ölçümler ise tehlikeli olarak kabul edilir.

Dalağın çeşitli hastalıklara bağlı olarak büyümesi trombosit düşüklüğü nedenleri arasında yer almaktadır. Kemik iliklerinde üretilen trombositler, ilikleri etkileyen hastalıklarda (HIV ya da lösemi gibi) üretilemez ya da üretimi yavaşlar. Gebelik döneminde trombosit seviyeleri düşük çıkabilir. Ayrıca alkol tüketimi trombosit üretimini yakından ilgilendirmektedir.

Trombosit Düşüklüğü Tanısı

Doktorunuz fiziksel muayene sonrasında trombosit düşüklüğünden şüphe ediyorsa tam kan sayımı isteyebilir. Kan sayımında kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi, trombosit ve plazma değerlerine bakılır.

Trombosit Düşüklüğü Tedavisi

Eğer trombosit değerleriniz normal aralığın çok altında değilse tedaviye gerek duyulmayabilir. Eğer trombosit değerleri 30-20 bin altındaysa trombositopeni teşhisi konulur ve tedavi süreci başlatılır. İlk olarak trombosit düşüklüğüne neden olan altta yatan hastalık araştırılır ve onun tedavisi başlatılır. Buna ek olarak kan nakli yapılabilir.

Korunma

Trombositopeni teşhisi konulduktan sonra hastanın uyması gereken bazı kurallar vardır. Kanamaya yol (Örneğin bazı spor aktiviteleri) açabilecek aktiviteler azaltılır veya tamamen bırakılır. Alkol kullanımı zaten düşük olan trombosit seviyesini daha da aşağı çekeceği için bırakılmalıdır. Aspirin gibi kanı sulandıran bazı ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar kullanılmamalı ya da kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir koşulda teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

, ,

Trombosit Düşüklüğü Nedenleri İçin 12 Yorum Yapılmış

 1. huliya 25 Ocak 2013 #

  Bulgaristan’danım. En büyük hayalim beni bir Türk doktoru tedavi etsin. Düşük trombosit hastasıyım. Yaşım 25, 2 çocuğum var, onlar için endişeliyim kendim için değil.

 2. aynur 28 Şubat 2014 #

  Bizimde tronbosit düşüklüğü olan hastamız var, hastanede yattı bir yakım ilaçlar ve serum verildi fakat tedaviyi kestiler kan değeri şu an 20 bin ve biz çaresiziz lütfen yorumunuzu bekliyorum lütfen.

 3. sara 05 Mart 2014 #

  Benimde düşük. Allaha şükür çok fazla bir şey yok.

 4. erdal 26 Mart 2014 #

  Trombositi düşük 20 bine inmiş beyaz kanı.

 5. rasime 22 Mayıs 2014 #

  Merhaba 5 ay önce verdiğin kan tahlilinde trombosit sayım 176 bin simdi ise120 bin de. Sürekli sırt ve bel ağrısı çekiyorum. Karnımda belli belirsiz sürekli bir ağrı son günde de sol kaburgamın altında bir ağrı var. Nedeni ne olabilir? Hematojiyemi yoksa dahiliyeye mi gitmem gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Özgür 27 Haziran 2017 #

   Merhaba anlatmış olduğun durumu birebir yaşıyorum şu an geçti mi, nasıl bir tedavi uyguladın?

 6. emine 09 Haziran 2014 #

  22 yaşındayım lise üçte trombositlerim düşmeye başladı.2009 da morarmalar oluşuyordu vücudumda. Üç seneden beri 16 mg ilaç kullanıyorum. Ama ilaç kilo aldırdığı için bazen bırakıp bazen içiyordum. En son yaptırdım tahlilde trombositlerim 68 çıktı yardımcı olursanız sevinirim.

 7. feray 24 Aralık 2014 #

  Ben de yaklaşık 12 yıldır itp hastasıyım yani trombositlerim sadece 1 idi, sonra kortizonlar vs. dalak alındı ameliyatla. Ameliyattan sonra tekrar düşmeler oldu kortizon ilaçlara devam ettim. Adetim çok uzun sürüyordu 4 ay boyunca hiç durmadan kanamam oldu ve kadın doğum uzmanı bana sağlık ocaklarının dağıttığı doğum kontrol hapından verdi. Yaklaşık 4 yıl kullandım trombosit sayılarım yükseldi ve şimdi normal hatta yüksek bile. Doğum kontrol hapları trombositleri yükseltiyor, ben şifa buldum, paylaşmak istedim.

  • A.Halim Ezgin 09 Mart 2015 #

   Sayın Feray hanım:
   Benim kızım 15 yaşında ve İTP(Beyaz kan hücresi çalışmıyor) hastası . 6 aydır bu hastalıkla uğraşıyoruz. Siz yorumunuzda “kadın doğum uzmanı bana sağlık ocaklarının dağıttığı doğum kontrol hapından verdi. Yaklaşık 4 yıl kullandım trombosit sayılarım yükseldi ve şimdi normal hatta yüksek bile. Doğum kontrol hapları trombositleri yükseltiyor, ben şifa buldum ” diye yazmışsınız. Acaba hangi doğum kontrol hapını kullanıyorsunuz? Gynelle mi ? Yasmin mi?
   Lütfen bize de söyleyin . Eğer şifa bulursak size çok dua ederiz. Allah razı olsun….

  • Murathan 15 Ağustos 2016 #

   İlacın ismini verir misiniz?

 8. Sibel 25 Şubat 2015 #

  Oğlum 7 Yaşında Trombosit 113 çıktı, lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor?

 9. Elif 28 Şubat 2017 #

  Slm ben trombosit itp hastasıyım, iki yıldır tedavi görüyorum bir türlü yükselmiyor, ne yapmam gerekiyor?

Bir Cevap Yazın