Uykuda Ağız Kuruluğu

Uykuda Ağız Kuruluğu

Ağız içinde 3 ayrı bölgede bulunan tükürük bezleri yeterli miktarda çalışmadığı zaman ağız kuruluğu yaşanabilir. Ancak uykuda meydana gelen ağız kuruluğunun gündüz yaşanan ağız kuruluğundan farklı, horlama ve uyku apnesi gibi nedenleri olabilir. Ağız kuruluğunun tedavisi için önce nedeninin belirlenmesi gerekir.

Tükürüğün ana görevleri, dili nemli tutarak hareket kolaylığı sağlamak, ağız içinde bulunan bakterilerle savaşmak ve yutmayı kolaylaştırmaktır. Aynı zamanda sindirimin ilk aşamalarından biri olarak sert gıdaları yumuşatır ve diş minelerini asitli gıdalardan, içeceklerden korur.

Horlama

Horlama uykuda ağız kuruluğunun en çok görülen nedenleri arasındadır. Horlama sırasında burnun tıkalı olması nedeniyle hava girişi sadece ağızdan olur. Uyku sırasında tükürük üretimi azaldığından bir süre sonra ağızdan giren hava ağız içini kurutmaya başlar. Horlama nedeniyle oluşan ağız kuruluğunu gidermek için geçici olarak geceleri su içmek ya da ağız çalkalama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Uyku Apnesi

Uykuda ağzın kuruması uyku apnesinin karakteristik belirtisidir. 3 farklı türü bulunan uyku apnesi ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir rahatsızlıktır ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Çeşitli testlerle türü ve şiddeti belirlendikten sonra tedavi edilebilen uyku apnesi sonrası geceleri yaşanan ağız kuruluğu ortadan kalkacaktır.

Bazı İlaçlar

Reçetesiz öksürük ve grip ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları, antihistaminikler ve dekonjestanlar ağız kuruluğuna neden olabilir. Mide bulantısı, depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılan bazı ilaçların ağız kuruluğuna yol açtığı bilinmektedir. Kanser tedavisinde kullanılan radyasyon tedavisi ve kemoterapi de ağzı kurutan yan etkilere sahiptir.

Fiziksel Nedenler

Ağız kuruluğu tamamen fiziksel nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Yaş alma, tükürük bezlerinin çalışmasını yavaşlatarak geceleri ağzın daha kuru olmasına yol açabilir. Çeşitli kanser türleri ve diyabetin belirtisi olarak ağız kuruması yaşanabilir.

, ,

Uykuda Ağız Kuruluğu İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. emine 14 Mayıs 2014 #

    Geceleri neden ağız kurur.

Bir Cevap Yazın