Uykuda Terleme Nedenleri

Uykuda Terleme Nedenleri

Uykuda terleme nedenleri arasında, kötü rüyalar veya gün içinde aşırı çay kahve tüketimi gibi çözümü kolay sorunlar veya bazı kanser türleri, bağışıklık sistemi hastalıkları, düşük kan şekeri ve nörolojik hastalıklar gibi ciddi hastalıklar sayılabilir. Ayrıca menopoz döneminde, antidepresan ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bazı ateş düşürücü ilaçlar uykuda terlemeye yol açabilir.

Uykuda terleme sürekli olarak devam ediyorsa nedeninin ne olduğunu kesin bir şekilde öğrenmek ve gerekli tedavi sürecini başlatmak için mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

İlaçlar: Antihipertansifler, alkol, antidepresanlar, löprolidin, niasin, tamoksifen ve ateş düşürmek için kullanılan ilaçlar gece terlemelerine neden olabilir. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ilacın prospektüsünü okuyarak gece terlemesi gibi bir yan etkisi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Enfeksiyonlar: Uykuda terleme bazen bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara verdiği tepki olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kanser: Gece saatlerinde, uykuya geçerken ya da uykuda terleme nedenleri arasında bazı kanser türleri de bulunmaktadır. Gece terlemesi lenfoma’nın B-semptomları adı verilen vücut sistemi üzerinde yarattığı etkiler arasında yer almaktadır. Lenfoma hastalarında gece terlemeleri kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kanserli hücreye dönüşen hücrelere karşı vücudun bağışıklık sistemi tepkisinin gece terlemeleri ve ateşe neden olabileceği düşünülmektedir.

Menopoz: Menopoza giren kadınların neredeyse %70’i “sıcaklık basması” olarak adlandırılan ani terleme yaşamaktadır. Vücut sıcaklığının artmasına bağlı olarak yaşanan terleme genellikle gece saatlerinde ortaya çıkar. Bu gece terlemeleri perimenopoz ve erken menopoz döneminde östrojen düzeylerinin düşmesi nedeniyle oluşur. Menopoz döneminde oluşan ateş basması ve gece terlemelerini azaltmak için özellikle öğle saatlerinden sonra kafein, alkol, baharatlı gıdalar tüketmeyin.

Düşük Kan Şekeri: Düşük kan şekerinin bir çeşidi olan nokturnal hipoglisemi uykuda terlemeye neden olabilir. Hastalığın belirtisi olarak gece uyandığınızda çarşafın ve pijamanızın nemli olduğunu görebilirsiniz. Buna sabah kalkınca halsizlik ve baş ağrısı da eşlik edebilir.

Hormon Bozuklukları: Bazı hormon bozuklukları kan basıncını arttırıp kalbin daha hızlı çalışmasına neden olarak uykuda ya da gece saatlerinde terlemeye yol açabilir. Ayrıca tiroid bezlerinin aşırı tiroid üretimi olan hipertiroidizmin bir sonucu olarak da gece terleme yaşanabilir.

Uykuda Terleme Nedenleri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. alattin karademir 20 Haziran 2014 #

    Allah razı olsun çok faydalı site yapmışsınız çok güzel bilgilendim sizi tebrik ederim böyle faydalı anlaşılır konular emeği gecene teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın