Uykusuzluğun Nedenleri

Uykusuzluğun Nedenleri

Uykusuzluk yani uyuyamama, uykuya kolay dalamama fiziksel ve psikolojik bazen de ikisinin karışımı olarak ortaya çıkabilmektedir. Uykusuzluk veya az uyku günde 6 saatin altında uyuyan insanlar için geçerlidir. Uzun süren uykusuzluk sonucunda vücutta fiziksel ve ruhsal olarak yıpranmalar oluşmaktadır. Bu yüzden uykusuzluk nedenleri iyice incelenmeli ve gerekiyorsa profesyonel yardım alınmalıdır.

Uykusuzluğun Ana Nedenleri

Uykusuzluğun veya uyku bozuklarının dört ana nedeni bulunmaktadır. Bazı kişilerde bu sorunların bazıları birlikte görülebilmektedir.

Hayat Tarzı

Uykusuzluğun, uyku bozukluklarının ana nedeni seçtiğiniz yaşam tarzıdır. Yaşam tarzı içinde beslenme, sigara ve alkol tüketimi, iş hayatı, stresi kontrol edememe, kafein ve tein tüketimi, gece mesaileri, dinlenmeniz gereken saatleri bilgisayar başında geçirmeniz gibi pek çok madde sayılabilir. Tüm bunlar vücudunuzun doğal saati üzerinde etkili olarak uyku düzeninizin bozulmasına, uykuya geçişin zorlaşmasına ve diğer uyku bozukluklarına neden olur. Hayat tarzınızda değişikliklere giderek daha kaliteli ve düzenli uyku uyuyabilirsiniz. Hayatınızda yaptığınız değişikliklerin uykunuz üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için bir uyku günlüğü tutabilirsiniz. Örneğin uyuyamadığınız bir gece o gün neler yaptığınızı, ne gibi olaylar yaşadığınızı, neler yediğinizi listelemek uykusuzluğun nedenlerini fark etmenizi sağlayabilir.

Rahatsızlıklar

Bazı hastalıklar ve hastalık belirtileri uyku düzeninin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu hastalıklar astım gibi fiziksel ya da depresyon gibi ruhsal hastalıklar olabilmektedir. Uykusuzluk ya da uyku düzeninin bozulmasına verebileceğiniz belirli bir cevap bulamıyorsanız bu vücudunuzda yaşanan diğer sorunların habercisi olabilir. Böyle bir durumdaysanız doktorunuza başvurarak asıl nedenin ne olduğunu öğrenmelisiniz.

İlaçlar

Sadece hastalıklar değil hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda uykusuzluğa neden olabilmektedir. Bazı ilaçlar vücudun doğal ritmini bozarak akut uykusuzluk, yorgunluk ve uykuya dalamama gibi sorunları yaratabilmektedir. eğer başka bir hastalık nedeniyle doktorunuz size bir reçete yazdıysa ve kullandığınız ilaçlar uyku düzeninizi bozuyorsa bunu doktora bildirmeli ve alternatif ilaçlar yazmasını istemelisiniz. İlaçları almayı doktorunuza danışmadan kesinlikle bırakmayın çünkü tedavi sürecinde olan diğer hastalığınız daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Klinik Uyku Bozuklukları

Uykusuzluğa neden olan belirli bir durum yoksa yaşadığınız sorun klinik uyku bozukluğu olabilir. Akut uykusuzluk olan insomnia ve narkolepsi gibi klinik uyku bozuklukları uykusuzluğunun altında yatan nedenler olabilir. Gırtlakta bulunan yağ dokusunun kalınlaşması sonucu uyku sırasında nefes alıp vermeyi zorlaştıran uyku apnesi gibi diğer sorunlarda uykunun kalitesini düşürmektedir. Uyku apnesi derin uykuya geçişi engellediği için gün için kendinizi sürekli yorgun ve uykulu hissedersiniz.

Uykusuzluk İçin Ne Zaman Profesyonel Yardım Alınmalı?

Uykusuzluk tüm yaşamınız üzerinde etkili olduğu için kısa sürede çözüm bulmanız gereken bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam tarzınızda yaptığınız değişiklikler, kullandığınız ilaçların değiştirilmesi, kafein gibi uyku kaçıran etkenleri azaltmanıza ve beslenmenize dikkat etmenize rağmen uykusuzluk çekiyorsanız bu konuda profesyonel yardım almanız gerebilir.

Aşağıdaki sorulara vereceğiniz yanıtlara göre bir uyku kliniğine giderek sorununuzun çözümü hakkında alternatifleri örenebilir ve tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

  • Birkaç hafta boyunca haftada üç veya daha fazla gece uykusuzluk çekiyorsanız
  • Aşırı derecede horluyorsanız, uykunuzda boğazınız düğümleniyorsa, uyuyorken kısa süreli nefes kesilmeleri yaşıyorsanız
  • Bütün gece uyuyacağınızı düşündüğünüz bir gece belirli bir neden yokken birkaç saat sonra uyanıyorsanız ve bu durum haftalarca sürüyorsa
  • Nefes daralması ve göğüs ağrıları yaşıyorsanız
  • Uykusuzluk sonucunda günlük rutin aktiviteleri yapmakta zorlanıyorsanız

Uykusuzluk dünyanın her yerinde milyonlarca insanı etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren önemli bir sorundur. Çoğu uykusuzluk şikayetleri geçici ve çözümü kolay sorunlardır. Ancak bazı durumlarda uykusuzluk vücudunuzda sağlığınızı kaybetmenize kadar varabilecek önemli değişikliklere neden olabilir. Bu yüzden vücudunuza kulak verin ve sorunun hangi aşamada olduğuna karar verip profesyonel yardım alın.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın