Uykuyu Düzene Sokmak İçin Neler Yapılabilir?

Uykuyu Düzene Sokmak İçin Neler Yapılabilir?

Vücudun genel sağlığı kadar, ruhsal sağlık açısından da çok önemli olan uyku, stresle baş etmek için en etkili silahlardan biridir. Vücut uykuya hazırlanırken melatonin adlı hormon kana karışır ve vücut ısısını düşürerek “uyanıklığı” hafifletir. Gündüz saatlerinde bu hormon güneş ışığı tarafından baskılanır. Bu nedenle “jetlag” yaşanan uzun yolculuklarda vücut daha uzun süre gün ışığı aldığı için uyku düzeni bozulur. Yatağa gitmeden en az 3-4 saat önce yemek yememek, her gün aynı saatte yatağa girmek gibi bazı basit önlemlerle uykunuzu düzene sokabilirsiniz. Daha ciddi uyku sorunları için bir uyku bozukluğu tedavi kliniğine başvurabilirsiniz.

Uykuyu Düzenlemek İçin dikkat Edilmesi Gerekenler

Gün boyu tükettiğiniz gıdalara dikkat etmek uyku kalitesini arttırmak ve uykuyu düzenlemek açısından önemlidir. Yağlı, rafine gıdalardan uzak durun ve bol bol meyve sebze yiyerek almanız gereken mineral ve vitaminleri almaya çalışın. Dengeli ve sağlıklı beslenme kan şekeri seviyesini korumak ve buna bağlı uyku düzensizliklerinin ortadan kalkması için gereklidir.

Sabah kalkmayı düşündüğünüz saatten 12 saat önce yemek yemeyi kesin. Eğer yatağa girmeden önce yemek yerseniz hem vücut enerjisi artacaktır hem de vücut saati bozularak, bu saati yeni bir günün başlangıcı gibi algılayacaktır. Bu durumda uykuya geçişte zorlanırsınız. Yatmadan önce rahatlatıcı bitki çayları içebilirsiniz. Bu bitki çaylarının kafein içermemesi gerekiyor.

Günde 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Fazla veya az uyku gün boyu enerjinizi azaltarak daha çok yemek yemenize neden olabilir. Hafta sonları daha uzun süre yatakta kalmak çok çekici gelse de hafta sonları da hafta içi uyandığınız saatlerde uyanmaya çalışın.

Yatak odası düzeni uykuya geçiş ve uyku kalitesi için önemlidir. Karanlık bir ortam yaratın ve oda çok sıcak olmasın. Sabahları uyandığınızda perdeleri açarak güneşin odaya girmesine izin verin. Vücudunuzun güneş ışığı alması uyanmanızı kolaylaştıracaktır.

Yatmadan önce uzun süre bilgisayar ekranına ya da televizyona bakmak uykuya geçişi zorlaştırabilir. Bunlar hem zihni yorar hem de ışık kaynağı olarak vücudun gece-gündüz algılamasını engelleyerek uykusuzluğa neden olabilir.

Sonuç olarak hafif dereceli uyku düzeni bozuklukluları küçük bir kaç ayarlamayla düzene girebilir. Ancak tüm önlemlerinize rağmen uykusuzluk çekiyorsanız ve bu gündelik hayatınızı etkiliyorsa bir uzmana danışarak uygun tedavi seçenekleri hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Kaynaklar

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın