Ventolin Yan Etkileri

Ventolin Yan Etkileri

Ventolin astım, kronik bronşit ve diğer akciğer sorunlarının tedavisinde kullanılan albuterol ilaç grubunda yer alan bir ilaçtır. Bu ilaç akciğer hava yollarını genişleterek daha rahat nefes alınmasını sağlar. Ventolin tablet, şurup veya sprey olarak piyasada bulunur ve reçeteli olarak satılır.

Sprey Ventolin’in Genel Yan Etkileri

Sprey Ventolin kullanımı nedeniyle en sık karşılaşılan yan etkiler boğaz tahrişi, üst solunum yolları enfeksiyonu ve iltihabı, öksürük ve kas veya kemik ağrılarıdır.

Tablet ve Şurup Ventolin’in Genel Yan Etkileri

Şurup veya tablet şekillerinde alınan Ventolin genellikle baş dönmesi, yüksek tansiyon, baş ağrısı, mide yanması, bulantı, sinirlilik ve titreme gibi yan etkilere neden olabilir.

Ventolin Ciddi Yan Etkiler

Ventolin kullanımından dolayı kalp çarpıntısı, düzensiz kalp atışı, hızlı kalp atışı ve yüksek kan basıncı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda ilaç alımını bırakmalı ve hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Ventolin Kullanımında Alerjik Reaksiyonlar

Ventolin kullanımı sonucu alerjik reaksiyonlarla karşılaşılması çok nadir bir durumdur. Ancak nadir de olsa bu ilacın kullanımı nedeniyle ürtiker, yüzde şişme, nefes darlığı ve deri dökülmesi gibi alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Geçmişinde alerjik duyarlılığı olduğu bilinen hastalar için Ventolin kullanımı önerilmez. Tablet olarak satılan Ventolinler doğum sancıları öncesinde ve ilerlemiş hamileliklerde dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca sprey Ventolin’ler hamilelik sürecinde düşük yapmaya neden olabileceği için kullanılmamalıdır. Ventolin kullanımı ile ilgili en sağlıklı bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın