Yaban Mersini Kurusu Faydaları

Yaban Mersini Kurusu Faydaları

Yaban mersini kurusu vitamin yönünden oldukça besleyicidir ancak hemen söyleyelim kurutma işlemi sırasında suda çözülebilen B ve C vitaminleri azalır. Tabii bu bilginin yaban mersini kurusu tüketmenize engel olmasını istemem çünkü kurutulmuş ya da taze yaban mersini sağlığınız için faydalıdır.

Yaban mersini kurusu çok iyi bir antioksidandır. Hatta kurusu tazesinden 4 kat daha fazla antioksidan içerir. Kurutulma işlemi sırasında antioksidanlar daha konsantre hale gelir. Yaban mersini kurusunu yemeklerde, tatlılarda kullanabilir ya da atıştırmalık olarak öğün aralarında yiyebilirsiniz.

Bir avuç yaban mersini kurusu yaklaşık 140 kalori içerir ve yağ, kolesterol ve sodyum içermez. Bu nedenle diyet yapanların tüketebileceği iyi bir atıştırmalıktır. Bu miktar kuru yaban mersini günlük almanız gereken B-1 vitamininin %4’ünü, B-2 vitamininin %6’sını ve B-3 vitamininin %4’ünü karşılar.

B kompleks vitaminleri kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını teşvik ettiği için enerjiniz artar.

Kuru yaban mersininin en iyi tarafı bir avuç dolusunun günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %30’unu karşılaması. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hastalıklara karşı bir kalkan oluşturabilirsiniz.

Kuru Yaban Mersininin Diğer Besin Değerleri

Bir kap yaban mersini günlük kalsiyumun yaklaşık %6’sını, potasyum ihtiyacının %4’ünü, demir ihtiyacının %8’ini ve fosfor ihtiyacının %2’sini karşılar.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın