Yağlı Boyayla Ahşap Mobilya Nasıl Boyanır?

Yağlı Boyayla Ahşap Mobilya Nasıl Boyanır?

Yağlı boyalar, kimyasal maddeler ve doğal yağlar ile bağlayıcı maddeler içerirler. Bu maddeler lateks boyalara çok yönlü alternatiflerdir. Çünkü 50 dereceden daha az alanlarda damlatmadan, akmadan mobilyalara uygulanabilirler. Lateks boya ile boyama işlemi ise en az 50 derece gerektirir. Yağlı boyalar sıcak ortamlarda iyi kurumazlar, bu nedenle boya yapmak için bu tip bir boya seçtiyseniz sıcaklığın çok fazla olmadığından emin olmanız gerekir. Aşağıda yağlı boya ile boyama yapmanın püf noktalarını bulabilirsiniz.

Öncelikle boya işlemine geçmeden mobilyalarınızı iyice kontrol edin. Her hangi bir kırık, çatlak, çentik vb olup olmadığına bakın ve eğer varsa tamir edin.

Kontrol ve tamir işlemleri bittikten sonra ahşap cilasını tutkal sürdüğünüz her yere uygulayın. Ardından da bu yerlerin kurumasını bekleyin. Cila kuruduktan sonra yavaşça bu bölgeleri zımpara kağıdı ile zımparalayın.

Her türlü eski kaplama malzemesini ya da farklı renkte boyanmış olan yerleri temizleyin. Eğer içerde bir yerde bu işlemleri gerçekleştiriyorsanız yere mutlaka eski gazete ya da kağıt serin. Ayrıca camı da boyada yer alan uçucu maddelerden zehirlenmemek için mutlaka açın. Bunların yanı sıra eldiven ve kimyasal kokulara karşı da maske takın.

Dolgu macununu alın ve mobilyalara uygulayın. Bunu mobilyalarda eskiyen yerlere yapın.

Sıradaki adım mobilyaları zımparalama işlemidir. Üst yüzeyi yeterli olacak kadar zımparalayın. Astar boyaya geçmeden önce çıkan tozları bir fırça yardımıyla temizleyin.

İlk olarak beyaz bir boya ile başlayın. Astar boyanın kuruması için 3 saat kadar bekleyin. Eğer iyice kapanma olmazsa ikinci kat boyayı da sürebilirsiniz.

Son olarak da yağlı boyayı alın ve dikkatli bir şekilde boyamaya başlayın. Boyanın yüzeyinin bozulmaması için iyice kuruyana kadar mobilyayı kullanmayın.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın