Yağsız Gıdalarla Beslenmenin Faydaları

Yağsız Gıdalarla Beslenmenin Faydaları

Aşırı yağlı beslenmek sağlık açısından oldukça zararlıdır. Bunu 7’den 77’ye bilmeyen yoktur. Bu nedenle yiyeceğimiz besinleri seçerken yağ oranlarına dikkat etmeli ve az yağlı olanları tüketmeliyiz. Tabi yağların da çeşitli türleri mevcuttur. Doymuş yağlar ve doymamış yağlar şeklinde genel olarak sınıflandırabiliriz. Doymuş yağlar sağlık açısından zararı olan yağlardır. Bu yağlar özellikle hayvansal ürünlerden elde edilmektedir. Doymamış yağlardan ise özellikle omega yağ asitlerinin vücut için faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Doymamış yağlar denilince bitkisel yağlar ile beraber balıklardaki omega yağları anlaşılmaktadır.

Doymuş yağ asitleri özellikle kap ve damar sağlığını tehdit eder. Kolesterol seviyesini artırır. Bu nedenle doymuş yağlardan olabildiğince kaçınmak gerekmektedir. Doymamış yağ asitleri ise; tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri olarak sınıflandırılır. Sağlık açısından uygun miktarlarda tüketildiğinde faydaları bile söz konusudur. Bitkisel yağlar ve özellikle balıklarda bulunan omega yağları bu gruptadır. Bu yağları almada fayda vardır.

Başlığımızı yağsız gıdalarla beslenmen faydaları şeklinde attık, burada yağsız dediğimizde özellikle doymuş yağ asitleri içermeyen gıdaların anlaşılmasında fayda vardır. Yağsız gıdalar ile beslenmenin en büyük önemi kalp ve damar sağlığını korumaktır. Çünkü yağlar özellikle kolesterol seviyelerini artırarak kalp ve damar sağlığını tehdit eder. Siz yağsız gıdalar ile beslenirseniz bu riski en aza indirmiş olursunuz. Yağların diğer bir dezavantajı ise aşırı şişmanlamaya neden olmasıdır.

Şişmanlık çağımızın en büyük sorunlarından birisidir. Şişmanlık beraberinde birçok hastalık riskini de getirmektedir. Bu nedenle ne kadar az yağlı besinlerle beslenirseniz formunuzu o kadar fazla korursunuz ve şişmanlamaktan kurtulursunuz. Doymuş yağların bunların dışında birçok zararı vardır. Bu yağlar; egzama, felç, astım gibi rahatsızlıkların meydana gelme olasılığını da artırmaktadır. Aynı zamanda kanser riskini de artırmakta ve kanseri tetiklemektedir. Bu nedenle ne kadar az doymuş yağ içeren besin ile beslenirsek bu hastalıklardan korunma olasılığımızda o oranda artar.

Özellikle kızartma, cips, fırında pişen yağlı hamur işi yiyeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Çünkü bu gıdalar yüksek oranlarda doymuş içermektedirler. Bu gıdalardan ne kadar az tüketirseniz; kolesterol, kalp ve damar hastalıkları, şişmanlık ve diğer sorunları o kadar azaltmış olursunuz.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın