Yatak Yastığındaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Yatak Yastığındaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Yatak yastıkları evimizde en çok kullanılan eşyalardandır. Ancak buna rağmen koltuk, halı, masa ve benzeri eşyalar kadar temizlenmezler. Yatak yastıklarını hijyenik tutmak ve kötü kokuların, lekelerin oluşmasını engellemek için belirli aralıklarla yıkamak gerekebilir. Bazı yastıklar çamaşır makinesinde yıkanabilirken bazılarını kuru temizlemeye götürmek gerekebilir. Yastık üzerinde bulunan yıkama talimatlarını okuyarak ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu yazıda çamaşır makinesinde yıkanabilen polyester dolgulu yastıklardaki kötü kokuyu yıkayarak giderme konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Polyester dolgulu yastıklarınız varsa bunları çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinin haznesini fazla doldurmadan bir seferde en fazla iki yastığı makineye atın. Makinenin ayarını hassasa getirin ve az miktarda deterjan kullanın. Sıkma ayarını da en düşüğe getirip yastıkları yıkayın.

Eğer kurutma makineniz varsa şanslısınız çünkü yastıkları kurutma makinesinde en düşük ayarda kurutarak akşama temiz yastıklarınızda uyuyabilirsiniz.

Kurutma makineniz yoksa yastıkları asmadan çamaşırlığın üzerine koyarak kurutabilirsiniz. İyice kurumadan yastık kılıflarını geçirip kullanmayın çünkü küflenebilir.

Çamaşır makineniz yoksa ya da yastıkları makinede yıkamak istemiyorsanız lavaboyu ya da küveti sıcak sula doldurup bir kaç damla sıvı deterjan köpürtün. Yastıkları 10-15 kez bu suya daldırdıktan sonra durulama suyuyla iyice durulayın ve sererek kurutun.

Yazının başında da söylediğim gibi her yastık çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değildir bu yüzden yıkama talimatlarını mutlaka okumalısınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın