Yatak Yastıkları Ne Kadarda Bir Değiştirilmeli?

Yatak Yastıkları Ne Kadarda Bir Değiştirilmeli?

Konu yatak yastıklarının ne kadarda bir değiştirilmesine geldiğinde kafa karıştırıcı birbirinden farklı bilgilerle ve tavsiyelerle karşılaşabilirsiniz. Yastıkların değiştirilmesi için en çok tavsiye edilen ve kabul gören süre 2 yıl. Eğer toza karşı alerjiniz varsa ya da genel olarak alerjik bir yapıya sahipseniz bu süreyi daha kısa tutabilir, eğer toz geçirmeyen anti alerjik yastık kılıfları kullanıyorsanız daha da uzatabilirsiniz. Yatak yastıklarını neden belirli sürelerle değiştirmek gerektiği ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Toz ve Akarlar (Mite’lar)

Türkçe’de akar olarak adlandırılan bu gözle görülmeyen mikroskobik böcekler eski yastıkları mesken edinerek alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Normal bir insanın hayatının 3’te 1’inin yatakta geçtiğini düşünecek olursak ölü deri hücreleri ile beslenen akarlar için yatakların en uygun ortamlar olduğunu söyleyebiliriz.

Küflenme

Eski yastıklarda sık rastlanan durumlardan biride küflenmedir. Küflenme astım rahatsızlıkları ve alerjik bünyeler için bir tetikleyici görevi görür. Ayrıc yoğun miktarda küfün sinir sistemi üzerinde yarattığı olumsuz etkilerde bilinmektedir.

Bakteriler

Bazı durumlarda eski yastıkların tuvaletlerden daha fazla bakteri biriktirdiği görülmüştür. Bunun ana nedeni banyonun bakterilerden arındırılmak için kimyasal madde içeren temizleyicilerle sık sık temizlenmesine rağmen yastıklar için bu durumun geçerli olmamasıdır. Bakteriler sadece sizin üzerinizden yastıklara bulaşmaz havadan da geçebilir.

Yastıkları Değiştirmenin Zamanı Geldi mi?

Hijyen endişesi dışında yastıklarınızı değiştirip değiştirmeyeceğinizi fiziksel görünümlerine bakarak da anlamanız mümkün. Düzleşmiş, sertleşmiş ve lekelenmiş yastıklara sahipseniz sağlığınız açısından yeni yastıklar almanız tavsiye edilir. Ayrıca boyun ağrıları çekmemek için kendinize uygun yastıklar seçmelisiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın