Yemekten Sonra Baş Ağrısı Nedenleri

Yemekten Sonra Baş Ağrısı Nedenleri

Tükettiğiniz gıdaların içinde bulunan katkı maddeleri, koruyucular, boyalar ve diğer kimyasallar yemeklerden sonra yaşanan baş ağrılarının ana nedenidir. Ayrıca gıda alerjisi ve gıda hassasiyeti bulunanlar her öğünden sonra olmasa da baş ağrısı yaşayabilir. Yemek sonrası baş ağrısı yaşamak istemiyorsanız hangi gıdaların ağrıya yol açtığını belirlemek ve bunlardan kaçınmak için bir liste tutabilirsiniz.

Tiramin Proteini: Genellikle işlenmiş etlerde, salamura ürünlerde ve turşularda bulunan “tiramin” adlı protein baş ağrısı, bulantı, terleme, kusma ve kalp atışının hızlanmasını tetikleyebilir. Tiramin proteini eskitilmiş peynirde, lahana turşusunda, soya sosunda ve bazı şarap çeşitlerinde yüksek oranda bulunmaktadır.

Bu belirtilere ek olarak depresyon tedavisi amacıyla kullanılan ilaçlarla etkileşime geçebilir. Eğer bu tip ilaçlar kullanıyorsanız satın aldığınız gıdaların etiketlerini okuyarak tiramin (İngilizce: tyramine) içermediğinden emin olun.

Gıda Katkı Maddeleri ve Koruyucular: Hazır gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlayan katkı maddeleri ve koruyucular, gıda boyaları ve yapay tatlandırıcılar bağ ağrısı yaratabilir ve migreni tetikleyebilir. Daha önce aspartamın zararları yazımızda geniş olarak bilgilendirmeye çalışmıştık.

Kısaca aspartam kullanmak baş dönmesi, döküntü, dudakta şişme, göz kapağında şişme, depresyon, hızlı kalp atışları ya da solunum sorunları gibi yan etkiler yaratabilir. Sosisli sandviç, füme balık, salam, pastırma, sucuk ve jambon yapımında kullanılan nitrat ve nitrik maddelleri beyin damalarınının genişlemesine yol açarak baş ağrısına neden olabilir.

Monosodyum glutamat adlı gıda katkı maddesine hassasiyetiniz varsa yemeklerden 30 dakika sonra baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Hazır ve işlenmiş gıdalarda kullanılan bu madde ambalaj etiketlerinde “autolyzed maya, sodyum kazeinat, maya özü, hidrolize bitkisel protein, hidrolize yulaf unu, tekstüre protein ve kalsiyum casinate” adlarıyla yer alabilir. İngilizce yazan etiketlerde monosodyum glutamat olup olmadığını anlamanız için İngilizce karşılıklarını da verelim; monosodium glutamate, autolyzed yeast, sodium caseinate, yeast extract, hydrolyzed vegetable protein, hydrolyzed oat flour, texturized protein ve calcium casinate.

Süt Alerjisi: Süt alerjiniz varsa süt içtikten veya süt ürünleri tükettikten sonra baş ağrıları görülebilir. Süt alerjisinin belirtileri genellikle kurdeşen, mide bulantısı, hırıltı, kramplar, ishal, kusma, gözlerde, burunda akıntı ve hapşırmadır. İleri vakalarda boğaz, ağız ve solunum yollarının şişmesiyle akciğerlere olan hava akışını engelleyerek anafilaktik şoka neden olabilir.

Kaynaklar

,

Yemekten Sonra Baş Ağrısı Nedenleri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. kavak 17 Ocak 2014 #

    Özel bir şirketten yemek geliyor bize yemek haliyle erken geldiği için ısınma şekli oluyor bana baş ve boyun ağrısı ve bulantı halsizlik yapıyor acaba yemekten mi teşekkürler.

Bir Cevap Yazın