Yerden Isıtma Sistemlerinin Dezavantajları

Yerden Isıtma Sistemlerinin Dezavantajları

Evleri ısıtmak için kalorifer peteklerinden oluşan yer kayıplarını önlemek için en ideal sistem olan yerden ısıtma sistemleri döşeneceği alana, zemin kaplamasına ve diğer nedenlerle bazen dezavantajlı olabilmektedir. Bu sistemlerin kurulması zeminin çeşidine göre bir günde veya daha kısa bir sürede olabilir. Bu tür ısıtma sistemleri enerjiyi en verimli kullanan ve ısıyı düzgün bir şekilde yayan ısıtma sistemleridir. Bu kadar çok avantajından bahsettikten sonra yerden ısıtma sistemlerinin bazı dezavantajları hakkında bilgiler verelim.

Yavaş Tepki Süresi

Yerden ısıtma sistemlerinin en büyük dezavantajı, ısıtma mekanizmasının tepki zamanıdır. Isıtma, sizin zemininizin türüne bağlı olarak bir anda gerçekleşmez. Örneğin ahşap döşemelerin ısınması yaklaşık yarım saat sürerken, beton zeminlerin ısınması birkaç saat sürebilir. Bu nedenle evinizi ısıtmak için önceden plan yapmalısınız. Eğer plan yapmazsanız soğuk havalarda evin yeterince ısınması için epey bir süre beklemeniz gerekebilir.

Mobilyalara Verdikleri Zarar

Yerden ısıtma sistemlerinin mobilyalar ve diğer zemine monte edilmiş eşyalarınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Zeminden gelen sıcak nedeniyle mobilyaların taban bölümleri, iç parçaları zarar görebilir. Bu yüzden yerden ısıtma sistemlerinin mutfak gibi zeminde daha az eşya olan yerlerde kullanılması daha uygundur.

Ancak bu durum yerden ısıtma sistemlerinin diğer odalarda kullanılmayacağı anlamına gelmez, mobilyaların yere tam oturmaması biraz yüksekte olması zararı en aza indirecektir.

Dekoratif Zemin Seçeneklerinin Azalmasına Neden Olur

Evinizin herhangi bir odasına yerden ısıtma sistemi döşettiğinizde; kilim, halı ve diğer zemin dekorlarının o odada daha az kullanılması gerekebilir. Bu tür dekorasyonlar yerden ısıtma sistemlerinin verimini düşürebilir.

Yani bu kalorifer peteğinin üstüne kilim örtmekle aynıdır. Dekoratif zemin kaplamalarının bu olumsuz etkisi nedeniyle yerden ısıtma sistemleri döşenmiş odalarda mümkün olduğunca az eşya bulunması tavsiye edilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın