Yüksek Kalorili Gıdalar

Yüksek Kalorili Gıdalar

Çoğunluk düşük kalorili gıdalar ile kilo kaybetmeye çalışsa da bazıları için kilo almak sorun olabilmektedir. Sağlıklı kilo alabilmek için işlenmiş, hazır gıdalar yerine doğal ve yüksek kalorili gıdalar tüketmek en iyi yoldur. Zayıf olmak her ne kadar moda olsa da vücudu dinç tutmak için olması gereken kiloya yağlanmadan çıkmak çok önemlidir. Çünkü vücudun dengesini koruyabilmesi, bağışıklık sisteminin etkili çalışabilmesi ve vücudun yeterli miktarda enerji üretimini sağlaması buna bağlıdır.

Sağlıklı biçimde, vücudunuzda yağlanmaya yol açmadan kilo almak için yüksek kalorili gıdalar tüketmelisiniz. Yüksek kalorili gıda derken hamburger ve pizzadan bahsetmiyorum tabii. Bu tür hazır gıdalar aşırı yağlanmaya neden olmakta ve aldığınız kilolar vücudunuza yarardan çok zarar vermektedir. Beslenme listenize doğal ve yüksek kalorili gıdaları eklemelisiniz.

Doğal ve Yüksek Kalorili Gıdalar

Meyve ve Meyve Suları: Meyve ve meyve suları size sağlıklı kilo almanızda yardımcı olabilir. Sebzelerle kıyaslandığında meyveler daha fazla karbonhidrat içermektedir. Taze sıkılmış bir bardak portakal suyunda ortalama 160 kalori vardır. Bunun yerine bir portakal yerseniz sadece 60 kalori alırsınız. Bu nedenle meyveyi yemek yerine taze sıkılmış suyunu içmeniz daha fazla kalori almanızı sağlayacaktır.

Yüksek Karbonhidratlı Gıdalar: Yüksek kalorili gıdalar listesinde yer alan makarna, tam tahıllı yiyecekler, patates, pilav gibi besinler kompleks karbonhidrat ve nişasta içerdiğinden kilo aldırıcıdır. Örneğin bir porsiyon makarna yaklaşık olarak 500-600 kaloridir.

Tereyağı: Doymuş yağ oranı yüksek tereyağı, peynir gibi gıdalar yüksek kalori diyetinize ekleyebileceğiniz doğal gıdalardır. Örneğin bir yemek kaşığı tereyağ 70 kalori içermektedir.

Süt Ürünleri: Süt, peynir gibi yüksek kalorili gıdalar aynı zamanda protein ve vitamin yönünden de zengindir. Aşırı zayıf kişiler için kahvaltıda yumurta gibi protein açısından zengin ürünleri, peynir ve tereyağ gibi yüksek kalorili gıdalar ile birleştirilmesi önerilir. Yoğurtta kilo alma diyetleri sırasında kullanılmaktadır. Bir kâse yoğurtta ortalama 250 kalori vardır.

Kuruyemişler: Fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler vücudunuzun yağ ihtiyacını doğal besinler ile giderilmesini sağlarken içerdikleri yüksek kalori ile kilo almanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kurutulmuş meyveleri de kullanabilirsiniz.

Çikolata: Sadece karşı koyamıyorsanız yemenizi öneririz. Çünkü çikolata içerisinde kan şekerini yükselten ve açlığa neden olan rafine edilmiş şeker ve yağ bulunmaktadır. 100 gram çikolatada ortalama 500 kalori bulunur. Az miktarda tüketmeye çalışın.

Hazır ve işlenmiş gıdalar da yüksek kalori içermektedir ancak içlerinde bulunan yağlar diyabet, obezite gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden hamburger, pizza, patates cipsi, dondurma gibi yüksek kalorili hazır gıdalardan uzak durmanızı öneririz. Kilo alma diyetinize hızlı kilo almak için yağ ve yağ içeren gıdaları ekleyebilirsiniz ancak yağdan gelen kalorilerin gün içinde aldığınız kaloriye oranının %15-20 seviyesinde kalmasına özen gösterin.

,

Yüksek Kalorili Gıdalar İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. fahri 09 Mart 2015 #

    gerçekten çok faydalı bilgilerle bezenmiş bir yazı , kilo vermek kadar almak da günümüz insanının problemlerinden

Bir Cevap Yazın