Yüz Şeklime Göre Doğru Güneş Gözlüğü Modelini Nasıl Seçebilirim?

Yüz Şeklime Göre Doğru Güneş Gözlüğü Modelini Nasıl Seçebilirim?

Yüzünüz ve gözleriniz için doğru güneş gözlüğü seçimi, gözlerinizin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından daha sağlıklı bir şekilde korunması ve sizin daha güzel (havalı!) görünmeniz için önemlidir. Takacağınız güneş gözlüğü sizin kişiliğinizi tam olarak yansıtmalıdır. Yüzünüz kare, yuvarlak, oval, dikdörtgen veya elmas şekilli olabilir. Kendinize uygun bir güneş gözlüğü seçmek için yüz şeklinize uygun gözlükler kullanmalısınız. Örneğin yuvarlak bir yüze sahipseniz, dikdörtgen veya kare çerçeveli gözlükler kullanarak, yüzünüzün daha uzun ve ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yüz şeklinize uygun bir güneş gözlüğü seçmek için yapmanız gerekenler:

 • İlk olarak yüz şeklinizi ne olduğunu belirlemelisiniz. Eğer yüz şeklinizden emin değilseniz, herhangi bir aynanın karşısına geçin ve yüzünüze bakın. Net bir görüntü elde etmek için alnınızı tam olarak açın.
 • Aynaya ilk baktığınızda yüzünüzün şekli hakkında ilk izlenimiz nedir? Bu sorunun cevabı yüz şeklinizin ne olduğu olacaktır.
 • Güneş gözlüğü satın almak için bir mağazaya gitmeden önce kendinize uygun güneş gözlüğü modellerini araştırın. Yuvarlak bir yüze sahipseniz, kare veya dikdörtgen çerçeveli gözlükler arayın.Bu gözlükler yanaklarınızın dolgunluğunu azaltarak yüzünüzü ince ve uzun gösterir.
 • Eğer oval bir yüze sahipseniz kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü hemen hemen bütün güneş gözlüğü modelleri oval yüzler için uygundur.
 • Kare bir yüze sahipseniz, yuvarlak ve oval çerçeveli gözlükler arayın. Bu tür gözlükler yüzünüzün görünümünü yumuşatır. Ayrıca köşeli ve dikdörtgen çerçeveli gözlüklerden uzak durun.
 • Elmas şekilli veya kalp şeklinde bir yüze sahipseniz, oval veya çerçevesiz gözlükler arayın. Elmas şekilli yüzlerde elmacık kemikleri daha belirgindir ve alın ve çene küçüktür. Elmacık kemiklerinizin belirginliğini ortadan kaldırmak için oval veya çerçevesiz gözlükler ideal seçimler olacaktır.
 • Güneş gözlükleri de elbise ya da herhangi bir kıyafet seçer gibi seçilmelidir. Yüzünüzün şekline uygun olmayan güneş gözlüğü modelleri ne kadar “in” olursa olsun size yakışmayacağı için kullanışlı olmayacaktır. Bu yüzden o senenin modası ne olursa olsun yüz şeklinize göre güneş gözlüğü seçimi yapmaya özen gösterin.

Yüz Şekilleri ve Gözlük Stilleri

 • Eğer kalp şeklinde bir yüze sahipseniz Wayfarer, Kedi Gözü ya da Spor gözlükleri kullanmanız önerilmektedir.
 • Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz Wayfarer, Kedi Gözü, Diktörtgen ya da Kare gözlükleri kullanmanız önerilmektedir.
 • Eğer oval bir yüze sahipseniz Wayfarer, Aviator ya da Büyük Boy gözlükleri kullanmanız önerilmektedir.
 • Eğer kare bir yüze sahipseniz Yuvarlak, Aviator ya da Shield gözlükleri kullanmanız önerilmektedir.

Sunglass Warehouse firmasının hazırladığı aşağıdaki görseli inceleyerek, yüz şeklinize göre gözlük tercihinizi belirleyebilirsiniz.gunesgozlugusecimi

Güneş Gözlüğü Seçerken Başka Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • UV ışınlarına karşı tam koruma sağlayan güneş gözlüklerini seçin. Bunu anlayabilmek için üzerindeki stickeri ya da etiketi kontrol edin. Üzerinde şunlardan bir ya da birden fazlası yazıyor olmalı: Gözlük camları UVA ve UVB ışınlarını %99 ya da %100 bloke ediyor, gözlük camları ANSI Z80.3 bloke etme gereksinimlerini karşılıyor, UV 400 koruması.
 • Doğru rengi tonunu seçin. Çünkü renk tonu renklerin algılanmasında önemli rol oynar. Örneğin sarımsı ya da pembemsi camlar trafik ışıklarındaki değişimleri ayırt etmenizi zorlaştırabilir. Buna karşın gri, yeşil ve kahverengi camlar renk saptırmasını en aza indirdiği için araba kullananlar için daha iyi bir seçimdir.
 • Alacağınız gözlüğün cam kalitesinin önemli olduğunu unutmayın ve cam kalitesine güvendiğiniz markaların gözlüklerini tercih edin.
 • Yüzünüze tam oturan, çok büyük ya da küçük kalmayan, çok ağır olmayan ve kendinizi rahat hissedeceğiniz gözlükleri seçin.
 • Gözlüğünüzü aldıktan sonra iyi bir şekilde koruyun, kullanmadığınız zamanlarda kutusunda muhafaza edin. Böylece camlarının çizilmesini ya da gözlüğünüz kırılmasını önleyin.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın