Yüz Şekline Göre Saç Kesim Modelleri

Yüz Şekline Göre Saç Kesim Modelleri

Yüzünüzün şekli yeni bir saç modeli yaptırmaya karar verdiğinizde stili belirlemek için kullanacağınız ilk ve en önemli noktadır. Saçınızın ince telli ya da kalın telli olması, rengi ve hacmi gibi diğer özellikler daha sonra değerlendirilebilir.

Yüzünüzün şekli oval, yuvarlak, kalp, üçgen, elmas, dikdörtgen ya da hangi geometrik şekle yakın olursa olsun doğru seçilmiş bir saç modeli ile yüzünüzü tekrar, istediğiniz gibi şekillendirmeniz mümkün.

Yüz Şeklinizi Nasıl Belirleyeceksiniz?

  • Oval: Yüzünüzün uzunluğu genişliğinin 1.5 katıysa oval yüz.
  • Yuvarlak: Yüzünüzün uzunluğu ve genişliği (bir miktar fark edebilir) eşitse yuvarlak yüz.
  • Dikdörtgen: Genişliğin uzunluktan daha az olduğu yüz şekli.
  • Kalp: Elmacık kemikleri ve/veya alın ve daha dar bir çene.
  • Kare: Çene genişliği ile elmacık kemiklerinin genişliğinin aynı olduğu ve yüzün uzunluk ve genişliğinin aşağı yukarı eşit olduğu yüz şekli.
  • Üçgen: Dar elmacık kemikleri ve geniş bir çene.
  • Elmas: Yüzün en geniş bölgesinin elmacık kemikleri ile çeneyle alnın dar ve eşit olduğu yüz şekli.

Oval Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Eğer oval bir yüzünüz varsa avantajlısınız çünkü oval yüzler için diğer tüm şekillerden daha fazla saç model seçeneği bulunmakta. Aşağı yukarı her stil sizde güzel görünebilir.

En ünlü modelleri dikkatli olarak incelerseniz çoğunun yüz şeklinin oval olduğunu göreceksiniz. Uzun, kısa ya da orta uzunlukta değişik saç modelleri deneyebilirsiniz.

Oval yüzlü ünlüler arasında Jennifer Aniston, Heather Locklear, Julia Roberts, Cameron Diaz, Courtney Cox, Mariah Carey, Cindy Crawford’u sayabiliriz.

Dikdörtgen Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Yüzünüz şekli dikdörtgene yakınsa orta uzunlukta ve kısa saç modellerini deneyebilirsiniz. Uzun saç modelleri yüzünüzün olduğundan daha uzun görünmesine neden olabilir. Katlı kesimler ve kâkül bu tarz yüzlerde iyi durur. Yan kısımlarda doluluk yaratan kesim modelleri yüzünüze hacim katarak daha oval görünmesini sağlar.

Yuvarlak Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Yuvarlak yüzde en geniş nokta elmacık kemikleri ve kulaklardır. Saçın üst bölgesinin hacimli olduğu kesim modelleri yüzün daha oval görünmesini sağlar. Ya da saçlarınız uzunsa yandan elmacık kemiklerine yakın bölgeden aşağı doğru sarkan tutamlar deneyebilirsiniz. Çene bölgesini geçen modeller size yakışabilir. Çok kısa modellerden ve kulak, elmacık kemiği bölgesinde hacim kazanan modellerden kaçının.

Kare Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Orta uzunlukta ve kısa modeller kare yüz şekli için tercih edilebilir. İnce tutamlar keskin hatları yumuşatmak için kullanılabilir. Kare yüz şeklinde önemli olan merkezden uzak bölgeleri kullanarak şekli ovale yaklaştırmak. Bunu saçın üst kesimlerinde hacim kazanan modellerle sağlayabilirsiniz. Dalgalı saç modelleri görünümünüze denge getirecektir.

Kalp Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Çıkık elmacık kemikleri ve alın ile küçük bir çeneye sahipseniz yüzünüz kalp şeklinde demektir. Alın bölgesini daraltan ve elmacık kemiklerinin genişliğini yumuşatan saç modellerini kullanabilirsiniz. Alnın ön bölgesinden sarkan ve çeneye doğru kıvrılan modeller sizde çok iyi görünecektir.

Elmas Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Kalp ile oval yüz şekilleri arasında bir yüz şekil olan elmas yüz için en iyi kesim modelleri genişliğin en fazla olduğu elmacık kemiği bölgesini yumuşatan modellerdir. Elmas yüz şekline sahipseniz orta uzunlukta veya uzun pek çok modeli deneyebilirsiniz. Yüz üzerine fazla saçın gelmediği modeller ideal olabilir.

Aşağıdaki videoda (İngilizce) çizimlerle yüz şekline göre tercih edilmesi gereken saç modelleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın