Yüz Tanıma Programı

Yüz Tanıma Programı

Biyometrik sistemler bugün birçok kurum ve şirket için en iyi geçiş ve güvenlik sistemlerinden biri olarak kabul edilir. Parmak izi tanıma, yüz tanıma programı, ses tanıma programı hatta damar tanıma programı gibi farklı seçenekler arasından birini seçmek mümkündür.

Genel prensip olarak biyometrik sistemler kişilerin kendilerine özgü fiziksel özelliklerini kullanarak bir veri deposu oluşturur. Bilgisayara kaydedilen bu veriler daha sonra kişiler her geçiş ya da erişim izni istediğinde kamera ya da tarayıcı aracılığıyla sistemdeki önceki kayıtlarla eşleştirilerek ana bilgisayarın izin vermesi beklenir. Yüz tanıma programında geçiş izni kişilerin yüz hatlarına bağlı olarak oluşturulan eşleştirme algoritmasına göre sağlanır.

Yüz tanıma programında sistem ufak bir kamera aracılığıyla kişinin yüzünü tarar. Her insanda yüz ölçüleri , yani yüzdeki belli noktaların birbirlerine olan uzaklığı farklı ölçülerdedir. İki göz arasındaki mesafe, burun ve dudak arasındaki mesafe, elmacık kemikleri gibi belli noktalar arasındaki ölçüleri hesaplayarak yüz tanıma programı insanların bazı yüz parametrelerini kaydeder. Bu eşleştirme algoritması oldukça hızlı çalışır ve böylelikle yüz tanıma programı diğer biyometrik sistemeleri arasından öne çıkar.

Kurulumu ve kullanımı oldukça pratik olan yüz tanıma programında yüz hatlarını algılayan kamera oldukça ufaktır ve dilenen her yere montajı mümkündür. Örneğin parma izi tanıma programındaki gibi yüzün kameraya yaklaşması ya da değmesi gerekmez. 1 metreye kadar bir mesafeden bu sistemin işlemesi mümkündür. Böylelikle geçişler de çok hızlı yapılmış olur. Üstelik üst düzey güvenlikli yerlerde bu kameralar uzak noktalara yeleştirilerek kişilerin serbest geçişleri de mümkün olabilir.

Kartlı geçiş sistemlerinde kişilerin kart taşımaları ya da şifre ezberlemeleri geekirken yüz tanıma programında bu tür herhangi bir ek prosedüre geek yoktur. Bu kolaylık geçiş yapan kişilere rahatalık sağlamanın yanı sıra, başkalarına karşı bilgi ifşa etmelerinin de önüne geçer. Kişi herhangi bir kimlik bilgisi bildiriminde bulunmaz.

Parmak izi ya da kart okuyucu sistemelrde, bu tarama işlemleri yüz tanıma programına göre daha ağır işler. Okuyucuya kart ya da parmak basılması sistemi yavaşlatır. Üstelik yüz tanıma programında sistemin hafızasına diğer sistemlere oranla çok daha fazla sayıda veri depolamak mümkündür.

Bugün yaygın olarak ehliyet ya da pasaport dairelerinde rastladığımız yüz tanıma programı büyük küçük her türlü işletmede de rahatlıkla kullanılabilir. Yetkili kişilerin yüzleri taranarak sisteme kaydedilir. Yüz tanıma programına kaydolmak için biyometrik ölçülere göre çekilecek uygun bir fotoğraf da yeterlidir. Bugün vize işlemleri için çektirdiğimiz özel fotoğraflar işte bu sistemin ihtiyacına göre istenen fotoğraflardır.

Ana bilgisayar ve yazılımlar sayesinde yüz tanıma programı sadece geçiş izinleri için değil personel devam kontrol sistemlerinden biri olarak da faydalıdır. Kişilerin şirkete giriş çıkış saatleri, devamlılık, mesai saatleri ya da departmanlar arası hareketleri de yüz tanıma programı sayesinde takip edilebilir ve belli aralıklarla raporlanabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın