Yüz Tanıma

Yüz Tanıma

Hem hızı hem de yüzde yüz güvenilirliği sayesinde yüz tanıma sistemleri bugün en çok tercih edilen güvenlik ve geçiş sistemlerinden biri olmuştur. Personel devam kontrol sistemlerinden kapı geçiş sistemlerine kadar birçok ihtiyacı aynı anda karşılayabilen yüz tanıma programları şirketlere pratik çözümler sunar. İnsan vücudunda yüz, en çabuk fark edilen, sürekli açıkta olan ve en ayırt edici olarak bilinen anatomik parçadır. Bu özellik yüz tanıma sisteminin de neden kullanışlı olduğunu açıklar. Bir kişinin yüz hatları ölçümü tıpkı parmak izlerimizde olduğu gibi diğer bir insandan mutlaka farlıdır. Yüz tanıma sistemleri bu farklılığı temel alarak bir güvenlik sistemi oluşturur.

Yüz tanıma sisteminin ana parçaları bir kamera, ana bilgisayar ve yazılımdır. Kişiler ilk önce yüz tanıma programına yüzlerinin ölçümünü kameraya okutarak ya da biyometrik ölçülere uygun şekilde çekilmiş bir fotoğraflarını taratarak dâhil olurlar. Ana bilgisayarda yetkili ya da geçiş izni alacak kişiler depolanmış olur. Yüz tanıma programının en ayırt edici özelliklerinden biri de siteme oldukça fazla sayıda kişinin kaydedilebilmesidir. Yüz tanıma programında veri deposu çok geniştir.

Bir kez sisteme dâhil olduktan sonra artık kişiler kameranın önünden çok seri bir şekilde geçerek yetkili olmaları durumunda geçiş izni elde edebilirler. Kameralar neredeyse bir metrelik bir mesafeden bile hızlı bir geçişte dahi kişilerin yüz hatlarının parametresini okuyup ana bilgisayardaki veriyle eşleştirebilirler. Yüz tanıma programında bu eşleştirme algoritması oldukça hızlı çalışır ve saniyeler içerisinde bir kişinin izinli olup olmadığı anlaşılır.

Çoğu geçiş sistemi, kart, kalem, şifre ya da anahtar gibi ek güvenlik tedbirlerine başvurmaktadır. Bu da geçiş sistemlerini yavaşlatan ve çoğu kez de ihlallere yol açan bir durumdur. Yüz tanıma sistemlerinde herhangi ek bir materyale ya da şifre tuşlamaya gerek kalmaz. Böylelikle hem zaman hem maliyet açısından şirket karlı bir duruma geçer.

Uzak bir mesafeden işleyen yüz tanıma programı böylelikle sistemin de hızlı çalışmasını sağlar. Dokunmatik işlemler her zaman elektronik aletlerin daha yavaş işlem yapması anlamına gelir. Üstelik yüz tanıma sisteminde tam bir gizlilik de söz konusudur. Öte yandan kart bilgileri ya da şifre diğer kişilerin bakışları altındadır. Kart çalınabilir, şifre ezberlenebilir. Elden ele ya da ağızdan ağza bu bilgilerin dolaştırılması da düşük ihtimalli de olsa hep bir risk konusudur.

Oysa yüz tanıma sistemlerinde kişiler hiçbir bilgi ifşasında bulunmadan kendi fiziksel özellikleri sayesinde çoğu kez kameraları bile görmeden geçişlerini yapabilirler. Bu şekilde insanların daha rahat hareket etmeleri ve güvenliklerinin tam olarak sağlandığını bilerek daha verimli çalışması da sağlanır. Yüz tanıma sistemlerinde yanılma payı olmadığı gözlemlenmiştir. Yabancı girişleri tümüyle kontrol altındadır.

Yüz tanıma sistemlerinin kurulumunda oldukça ufak kameralar kullanılır. Bu şekilde firma içinde dilenen geçiş kontrol noktasına uygulanmaları mümkün olur. Bu kolaylık aynı zamanda yüz tanıma programı sayesinde hangi departmanların ne sıklıkta hangi zaman dilimleri arasında kimler tarafında kullanıldığının kontrolüne ve raporlanmasında da imkân verir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın