Yüzde Mantar Oluşmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yüzde Mantar Oluşmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır ve pek çok önemli fonksiyonu bulunmaktadır. Aynı zamanda dışarıyla en çok temas halinde olan organımız olduğu için enfeskiyonlara ve rahatsızlıklara karşı oldukça açıktır. Yüz gibi en çok görülen ve fiziksel durumumuzu en çok yansıtan bölgede meydana gelen cilt rahatsızlıkları oldukça sıkıntı verici durumlara yol açabilir. Pek çok cilt rahatsızlığından biri olan ve sık görülen yüz mantarı da bu durumların en üst sıralarında yer almaktadır. Bu yazıda yüzde mantar oluşmasının nedenleri ve yüz mantarı için kullanılan tedavi yöntemleri ile ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Yüz Mantarı Nasıl Anlaşılır?

Yüz mantarı kendiri kırmızı, kuru lekeler halinde gösterir. Bazı kişilerde yüz mantarı irinli kesecikler ya da çıban olarak görülmektedir. İrinle dolu olan bu keseciklere dokunmak acıya neden olabilir ve bunların çevresi kırmızı renktedir. Keseciklerin çevresinde lezyonlar görülebilir. Kaşıntı yüz mantarında sık görülen bir durumdur.

Yüz Mantarı İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yüz mantarı fiziksel görünümün merkezinde oluşan bir rahatsızlık olduğu için tedavisini kendi kendinize yapmanız geri dönülemeyecek problemler ve cilt sorunlarına neden olabileceği için kesinlikle tavsiye edilmez.

Yüz mantarı sorunundan şikayetçi iseniz tedavi için mutlaka bir cilt doktoruna görünmelisiniz. Yüz mantarının tedavisinde genellikle mantar önleyici kremler kullanılır Bazı yüz mantarı türleri bu tür kremlere dirençli olduğu için doktorunuz size mantar türüne göre krem verecektir.

Doktor tavsiyesi ile kullanacağınız kremler dışında yüz mantarının tekrar oluşmasını engellemek, çabuk iyileşmesini sağlamak ve korunmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Öncelikle yüzde mantar oluşan bölgeyi asla kaşımamalı ve ellerinizi değdirmemelisiniz. Bu bölgeyi kuru tutmalı ve kozmetik ürünleri sürmemelisiniz.

Doktorunuza bu bölgenin temizliği için kullanabileceğiniz mantar önleyici kremleri sorabilirsiniz. Nevresim takımlarını özellikle yastık kılıflarını sık sık yıkamanız, mantarlı bölgeyi kurulamak için temiz havlu kullanmanız ve havlunuzu kimseyle ortak kullanmamanız, güneş ışınlarından kaçınmanız tavsiye edilir.

Yüz mantarı ve diğer mantar türleri için anında etki gösteren ve mükemmel bir tedavi yöntemi bulunmasa da genel hijyene özen göstermek rahatsızlığa yakalanma riskini önemli düzeyde azaltmaktadır.

Bu yazı hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Yüzde Mantar Oluşmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. Yasin 09 Haziran 2013 #

  Annemin yüzünde mantar var hangi doktora götürdüysek iyileşmedi. Bize önerebileceğiniz bir yöntem varsa lütfen mesaj atın.

 2. Uğur 11 Mayıs 2014 #

  Yüzümde mantar var, her geçen yıl artıyor. Bir çok cilt doktoruna gittim fakat hiç tedavi olamadım. Bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

 3. Levent 02 Haziran 2015 #

  Bugün ben de doktora gittim 1 aylık bir tedavi verdi, faydası olur ise sizinle paylaşırım, acil şifalar. Aydın-kuşadası, Devlet hastanesi – cildiye alanı Uzman DR. Metin Özkan.

 4. Uqur 31 Ağustos 2015 #

  Mantar kremle geçer ama yeniden çıkar, en iyi yöntem kapsüllü ilaçlar. Ben çok cektim mantardan en sonunda geçti, size tavsiyem, eczaneden Zolax 7kapsul 200 mg ilacı alın pahalı bir ilaç, aile hekiminize yazdırıp alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın