Yüzde Tüylenme Neden Olur?

Yüzde Tüylenme Neden Olur?

Kadınlarda zaman zaman çene bölgesinde tüylenme normaldir ancak dudak üstlerinde ve yanaklarda oluşan aşırı miktarda tüylenme/kıllanma “hirsutizm” nedeniyle meydana gelebilir. Hirsutizm; androjen adı verilen erkeklik hormonunun fazla üretilmesi sonucu ortaya çıkar. Kadınlarda yüz bölgesinde meydana gelen aşırı kıllanmanın %50’si bu nedenle oluşmaktadır.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu (POS) hirsutizm’in en yaygın nedenleri arasındadır. POS, hormon dengesizliğine yol açarak sadece yüz bölgesinde tüylenmeye değil, yumurtalık kistleri, kısırlık, obezite ve adet döngüsü bozukluklarına da neden olur. Daha çok 20’li ve 30’lu yaşlarda görülen hastalığın neden oluştuğu ve hormon seviyelerinin neden değiştiği tam olarak anlaşılmış değildir.

Cushing Sendromu

Cushing sendromu; steroid hormonu olan kortizol üretimini normal değerlerin üzerine çıkmasıyla görülür. Kortizol aşırı strese vücudun verdiği bir tepki olarak daha fazla üretilebilir. Hormonlardaki bu dalgalanma kadınlarda yüz bölgesinde tüylenmeye erkeklerde ise daha fazla kıl oluşumuna neden olur.

Konjenital Adrenal Hiperplazi

KAH olarak bilinen “Konjenital Adrenal Hiperplazi”, kalıtsal androjen ve kortizol düzensizliğidir. Vücudun, kortizol ve aldosteron üretimini dengeleyen enzim eksikliğine androjen hormonu üreterek çözüm bulmaya çalışmasının sonucu olarak ortaya çıkar. Androjen üretimi de yüzde oluşan tüylenmeyi arttırır.

İlaçlar

Bazı durumlarda yüz bölgesindeki tüylenme altında yatan herhangi bir diğer sağlık sorunundan bağımsız olarak artabilir. Örneğin bazı ilaçların yan etkisi olarak görülebilir. Bu gibi durumlara idiyopatik hirsutizm adı verilmektedir.

,

Yüzde Tüylenme Neden Olur? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. emir 29 Ağustos 2012 #

    Eğer ilacı kullanmayı kesersek tüylenme durur mu?

Bir Cevap Yazın