Yüzde Uyuşma Nedenleri

Yüzde Uyuşma Nedenleri

Yüzde meydana gelen uyuşmalar, yüzün sağında veya solunda tek bir bölgede oluşabileceği gibi yüzün genelini etkileyebilir. Uyuşma hissi hafiften tamamen paralize olmaya kadar değişen şiddetlerde meydana gelebilir. Yüzde uyuşma nedenleri arasında “Bell paralizisi” ilk sıralarda gösterilmekle birlikte çok farklı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 5000 kişiye “Bell paralizisi” teşhisi konulmaktadır.

Sinir Hasarı ve Yüzde Uyuşma

Yüzde meydana gelen hafif veya şiddetli uyuşmaların ana nedeni yüz bölgesindeki sinirlerin hasar görmesidir. Bell paralizisi yüz bölgesindeki siniri etkileyerek zayıflatır ve uyuşmaya neden olur. Hissizlik aniden ortaya çıkabilir ya da bir kaç gün boyunca şiddetini arttırarak oluşabilir. Dışarıdan görülen belirtileri tepkisiz yüz kaslarıdır. Konuşma güçlüğüne yol açabilir.

Sinir hasarına yol açan diğer bir neden ise servikal disk lezyonudur. Lezyon, spinal sinirlere baskı yaparak uyuşmaya neden olur. Uyuşma simetrik veya tek taraflı olarak görülebilir.

Merkezi Sinir Sistemi Bozuklukları

İnme, yüzde uyuşma veya tamamen felce neden olabilir. İnmenin ana nedeni ise tıkanan kan damarı nedeniyle beyne yeterince oksijen gitmemesidir. Oksijen yetersizliği yüzün bir kısmının ya da tamamının paralize olmasına yol açabilir. Bazı vakalarda inme geçiren biri göz kapaklarını ve alın bölgesini hareket ettirebilir. İnme sonucu vücudun diğer kasları da etkilenebilir.

Merkezi sinir sistemini etkileyen ve yüz bölgesinde uyuşmaya yol açan diğer hastalıklar arasında multipl skleroz ve “geçici istemik atak” olan minyatür inmelerdir.

Vitamin Dengesizlikleri

Bazı vitamin eksiklikleri yüz bölgesinde uyuşma hissine yol açabilir. B12 vitamininin yetersiz olarak alındığı durumlarda yüz ve vücudun diğer bölgelerinde hissizlik meydana gelebilmektedir. Düşük potasyum, kalsiyum veya sodyum seviyeleri aynı belirtilere yol açabilir. Vitamin eksikliğine bağlı uyuşmalar vitamin takviyesi ile tedavi edilebilmektedir.

Yüzde Uyuşmanın Diğer Nedenleri

Panik atak ya da hiperventilasyon sendromu, stres veya depresyon yüzde uyuşmaya yol açabilir. Gevşeme egzersizleri veya meditasyon bu gibi durumlarda belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Herpes, lyme hastalığı, diyabet, frengi ve enfeksiyonlar yüzde uyuşma nedenleri arasında sayılmaktadır.

Bazı durumlarda uyuma pozisyonu veya aynı pozisyonda uzun süre sabit kalma yüze olan kan akışını aksatarak geçici uyuşmaya yol açabilir.

Yüzde meydana gelen uyuşmaların nedenleri ciddi hastalıklar olabileceği için doğru teşhisin konulabilmesi adına vakit kaybetmeden bir doktor kontrolü yapılmalıdır.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Yüzde Uyuşma Nedenleri İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. leyla 08 Kasım 2012 #

  Bilgi için teşekkür ederim. Peki, bu hastalık için hangi birime müracaat edilmeli? Mümkünse bilgi vermenizi rica ederiz.

  • admin 08 Kasım 2012 #

   Leyla hanım,
   Eğer sinirlerle ilgili bir sorunsa öncelikle “nöroloji bölümü”, stres ve depresyonla ilgili bir sorunsa “psikoloji bölümü” bakabilir. Ancak bu bölümlerden hangisi olduğuna ilk muayeneniz de, rahatsızlığın nedenine bağlı olarak doktorunuz karar verecektir. Konuyla ilgili detaylı bilgileri aile hekiminizden alabilirsiniz.

 2. dönay 18 Kasım 2012 #

  Selam, ben Dönay. Birkaç aydır yüzümde uyuşma var, genellikle sağ tarafımda sizce ne yapmalıyım?

 3. umut 21 Ağustos 2013 #

  Selam yüzümde uzun zamandır uyuşukluk oluyor. Sanki yüzümde karıncalar geziyor sağ tarafta oluyor. Bir de boğulma oluyor nefes almakta zorluk çekiyorum.

 4. alı 14 Aralık 2013 #

  Ben gözume darbe aldım o darbeden sonra darbeli gözumun orada uyuşma var bunun sebebi darbemi gozum morardı goz kapakları yanı sıslık vardı ındı ama uyusma basladı sağ gozumden aldım darbe bu uyusma sebebi morarma yuzundenmı acaba.

 5. gamze 24 Mart 2014 #

  Merhabalar. Yaklaşık 1 haftadır beynimde ve yüzümde uyuşma ve karıncalanmalar oluyor. Ayrıca beynimin sol tarafında nabız atar gibi bir baskı hissediyorum. Bu belirtiler bende derin bir üzüntü sonrası aniden meydana geldi. Konuşma güçlüğü ve mimiklerimde bir problem yok. Tümörden korkuyorum fakat ağrı, kusma ve bulantı gibi bir şikayetlerimde yok. Ne olabilir acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • tarık aral 05 Aralık 2014 #

   Aynı sorun bende de var. Yaklaşık 1 haftadır kafamın tamamında şiddetli karıncalanma vardı. Dünden beri de sadece başımın sol tarafında var karıncalanma. Yüzümün sol tarafında uyuşma, ,sol şakağımda batma ağrı hissi var. nöörolojiye göründüm, kan tetkikleri temiz çıktı ama MR sonucuncu şüpheli. Yarın daha detaylı bilgi alacağım, tekrar yazarım size. siz o bu mesajı yazdığınız tarihten bu yana bir değişliklik oldu mu? Durumunuzu yazarsanız sevinirim.

 6. Abdullah 16 Mayıs 2014 #

  Merhabalar yüzümde uyuşma vardı bu uyusma mimik hareketlerime engel olmuyordu sadece dokunduğumda uyuştuğunu hissedebiliyordum. Daha sonra bu gecti ama ilerleyen bu sürecte yüzümde anormallikler hissediyorum. Bazen yutkunmakta zorlanıyorum zaman zaman yüzümün bazı yerlerinde kasılmalar hissediyorum. Ek olarak da son birkaç gündür baş ağrım var yardımcı olursanız sevinirim.

 7. alper 10 Ağustos 2014 #

  Yüzümde uyuşma hissettim sağlık ocağına gittim kulak burun boğaz polikliniğine gitmemi söyledi gittim. Doktor kulaktaki iltihabın beyne çok yaklaştığını söyledi o yüzden uyuşma olmuş ameliyat oldum 5 buçuk saatte iltihabı temizlediler. İltihap beyne ulaşsaydı tümör olabilirmiş. Yani kulak burun boğaz polikliniğine gitmenizi tavsiye ederim.

 8. Kübra Aydın 02 Temmuz 2015 #

  Merhaba ben 15 yaşındayım geçen sene çenem çıktı bu sene de uyuşmaya başladı sol tarafı(çıkan yer) birçok doktora gittik son gittiğimiz doktor gece yatarken dişlerimi sıktığımı söyleyerek gece plağı verdi yaklaşık olarak 3-4 aydır kullanıyorum fakat son iki haftadır çok kötü uyuşuyor yemek yiyemiyorum yüzümün sol tarafı uyuşuyor ve sol kulağım şiddetli ağrıyor araştırdıktan sonra bu felç,kalp krizi,çene kanseri flan olabilir mi okuduktan sonra çok korktum lütfen yardımcı olur musunuz?

Bir Cevap Yazın