Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Bitkisel Çözümler

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Bitkisel Çözümler

Yüzdeki gözeneklerin çok genişlemesi sadece görünüm açısından değil bakterilerin cilde girmesi, kirin ve yağın gözenekleri tıkaması ve bunun sonucunda aknelerin oluşmasına ortam hazırlaması açısından da sakıncalı. Yüzdeki gözenekleri kapatmak için önce zeytinyağı ile temizleyebilir, C vitamini takviyesi ile yeni hücre oluşumunu teşvik edebilirsiniz.

Gözenekleriniz tıkanmadan kendinize bir temizleme ve bakım rutini edinmeniz akne oluşumunu engellemek, cildin aşırı yağlanmasını önlemek ve cilt hücrelerinin yenilenerek daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanız açısından önemli. Düzenli olarak yapacağınız bakım ile yüzdeki gözenekleri kapatmak mümkün.

Zeytinyağıyla Gözenekleri Temizleyin: Tıkanmış gözenekleri açmak ve temizlemek için cilt üzerinde tabaka oluşturmayan zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Zeytinyağı gözeneklerde biriken yağı, kiri temizlemenize yardımcı olur. Bir çorba kaşığı zeytinyağını masaj yaparak tüm yüzünüze uygulayın. Bir tencere içinde kaynattığınız suyun buharına yüzünüzü 20-30 santim kadar mesafeden 5 dakika kadar tuttuktan sonra nemli bir bezle zeytinyağını temizleyin. Bunu günde 2 kere yapabilirsiniz. Burada kullanacağınız buhar kirin ve yağın açılan gözeneklerden daha çabuk temizlenmesini sağlayacaktır.

Ölü Deri Hücrelerini Temizleyin: Ölü cilt hücrelerini temizlemek için karbonat kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonatı 1-2 yemek kaşığı iyi suyla karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Parmaklarınızla 3-5 dakika masaj yaptıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Cilt Hücrelerini Yenileyin: Yeni cilt hücrelerinin oluşumunu hızlandırmak için C vitamini kullanabilirsiniz. C vitamini kompresi ölü deri hücrelerinin daha çabuk atılmasını sağlarken yerine yenilerinin gelmesini çabuklaştırır. 3-5 tane pamuk parçasını limon suyuna batırarak yüzünüze yerleştirin ve 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra pamukları alın ve limon suyu kuruyuncaya kadar bekleyin. İyi bir C vitamini kaynağı olan limon yüzdeki gözenekleri kapatmak için etkili bir doğal çözümdür.

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Bitkisel Çözümler İçin 8 Yorum Yapılmış

 1. ali 09 Şubat 2014 #

  Kısa ve güzel anlatım için teşekkürler. Faydalı olacağına inanıyorum.

 2. Esra 26 Haziran 2014 #

  Bunları hepsi birden mi yapıyoruz yoksa ayrı ayrı mı?

 3. buse 14 Temmuz 2014 #

  Bunların hepsini bir arada mı yapacağız?

 4. yağmur 06 Ağustos 2014 #

  Lütfen hepsi birlikte mi yapılacak birisi yardımcı olsun.

 5. maya 16 Ekim 2014 #

  Bence hepsi çünkü önce yagla temizledikten sonra buhar yağı da kiri de eritir, böylece gözenekler temizlenmiş olur. Ardından limon eski gözeneklerin yenilenmesine yardımcı olur. Ben genelde yüzümü buhara tuttuktan sonra elle sıyah noktaları çıkartıyorum. Yüzümün ferahladığını ve temizlendiğini hissediyorum.

 6. emine 15 Ocak 2015 #

  Ben yumurta akını deniyorum onun icin ne düşünüyorsunuz acaba?

 7. ... 27 Şubat 2015 #

  Hepsini bir arada derken, ilk zeytin yağını uygulayın biraz bekleyin 1-2dk kadar ama zeytin yağını silmeyin başınızın üstüne bi havlu alın ve kaynattığınız suyun buharını 5 dk yüzünüze tutun sonra bir nemli havluyla çok sert ve çok yumuşak olmayacak şekilde silin ve sonrasında yüzünüze 5 dk kadar buz tütün ve ardından mayayla limonu çırpın ve yüze uygulayın 30 dk kalsın. Bunu haftada 3 gün yapın sonrada bana tesekkurlerinizi bekliyorum, bir de not geçiyorum eğerki sadece gözenekler ve siyah noktalar varsa cildinizde asla yüzünüze sabun sürmeyin hp olan sabun kullanabilirsiniz, sivilceniz varsa da sadece yapacağınız yüz için sebamed likid şampuanını kullanmak.

 8. Suna 27 Ocak 2018 #

  Teşekkürler, hepsini sırayla yaptım ama bir sorum olacak sıra karbonat ve limona geldiğinde yüzümde aşırı yanma oldu korkumdan 5 dk bekletip yıkadım. Acaba bu normal mi? Şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın