Yüzdeki Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Yüzdeki Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Kırmızı sivilce lekeleri, sivilcenin hemen ardından oluşur ve genellikle sıkılan sivilcelerden sonra görülür. Bu kırmızılık zaman içinde kendi kendine kaybolur. Bazı durumlarda, özellikle hijyenik olarak içi boşaltılmamış sivilcelerden sonra “sivilce izi” denilen kahverengi lekeler veya cilt yüzeyinde pürüzler oluşabilir. Bu izler hafifse cildi tazeleyen ve yeni cilt hücresi üretimini teşvik eden ve yüzü pürüzsüzleştiren doğal peeling etkili kozmetik ürünlerini deneyebilirsiniz. Eğer izler birkaç hafta sonra geçmediyse, içinde lazerli tedavinin de bulunduğu bir kaç alternatiften birini kullanabilirsiniz.

Çabuk Çözümler

Sivilcenizi sıktıysanız veya kırmızılık çok dikkat çekiyorsa hemen üzerine buz koyun. Buz en azından şişliği alacaktır. Diğer acil durum çözümü ise, cilt lekeleri için özel olarak üretilen, normal fondötene göre daha yoğun olan fondötenlerdir.

Cilt Beyazlatıcılar

Cildi yenileyen diğer yöntemlerin yanı sıra, kırmızı sivilce izlerini direk olarak tedavi etmek için, sivilce izinin bulunduğu bölgelerde kojik asit, meyan kökü ekstresi, arbutin, dut özü ve C vitamini gibi cilt ağartıcıları içeren kozmetik kremleri kullanabilirsiniz. Cilt beyazlatmak için kullanılan bir diğer ürün olan hidrokinon içeren kremler ülkemizde satılmakta ancak bu maddeyi içeren kozmetikler ABD ve Avrupa ülkelerinde kanserojen olduğu için yasaklandı ancak bazı cilt hastalıklarının tedavisinde reçeteli kullanımı bu ülkelerde de hala devam etmekte. Bu yüzden aldığınız kremin içeriğinde “hidrokinon” olmamasına dikkat edin ve doktorunuz reçete etmedikçe bu kremleri kullanmayın.

Doğal cilt beyazlatıcıları da kullanabilirsiniz. Çilek, limon gibi asit içeren gıdalar cildi ölü hücrelerden temizlerken sivilce izlerini bir kaç tona kadar açabilir. Evde hazırladığınız cilt bakım maskelerine limon veya çilek ekleyebilir, ya da taze sıkılmış limon ve çilek suyunu bir pamukla izlerin üzerine sürebilirsiniz. Cilt beyazlatıcı maskeler sayfamızda bu maskeler ve kullanımları hakkında daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca yüzdeki lekelere bitkisel çözümler makalesinde evde hazırlayabileceğiniz doğal leke maskeleri ile ilgili tarifler yer alıyor.

Profesyonel Tedaviler

Eğer yara izleri derinse ve lekeler tüm müdahalelere, kozmetik ürünlere rağmen ortadan kaybolmadıysa bunun için bir güzellik merkezinde yaptırabileceğiniz profesyonel tedavi yöntemlerinden birine yönebilirsiniz. Tüm bu tedavilerin ilk amacı cildin en üst katmanını soyarak alttan yeni cildin çıkmasını ve dolayısıyla yüzeyde bulunan lekelerin hafiflemesini, bazı durumlarda tamamen yok olmasını sağlamaktır. Günümüzde cilt lekeleri için kullanılan yöntemler lazerli leke tedavisi, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling‘dir. Bu yöntemler bitkisel yöntemlere göre daha hızlı sonuç almanızı sağlar ancak her seanstan sonra cildin toparlanması için bir kaç gün gerekir.

Korunma

Sivilce izlerinde ve diğer cilt lekelerinden korunmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle sivilceleri sıkmamaya, kurcalamamaya çalışın. Sivilcelerle ne kadar çok uğraşırsanız leke kalma veya yayılma ihtimali o kadar artar. Genel olarak cilt lekeleri içinse, güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürün ve yüzünüzü güneşten mümkün olduğunca koruyun.

,

Yüzdeki Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? İçin 16 Yorum Yapılmış

 1. Volkan 20 Mayıs 2013 #

  Bende sivilceler için bir çok ürün denedim ve en son olarak sivilce kremi kullanmaya başladım yaklaşık 3 gündür kullanıyorum ama ürünün etkisini yavaş yavaş görmeye başladım. Şimdi 1 ay içerisinde nasıl olacak onu düşünüyorum :) ama memnunum üründen tavsiye ederim herkese.

  • Derya arslan 31 Aralık 2014 #

   Kremin adını söyler misin Volkan? 3 ‘senedirli geçmedi kızarıklık.

  • yaren 11 Mart 2015 #

   Sivilcelere en iyi gelen salatalık, günde 2 kez uygulayın sonucu görün çok iyi geliyor. İnce bir şekilde doğrayın ve sırt üstü uzanın 15-20 dakika bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın.

 2. Gökhan 02 Şubat 2014 #

  Sivilcelerime elimi bile sürmüyorum, doğal olarak geçmesini bekliyorum ama sonuç hep aynı kırmızı lekeler.

 3. tugba 12 Mayıs 2014 #

  Benim sivilcelerim 3 senedir var su an 17 yaşındayım biliyorum ergenlik sivilcesi zamanla geçeni biliyorum ama bıktım artık fondöten kullanmaktan bıktım artık ya nasıl geçebilir acaba ilaç kullanmadan lütfen söyler misiniz.

  • ayşe 02 Eylül 2014 #

   Hint kili sür yüzüne 20 dk bekle ılık suyla çıkar yaş maya 1 kaşık yoğurtla sür maske yap sirke olmazsa olmaz ve deniz suyu acayip etkili 2 günde kurutuyor ;)

  • Melike 30 Kasım 2015 #

   Tatlım sıkılan sivilceler benim de baş belam, fondoteni ve yağlı yiyecekleri kesersen geçer, başarılar…

 4. osgee 28 Mayıs 2014 #

  İlaç kullanmadan hiç bir şekilde geçmiyor çok zor hiç dokunma elleme o zaman geçer sivilcelerin lekeler içinde doktora gitmeni tavsiye ederim.

 5. ada 24 Temmuz 2014 #

  Zeytinyağı limon karışımı 1 hafta kullanın gerçekten geçiyor denedim. Ama yakıyor biraz limon sakın ellemeyin yakarsa daha çabuk geçiyor. Birde yatarken yapın sabah ılık suyla yıkayın. :)

 6. ezgi 14 Eylül 2014 #

  İzlerde mi geçiyor.

 7. yusuf 08 Kasım 2014 #

  Gece yatmadan önce ”bal+limon suyunu” birbirine karıştırınız ve sürünüz 15 ile 20 dakika arası bekletiniz, ardından ılık suyla yıkayınız. Ayrıca, Carbonat (CO3-2) ve limon suyunu katınız ve surata surunuz sonuçları almaya baslayacaksınz, ve tabii deniz suyu da önemli etkiye sahip deniz suyuyla yıkama sivilcelerin kurumasına yardımcı olacaktır.

 8. Cano 14 Aralık 2014 #

  Yeni oluşan yara, kabarıklık veya kızarıklara yumurta akını tavsiye ederim. Gece yatmadan önce sürün, zaten o yüzünüzde kuruyacak ve cildinizi gerecektir. Böylece yaraların çabucak kabuk bağlamasını ve kurumasını sağlıyor ayrıca cildi gerdiği için kabuğu bile dümdüz ediyor. Çok ama çok tavsiye ederim. Bazen belirli aralıklarla cildimde sivilce çıkar dayanamaz sıkarım sonra malum yara gibi kızarıyor şişlik oluyor. Yumurta akıyla en fazla 3 günde çözüme kavuşabilirsiniz.

  Sağlıklı mutlu ciltlerr

  • hüsne arslan 17 Aralık 2014 #

   Dudak ve burun ortasında çıkan yoğun grip sonrası oluşan uçuk kabuklanma geçti ama ardından kızarıklık ve bariz şekilde leke kaldı tavsiyeniz var mı?

 9. ömür 08 Şubat 2015 #

  En iyi çözüm doktora gitmek

 10. gulay 10 Mart 2015 #

  Ben onu bilmem bana güvenin arkadaşlar eczaneden cliocin alın 8 tl, onu sabah akşam temiz cilde sürün 2 kutudan sonra hiç bir şey kalmaz, ondan sonra bana dua edin, bu kadar söylüyorum.

  • gül 16 Mayıs 2015 #

   Gulay hanım sizin soylediğiniz krem izlere mi iyi geliyor?

Bir Cevap Yazın