Yüzdeki Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Kırmızı sivilce lekeleri, sivilcenin hemen ardından oluşur ve genellikle sıkılan sivilcelerden sonra görülür. Bu kırmızılık zaman içinde kendi kendine kaybolur. Bazı durumlarda, özellikle hijyenik olarak içi boşaltılmamış sivilcelerden sonra “sivilce izi” denilen kahverengi lekeler veya cilt yüzeyinde pürüzler oluşabilir. Bu izler hafifse cildi tazeleyen ve yeni cilt hücresi üretimini teşvik eden ve yüzü pürüzsüzleştiren doğal peeling etkili kozmetik ürünlerini deneyebilirsiniz. Eğer izler birkaç hafta sonra geçmediyse, içinde lazerli tedavinin de bulunduğu bir kaç alternatiften birini kullanabilirsiniz.

Çabuk Çözümler

Sivilcenizi sıktıysanız veya kırmızılık çok dikkat çekiyorsa hemen üzerine buz koyun. Buz en azından şişliği alacaktır. Diğer acil durum çözümü ise, cilt lekeleri için özel olarak üretilen, normal fondötene göre daha yoğun olan fondötenlerdir.

Cilt Beyazlatıcılar

Cildi yenileyen diğer yöntemlerin yanı sıra, kırmızı sivilce izlerini direk olarak tedavi etmek için, sivilce izinin bulunduğu bölgelerde kojik asit, meyan kökü ekstresi, arbutin, dut özü ve C vitamini gibi cilt ağartıcıları içeren kozmetik kremleri kullanabilirsiniz. Cilt beyazlatmak için kullanılan bir diğer ürün olan hidrokinon içeren kremler ülkemizde satılmakta ancak bu maddeyi içeren kozmetikler ABD ve Avrupa ülkelerinde kanserojen olduğu için yasaklandı ancak bazı cilt hastalıklarının tedavisinde reçeteli kullanımı bu ülkelerde de hala devam etmekte. Bu yüzden aldığınız kremin içeriğinde “hidrokinon” olmamasına dikkat edin ve doktorunuz reçete etmedikçe bu kremleri kullanmayın.

Doğal cilt beyazlatıcıları da kullanabilirsiniz. Çilek, limon gibi asit içeren gıdalar cildi ölü hücrelerden temizlerken sivilce izlerini bir kaç tona kadar açabilir. Evde hazırladığınız cilt bakım maskelerine limon veya çilek ekleyebilir, ya da taze sıkılmış limon ve çilek suyunu bir pamukla izlerin üzerine sürebilirsiniz. Cilt beyazlatıcı maskeler sayfamızda bu maskeler ve kullanımları hakkında daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca yüzdeki lekelere bitkisel çözümler makalesinde evde hazırlayabileceğiniz doğal leke maskeleri ile ilgili tarifler yer alıyor.

Profesyonel Tedaviler

Eğer yara izleri derinse ve lekeler tüm müdahalelere, kozmetik ürünlere rağmen ortadan kaybolmadıysa bunun için bir güzellik merkezinde yaptırabileceğiniz profesyonel tedavi yöntemlerinden birine yönebilirsiniz. Tüm bu tedavilerin ilk amacı cildin en üst katmanını soyarak alttan yeni cildin çıkmasını ve dolayısıyla yüzeyde bulunan lekelerin hafiflemesini, bazı durumlarda tamamen yok olmasını sağlamaktır. Günümüzde cilt lekeleri için kullanılan yöntemler lazerli leke tedavisi, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling‘dir. Bu yöntemler bitkisel yöntemlere göre daha hızlı sonuç almanızı sağlar ancak her seanstan sonra cildin toparlanması için bir kaç gün gerekir.

Korunma

Sivilce izlerinde ve diğer cilt lekelerinden korunmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle sivilceleri sıkmamaya, kurcalamamaya çalışın. Sivilcelerle ne kadar çok uğraşırsanız leke kalma veya yayılma ihtimali o kadar artar. Genel olarak cilt lekeleri içinse, güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürün ve yüzünüzü güneşten mümkün olduğunca koruyun.

,

Yüzdeki Kırmızı Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? Yazısına 5 Yorum Yapıldı

 1. Volkan 20 Mayıs 2013 14:56 #

  Bende sivilceler için bir çok ürün denedim ve en son olarak sivilce kremi kullanmaya başladım yaklaşık 3 gündür kullanıyorum ama ürünün etkisini yavaş yavaş görmeye başladım. Şimdi 1 ay içerisinde nasıl olacak onu düşünüyorum :) ama memnunum üründen tavsiye ederim herkese.

 2. Gökhan 02 Şubat 2014 15:30 #

  Sivilcelerime elimi bile sürmüyorum, doğal olarak geçmesini bekliyorum ama sonuç hep aynı kırmızı lekeler.

 3. tugba 12 Mayıs 2014 07:42 #

  Benim sivilcelerim 3 senedir var su an 17 yaşındayım biliyorum ergenlik sivilcesi zamanla geçeni biliyorum ama bıktım artık fondöten kullanmaktan bıktım artık ya nasıl geçebilir acaba ilaç kullanmadan lütfen söyler misiniz.

 4. osgee 28 Mayıs 2014 19:19 #

  İlaç kullanmadan hiç bir şekilde geçmiyor çok zor hiç dokunma elleme o zaman geçer sivilcelerin lekeler içinde doktora gitmeni tavsiye ederim.

 5. ada 24 Temmuz 2014 16:15 #

  Zeytinyağı limon karışımı 1 hafta kullanın gerçekten geçiyor denedim. Ama yakıyor biraz limon sakın ellemeyin yakarsa daha çabuk geçiyor. Birde yatarken yapın sabah ılık suyla yıkayın. :)

Bir Cevap Yazın