Zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır

Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Oryantal safran, turmerik, hintsafranı, zerdeçöp olarak da bilinen zerdeçal aynı safran gibi kullanıldığı yemeklere sarı bir renk verir. Safrandan çok daha ucuz olan zerdeçal safran kullanılan yemeklerin tümünde safran yerine tercih edilebilir. Safranın aromalı zerdeçalın ise daha sert bir tadı olmasına karşı ikisi de özellikle güveç yemeklerinde tadı arttırıcı baharat olarak kullanılabilir. Zerdeçalı soslu Hint yemekleri (soslu sebze yemeği, yahni, türlü gibi Türk yemeklerinde) ve yine soslu erişte, makarna gibi yemeklerde kullanabilirsiniz.

Zerdeçalı pirinç, makarna ve et yemeklerinde sosun kıvamını ve lezzeti arttırmak, yemeğe sarı renk vermek için tercih edebilirsiniz. Safran kullanılan tatlılarda safran yerine zerdeçal kullanılması zerdeçalın tadının aromasız olması nedeniyle tavsiye edilmemekte. Ayrıca zerdeçalı direkt yağ içine atmaktan, ısının tadını acılaştırılacağı için kaçının. En iyi kullanım şekli diğer baharatlarla birlikte yemeğin suyuna katmaktır.

Zerdeçalı yağda yumurtanın üzerine serpebilirsiniz. Eğer zerdeçal siz ve aileniz için yeni bir malzeme ise bu iyi bir başlangıç olabilir. Çünkü hem rengi yumurtaya benzer hem de çok belirgin bir tadı yoktur.

Zerdeçalı çorbalarda kullanabilirsiniz. Bir kase sebze ya da tavuk çorbasına ekleyeceğiniz az miktarda zerdeçal çorbanın ısıtıcı etkisini arttıracaktır.

Zerdeçalı salatalara da serpebilirsiniz. Yumurta salatası, patates salatası ya da makarna salatasında kullanabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın