Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Faydaları

Basılı ve online kaynakların çoğunda zerdeçalın faydaları arasında ilk sıralarda sayılanlar iltihap önleyici, antiseptik ve antibiyotik özellikleri. Zerdeçaldan yapılan merhemler burkulmalarda ve açık yaralarda direk sorunlu bölgeye uygulanabiliyor. İltihap önleyici özelliği ise kireçlenme (eklem iltihabı) tedavisinde en etkili bitkiler arasında yer almasını sağlamakta.

Pek çok farklı toplumda 4000 yıldır çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan zerdeçal (Curcuma longa) Hint mutfağının en ünlü baharatlarından köriye tadını ve rengini verir. Aynı zamanda hardal yapımında ve peynirle yağa renk vermekte kullanılır. Zencefil’in akrabası olan bitki Asya’nın güneyinde tropikal iklimlerde yetişir. Yaklaşık 2 metreye kadar uzayabilen zerdeçalın çiçekleri donuk sarı renktedir.

Zerdeçal içinde bulunan ana bileşen olan “Kurkumin” karaciğer fonksiyonları düzenlemeye ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olmakta. Karaciğeri çalıştırması kötü kolesterol olan LDL’in vücuttan daha çabuk atılmasını sağlıyor. Bu özelliği ile zerdeçal pek çok sindirim sistemi rahatsızlığının tedavisinde kullanılmakta. Ayrıca ishal ve mesane enfeksiyonlarında sıkça zerdeçala başvurulur. Ancak zerdeçalın faydaları halk arasında en çok egzama ve akne gibi cilt rahatsızlıkları tedavisinde kullanılmasıyla biliniyor.

Zerdeçalın kansere etkisi üzerine yapılan çalışmalar henüz devam etmekle birlikte zerdeçalın kanserli hücrelerin yayılımını yavaşlattığı yönünde bazı araştırma sonuçları bulunuyor. Aynı şekilde zerdeçalın Alzheimer hastalarında hastalığın etkilerini yavaşlattığı yönünde çalışmalar devam etmekte.

Mesane İltihabı: Kendini genellikle sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi olarak gösteren mesane iltihabı yaygın olarak bakteri kaynaklı oluşur. Bazı hastalarda bu belirtilere ek olarak ateş ve idrarda kan görülebilmektedir. İltihap önleyici zerdeçal mesane iltihabı için etkili, doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. Bitkinin antioksidan özelliği mesane iltihaplanmasına karşı direnci arttırır ve bakterilerle savaşır. İltihap oluşmadan zerdeçal kullanmak önleyici etki gösterir.

İshal: İshal, bakteri veya sindirim sıvılarındaki dengesizlikten oluşur. Antiseptik zerdeçal özellikle bakteri nedeniyle oluşan ishalin tedavisinde kullanılır. İshalin oluşmasını önlemek içinde düzenli olarak zerdeçal tüketebilirsiniz. Zerdeçalı yemeklerde kullanmak dışında ılık suya bir çay kaşığı atarak ya da küçük bir kase yoğurtla karıştırarak yiyebilirsiniz. Ayrıca zerdeçal sağlık marketlerde kapsül ya da çay formlarında bulunabilir.

Zerdeçalın Faydaları

Aşağıdaki tüm maddeler bilimsel araştırmalar sonucu kesin olarak kanıtlanmış değildir ancak bitki uzmanları ve kullananların yorumları zerdeçalın bu rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı bir doğal çözüm olarak kullanılabileceği yönünde.

 • Cilt kesikleri, yaralanmalarında anti bakteriyel olarak yarayı dezenfekte etmek için kullanılır
 • Karnıbahar ile zerdeçal karışımı prostat kanserinden korunma ve mevcut prostat kanserinin engellenmesinde kullanılıyor
 • Lösemi riskini azaltır
 • Alzheimer’in etkilerini yavaşlatır
 • Kanser hücrelerinin yayılımını engeller
 • Karaciğer detoksu için kullanılır
 • MS hastalığının ilerlemesini yavaşlatır
 • Kemoterapinin yan etkilerini hafifletir
 • İltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır
 • Sedef hastalığı tedavisinde kullanılır
 • Cilt yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlar

Zerdeçalın Yan Etkileri

Zerdeçalın yan etkileri yok denecek kadar azdır ya da hiç görülmez. Ancak bu sadece bilinçli olarak tüketildiği durumlarda geçerli. Aşırı miktarda zerdeçal tüketimi alerjiye, kaşıntıya, diyabet ilacı kullananlarda ilaçların gününün tehlikeli olarak artmasına neden olabilir. Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Kanda pıhtılaşma sorunu olan hastaların zerdeçal kullanmaması gerekir. En iyisi, özellikle başka bir ilaç ya da bitki kullanıyorsanız zerdeçal kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız.

,

Zerdeçalın Faydaları İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. canan 01 Haziran 2015 #

  1 yaş sonrası bebeklerde kullanı mı uygun mudur?

  • admin 02 Haziran 2015 #

   Bebekler yetişkinlere göre daha hassas olduğu için doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermeyiz. Ancak bebeğinizin doktoru da uygun görür ve önerirse kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın