Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Son yıllarda kadınlar için olduğu kadar erkekler içinde önem kazanan sağlıklı saçlar çoğu insan için sağlıklı bir dış görünümün en önemli noktalarından biridir. Erkek ya da kadın olun doğru bir saç bakımı ile sağlıklı, parlak ve hacimli saçlara kavuşmak elinizde. Üstelik bunu pahalı kozmetik ürünleri alarak yapmanıza gerek yok. Zeytinyağı ile saç bakımı hakkında bilgileri bu yazımızda reçeteleri ve uygulama yöntemleri ile bulabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Birkaç basit adımda evinizde zeytinyağı ile en iyi saç bakımı kürlerini uygulamanız mümkün. İhtiyacınız olan malzemeler bir bone, kaliteli sızma zeytinyağı, küçük bir kap ve bir ocak.

Zeytinyağı ile Saç Bakım Kürü

Yarım su bardağı sızma zeytinyağını bir kaba koyup yaklaşık 20 dakika orta ateşte ısıtın. Buradaki amaç zeytinyağını ılıtmak. Fazla ateşte tutmayın çünkü yağı yakabilirsiniz. Ilıdığı zaman ocaktan alın. Zeytinyağı ısınırken etrafa ve kıyafetlerinize yağ bulaşmaması için bir havlu alın ev zeytinyağı ile saç bakımı yapacağınız bölgeyi hazırlayın.

Ilık zeytinyağını ocaktan alın. Parmak uçlarını yağa batırarak saç ve saç diplerine hafifçe masaj yapmaya başlayın. Kafa deriniz kuruysa zeytinyağıyla ovabilirsiniz. Eğer yağlı saçlara sahipseniz saç diplerinden bir kaç santim yukardan masaja başlayabilirsiniz.

Saçlarınızı zeytinyağı ile iyice ovaladıktan sonra boneyi takın. Yarım saat boyunca zeytinyağının kafa derinize saç tellerine ve saç diplerine iyice nüfuz etmesini bekleyin.

Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı hafif bir şampuan ile yıkayıp bol su ile durulayın. Kafa derinizin de zeytinyağından iyice temizlenmesi gerekmektedir.

Zeytinyağı ile saç bakımı işte bu kadar kolay. Bu uygulamayı ayda 1-2 defa yapabilir ve sağlıklı, parlak ve hacimli saçlara kavuşabilirsiniz. Ayrıca bu zeytinyağı kürü saçları her zamankinden daha yumuşak ve kolay taranır yapacaktır.

Zeytinyağı ile saç bakımı size pek davetkâr gelmiyorsa başka doğal yağları kullanarak da sağlıklı saçlar elde edebilirsiniz. Ya da zeytinyağının kokusunu azaltmak için aromaterapi yağları, hindistancevizi yağı, susam yağı, jojoba yağı gibi hoş kokulu yağlarla zeytinyağını karıştırabilirsiniz.

Saçlarınıza zeytinyağı uyguladıktan sonra yıkarken her zaman olduğundan biraz daha fazla şampuana ya da iki kere şampuanlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle kafa derinizde zeytinyağı kalırsa gün içinde kaşıntıya neden olabilir. Bu yüzden iyice yıkamalı ve durulamalısınız. Zeytinyağından sonra saçlarınız çok yağlı kalıyorsa bir dahaki sefer daha az zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. akin 18 Haziran 2013 #

    12 saat kalırsa bir sorun yaratır mı?

  2. pınar 14 Kasım 2014 #

    Yaklaşık iki aydır aralıklarla uyguluyorum, çok ise yarıyor, tavsiye ederim. Zeytinyağı, susam yağı ve badem yağını karıştırıp kullanıyorum en az 6 saat bekletiyorum ki bence ne kadar çok bekletirseniz o kadar faydalı oluyor.

Bir Cevap Yazın