Zyban’ın Yan Etkileri

Zyban’ın Yan Etkileri

Zyban sigarayı bırakmak için kullanılan ve reçeteli olarak satılan bir ilaçtır. İçerisinde bulunan Bupropion nedeniyle bu ilaç ilk başta Welbutrin adıyla bir anti-depresan olarak piyasaya sürülmüştür. Hala anti-depresan tedavilerinde kullanılmasına rağmen diğer özellikleri sayesinde diğer rahatsızlıklar içinde kullanılmaktadır. Örneğin depresyon için kullanılan Welbutrin’in kişinin sigara arzusunu azalttığı görülmüştür. Bu nedenle sigarayı bırakmak için uygulanan tedavilerde de kullanılan bu ilaç Zyban olarak adlandırılmıştır.

Zyban’ın Yan Etkileri

Zyban kullanımının neden olduğu yan etkiler genellikle şiddetli değildir. Bu ilacın kullanımı nedeniyle genellikle ağız kuruluğu ve uyuma güçlüğü gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Zyban faydalı bir ilaçtır ancak başka yan etkileri de vardır. Örneğin sigarayı bırakmak için Zyban kullanan kişilerde libido artabilir.

Zyban’ın Ciddi Yan Etkileri

Büyük dozlarda Zyban alınan durumlarda nöbet geçirme rahatsızlıkları olan kişilerde nöbet oluşma olasılığı daha da artar. Ancak ilaç önerilen dozlarda alınırsa bu durumla karşılaşma olasılığı çok nadirdir. Ayrıca Zyban kullanan kişiler için alkol önerilmez.

Zyban kullanımı bağımlılığa bağlı nöbet oluşumunu arttırdığı için bu rahatsızlığı bulunan insanlar için doktorlar genellikle düşük dozlarla tedaviye başlarlar. Bu doz zaman içinde arttırılır. Eğer alkol bağımlısıysanız veya nöbet geçirme gibi sorunlarınız varsa sigarayı bırakmak için farklı bir ilaç kullanmanız gerekebilir.

Zyban kullanımı bazı insanlarda zayıflamaya neden olduğu için bu ilacın kullanımı sırasında dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Zyban ile birlikte başka ilaçlar kullanacaksanız, öncelikle doktorunuza danışmanız gereklidir. Bu ilacın yüksek tansiyon, kalp hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalıkları, bipolar bozukluk ve şeker hastalığı olan hastalarda kullanılması, hastalıkların daha da kötü bir hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden bu tür hastalıkları olan kişiler için Zyban kullanımı tavsiye edilmez.

Zyban içinde bulunan Bupropion anti-depresan tedavilerinde de kullanıldığı için, bazı hastalarda intihar eğilimi ortaya çıkabilir. Eğer 24 yaş altındaysanız bu risk en yüksek düzeydedir. İntihar düşünceleri genellikle anti-depresan kullanımının ilk 12 haftasında görülür. Davranış değişiklikleri ve ruh hali değişikliklerinde hemen doktorunuzu arayın.

, ,

Zyban’ın Yan Etkileri İçin 21 Yorum Yapılmış

 1. ŞENİZ ÖZ 30 Ağustos 2011 #

  16 gündür Zyban kullanıyorum. Bende yan etkiler biraz yoğun görüldü. Bir de Ramazan ayına denk gelmesi beni oldukça zorladı. Aşırı apız kuruluğu, ağızda acı bir tat, mide bulantısı tüm bunların yanı sıra yan etkilerde bahsedilmemiş ama bende ellerimde uyuşma meydana geldi. ÖZellikle ilacı sabah akşam kullandığımın ikinci günü felç geçireceğim sandım. Vücudumun dağ tarafı tamamen uyuştu zamanla azaldı fakat ellerimin uyuşukluğu devam ediyor ilaçtan mı? Geçer mi?

 2. doğan 04 Eylül 2011 #

  Ben Zyban kullandım ve hala kullanıyorum, 15 gündür sigara içmiyorum. İlacın yan etkisi bende en fazla uykusuzluk olarak görüldü. Diğer anlamda ilacın anti deprasan olarak da kullanılması nedeniyle sigarayı bıraktıktan sonra sinirlilik hali pek olmadı. Ben çok memnunum. Sigarayı ilaç mı bıraktırdı derseniz mutlaka irade, ama ilaç müthiş derecede destek verdi. Şu an içmiyorum, inşallah hiç içmeyi de düşünmüyorum.

 3. aydındemirel 15 Aralık 2011 #

  Bu ilacı kullanıyorum. Sigara tüketimim günde 4 veya iki düştü.

 4. engin 08 Mart 2012 #

  Ben 18 yaşındayım, sigaraya 2 yıl önce başladım yani 16 yaşında. Zyban kullanabilir miyim? Tavsiyeniz nedir? Teşekkür ederim şimdiden.

 5. Emre 01 Ekim 2012 #

  Engin yaşın daha çok erken sigara içmek istediğinde farklı şeyler bul sakız, elma, su vs. En büyük tavsiyem Kick Boksa ya da ona benzer bir spora başla bu sporlarda kondisyon çok önemli oluğu için sigarayı bırakırsan daha güçlü olursun buda çok etkili olacaktır.

 6. betul 22 Aralık 2012 #

  Bu ürün bende çok kötü kaşınmaya yani kurdeşen dökmeme sebep oldu. Her yerim felaket durumda. Acile gidip iğne olmam lazım. Vücudumdan resmen alev çıkıyor. Kaşınan yerlerim şişiyor.

 7. cengiz 23 Ocak 2013 #

  Merhaba, ben 3 haftadır kullanıyorum ilacı, vücudunda aşırı kaşınmalar başladı. Özellikle ayak altlarında alerji gibi bir şey yok görünürde. Acaba ilacın böyle bir yan etkisi var mı?

 8. Yusuf 28 Ocak 2013 #

  Merhabalar yaşım 28, sigara illeti ile 7 yaşımda tanıştım, o yaşlardayken içimim çok azdı. Tabi derken zaman ilerledi ve bir keş olmuştum. Artık bu sigara benim hayatımı mahvetti, spor hayatımı da bitiren bu oldu. En sonunda kulübümden kovuldum, yüzücüydüm bir zamanlar. Neyse askere gittim komando olarak askerlik yaptım ve orada kalbimde bir sorun olduğu söylendi. Ben hala bırakmadım sigarayı ama artık bıkmıştım bunu içmekten nefret ediyor tiksiniyordum, sigara içtiğimde ağzımın pis kokusundan yada ellerimin elbiselerimin kokmasından. Geçen hafta yani 21.01.2013’de eczaneye gittim ve shampix diye bir ilaç duymuştum ondan istedim ellerinde olmadığını fakat daha sağlam bir ilacın zyban olduğunu söyledi eczacı. İlk 2 gün sigara içtim ilacı da içtim. Şimdi sigara içmiyorum yanımda birisi içtiğinde kokusundan bile rahatsız oluyorum darısı tüm bırakmak isteyenlere olsun.

 9. selma yazan 10 Kasım 2013 #

  Merhabalar, bende zyban kullanmaya başladım 4.günüm. 3. günü şiddetli baş ağrısı ve tiksinti oldu hatta pis kokuyor diye ağladım, 2 şerli almaya başladığımda 4.günü gecesi beynim acayip oyunlar oynamaya başladı. Tuhaf rüyalar, terleme karın ağrısı ve uykusuzluk. Boyun ağrısı eşlik etti .Umarım kötü şeyler olmaz korkuyorum.

 10. fulya 15 Mart 2014 #

  ben sigara bağımlısıyım. Sigara bırakma merkezine bile gittim bırakamadım. Zyban kullanmak istiyorum fakat sanırım bana olmuyor. Şeker hastasıyım ve koah başlangıcım var. Ayrıca tansiyon dengeleyici kullanıyorum. Benim kullanmam sakıncalı herhalde? Ama yine bir psikiyatristime sorayım bari.

 11. demet 09 Nisan 2014 #

  Ben sigarayı içmiyordum adeta yiyiyordum, çok denedim olmadı astım hastasıyım en sonunda zyban kullanmaya karar verdim ve başladım, önce kaşıntılar başladı geceleri uykusuzluk yine de ısrarla kullandım, normalde 8. günden sonra 12.günler arası bi gün belirleyip o gün bırakmak lazımmış ben daha 7.gün bir tiksinti ve bulantıyla güne başladım bırak sigaraya akşamdan kalma kültablasını görmeye dayanamadım ve 7.gün içemedim sigarayı 10.gün baş dönmesi halsizlikten ve bulantıdan yataktan çıkamadım 1 gün ilaca ara verdim ve tekrar devam ettim ilaca ısrarla hala kullanıyorum ilacı ara ara baş dönmeleri oluyor olsun yeterki bu iğrenç alışkanlıktan kurtulayım, arkadaşlar ilaçtan ölmedim daha bu gün 12 günüm sigarasız hayat o ne rahat, kurtulmak isteyen herkese sevgiler.

 12. rez 20 Aralık 2014 #

  Merhabalar, ben de 8 gün önce başladım kullanmaya 8 gündür uyku yüzü görmedim, çok kotu durumdayım, dikkat dağınıklığı var üzerimde, araç kullanamıyorum henüz olumlu bir etkisini göremedim . Benim durumunda olan arkadaslar var mı bu normal midir bilmiyorum yazarsanız sevinirm.

 13. sinan 23 Aralık 2014 #

  Merhabalar bende Zyban kullanmaya yeni başladım henüz 2. günümü bitirdim
  nette biraz araştırdıktan sonra çoğu kişinin yan etkilerden yakındığını gördüm ve bu beni endişelendirdi. Ayrıca panik atak rahatsızlığım var, panik atağımı arttırır mı diye düşünüyorum.
  Onun dışında henüz aksi bir durum yok.

 14. Fatma 21 Ağustos 2015 #

  Ben zyban kullandım. Son kutumu bitireceğim ve hiç bir yan etkisini görmedim, sigarayıda bıraktım, kesinlikle tavsiye ediyorum.

 15. Ayşe 08 Kasım 2015 #

  Değişik bir kulak çınlaması yaptı bende de, florasan sesi gibi ve en kötüsü hep beynimde ötüyor, bir saniye bile kesilmiyor. Uykudayken bile onu hissedebiliyorum ama sigarayı hiç arattırmıyor, bugün 5. günüm ve sadece 4 tane içtim. Zorlasam kendimi onu bile içmezdim, bir de şu çınlama olmasaydı iyiydi.

 16. fatmanur 23 Ocak 2016 #

  Bugün zybanla 9. günüm. Dün akşam sigara tuzağından kurtuldum. Önce kesin bırakma kararı, sonrasında ilacın tesiriyle cok kolay oldu. Yan etkileri sigaranın zararlarıyla karşılaştırılamaz bile.

 17. Yasar 09 Şubat 2016 #

  Zyban kullanmaya niyeti olan arkadaşlara, bir kullanıcısı olarak şunu diyebilirim ki bende yan etki olarak sadece uykusuzluk yaptı. Gece uyuyamıyorum ama sabahta uyandığımda hiç uykusuzluk çekmiyor çok rahat kalkabiliyorum. Onun haricinde hiçbir yan etki görmedim. Gelelim sigarayı bırakma mevzusuna, ilk 3 gün sigaranın tadı çok hafifledi ve 15 adet içtiğim sigara 25’e kadar yükseldi. Korkmaya başladım bu ilaç fayda etmeyecek diye. 4.günden sonra sigaranın tadı yavaş yavaş kötüleşmeye ve iğrençleşmeye başladı. 10.güne kadar böyle içtim. Canım istemiyor ama alışkanlıktan o kötü tadı çekiyor ve içiyordum. 10.gün sigarayı bırakma günümdü. Akşama kadar sıkıntı yoktu ama akşam bir tane içtim. 10. günden sonra sigarayı canım hiç istemiyor ve günde bir tane ya içiyorum ya içmiyorum. Yaklaşık 10 gün sonra ise sigarayı tamamen bıraktım. Tabii bu ilacı kullanırken doktora tekrar muayene olunmalı, çünkü karaciğer enzimleri konrol edilmeliymiş. Ben bıraktım darısı bırakmak isteyen herkese. Bu iş saedece ilaçla olmuyor irade çok önemli. İradeniz güçlü ise, Zyban yanında yardımcı oluyor ve stres-sıkıntı cekmiyorsunuz.

 18. Mesut 22 Mart 2016 #

  Yan etkisi çok. 5 gündür uyuyamıyorum, midem çok bulanıyor, baş ağrısı ve kaslarda ağrı var. Artık ne ilacı ne de sigarayı içmek istiyorum. Ne olursa olsun sigarayı inşallah bırakacağım.

 19. Gökhan 22 Nisan 2016 #

  Öncelikle herkese sigara bırakmada başarılar diliyorum, Allah yardımcınız olsun bende bir zyban kullanıcısı olarak bugün 4. günüm ve kendimi cok yabancı hissediyorum, sanki kendime dışardan bakıyor gibi hissediyorum. Bilmiyorum şuan kafamın bile doğru düzgün çalıştığını söyleyemeM, sigaraya gelecek olursak sabah bir öğleden sonra bir içiyorum ama düne göre bugun ilacın etkisi daha ağır basmaya başladı. Akşam uyumakta sıkıntı çekmiyorum ama sabah erkenden uyanıyorum ve biraz uykusuz oluyorum.

 20. ozo 11 Mayıs 2016 #

  Sigarayı bırakalı 9.günüm, 1 haftadır zyban kullanıyorum. Aşırı bir yan etkisini görmedim, sadece
  çok rahatlık veriyor, hiçbir şeyi düşünmüyorsunuz. Koordinasyon bozukluğu ve bir şeye odaklanamama yaptı sanki içki içmiş gibiyim zevk verici durum gibi bir şey….Ama önce kafanızda bitirin. Bir kağıt ve bir tutam tütünün esiri olmayın. Sigara içenler, daha önce sigara içmeden nasıl yaşıyorsak sigarasız da yaşabiliriz öyle değil mi. Bir daha ağzıma sürmeyeceğim Allahın izniyle.

 21. Aysen 24 Mayıs 2016 #

  Zyben bende kas ağrısı ve yorgunluk yapıyor, ne yapabilirim?

Bir Cevap Yazın