2 Haftada Kolay Kilo Vemenin 10 Yolu

2 Haftada Kolay Kilo Vemenin 10 Yolu

İki haftada kolay kilo vermek istiyorsanız aşağıdaki listede bulunan 10 öneriyi uygulamaya geçirin. Bu önerilerle hem hızla kilo vermeye başlayacaksınız hem de sağlıklı beslenme alışkanlıkları edineceksiniz.

Tartı Takıntısından Kurtulun

Bazen diyet yaparken tuvalete çıktıktan sonra bile tartıya çıkıp acaba kaç gram verdim diye bakmak kilo problemi yaşayan insanlarda görülen durumlardan biridir. Özellikle vücuda yerleşmemiş olan kilolar kolay atılabildiğinden dolayı ilk haftada hızla kilo veriyorum hissi yaratabilir. O yüzden ilk haftadan sonra kilo verme yavaşlayacağı için tartıya sık sık çıkmak moral bozukluğuna yol açabilir. Bu yüzden düzenli beslenmenizde inatçı olun ve egzersizlerinizi düzenli olarak yapın. Bir diyet sırasında en önemli şey programa bağlı kalmaktır.

Hazır Gıdaları Azaltın

Fast food ve şekerli içecekleri tamamen hayatınızdan çıkarın demiyoruz ama mümkün olduğu kadar azaltın. Mesele bir cola açtığınızda birkaç yudum alıp bırakın. Çünkü birden bu alışkanlıklarınızı keserseniz üzerinizde belirli bir stres oluşacak ve bu strese dayanamazsanız eskiden olduğundan daha fazla tüketmeye başlayabilirsiniz.

Taze Gıdalara Yönelin

Cips yerine bir elma, kurabiye yerine salatalık gibi alternatifler yaratmaya çalışın. Taze meyveler özellikle şeker ihtiyacını doğal yollarla karşılamak adına en iyi yoldur. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ya da kepek ekmeği tercih edin. Evinizde mutlaka bir kaç paket diyet kraker bulusun.

Kendinize Puan Verin

Her iyi hareketinize karşı gündelik olarak kendinize bir puan verin ve her hafta için belirli bir puan hedefi koyun. Mesela çikolata yemek yerine elma yediyseniz bu sizin için bir puan olsun ve 1 hafta sonunda 50 puan toplamayı hedefleyin.

Öğünleri Artırın

Aç kalıp kan şekerini düşürmek ve daha sonra yemeklere saldırmak size kilo verme yolunda hiçbir şey katmayacaktır. Açlık hissiyle savaşmak yerine onuna küçük yemler vererek kontrol altında tutun. Öğünlerinizi gün içine yararak 5-6 parça halinde kullanın. Her öğünden sonra mideniz kendisini rahat hissedeceği için açlık hissiniz dayanılmaz boyutlara ulaşmayacaktır.

Kötü Gıdaları İyileştirin

Bazı gıdalar üzerinde yapılacak bir kaç değişiklikle diyetinize fazla zarar vermeden tüketilebilmektedir. Örneğin canınız pirzola çektiyse pirzolaları tavaya ya da ızgaraya atmadan önce bir bıçakla yağlarını ayıklayın. Diyetinizi bozacak gıdaları küçük porsiyonlar halinde tüketerek rejim stresini azaltabilirsiniz.

Not Alın

Diyetinizle ilgili notlar alın. Mesela gün içinde tükettiğiniz tüm gıdaların toplam değerini araştırarak o gün kaç kalori aldığınızı hesaplayın. Egzersiz sırasında kaç kalori harcadığınızı bulun. Yemeklerden sonra fiziksel ve ruhsal olarak nasıl hissettiğinize dair notlar alın. Bu notlar diyetinize sağdık kalmanızı ve daha da bilinçlenmenizi sağlayacaktır.

Yemekler Düşmanınız Değil

Yemekler düşmanınız değil sadece beslenme alışkanlıklarınız kilo almanıza yol açıyor. Öğün atlamamaya özen gösterin. Kahvaltıyı ya da öğle yemeğini kaçırdıysanız bir meyve ya da az yağlı bir salata yiyin. Aldığımız gıdalar vücudumuzun düzenli olarak çalışmasını ve fiziksel aktiviteler için enerji toplamamızı sağlar.

Alışveriş Yaparken Dikkatli Olun

Gece saat 11’de canınız çikolata çekti, mutfağa gittiniz ve evde sadece meyve var. Bu durumda meyveyle yetinmek zorunda kalacağınız için evinizde ve varsa ofisinizde bulunan gıdaları satın alırken dikkatli olun. Alışveriş yaparken yapacağınız tercihler diyetinize sağdık kalmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersiz, Egzersiz, Egzersiz

Sevdiğiniz bir egzersiz türü bulun. Yürümek, yüzmek, aerobik, yoga, koşmak, bisiklete binmek… ne olursa. Bu egzersizi haftada 5 günden az olmamak üzere her gün iyice ter atıncaya kadar yapın. Bir süre sonra bu egzersizler alışkanlığınız haline gelecektir ve yapmadığınızda kendinizi rahatsız hissedeceksiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın