A Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

A Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

A vitamini özellikle göz sağlığı için önemlidir ve A vitamini eksikliği gece körlüğüne, göz kuruluğuna, göz iltihaplanmasına ve kornea iltihaplanmasına yol açabilir. A vitamini eksikliğinin diğer belirtileri arasında cilt kuruluğu, çocuklarda büyümenin yavaşlaması sayılabilir. Yağda çözünebilen A vitamini yönünden zengin gıdalar ise mango, ıspanak, kabak, kavun, kabak, tatlı patates ve havuç sayılabilir.

A vitamini eksikliğinin en önemli sebebi bu vitamin yönünden zengin gıdaların düzenli olarak tüketilmemesidir. Ancak bazı lipid düşürücü ilaçlarda vitaminin vücut tarafından işlenmesi üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu tip ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuz A vitamini içeren besin takviyesi önerebilir.

A vitamini retinol, beta karoten, ve karotenoid olarak 3 ana formda bulunur. Retinol günlük hayatımızda özellikle hayvansal gıdalardan aldığımız ve en çok görülen A vitamini türüdür. Beta karoten ise daha çok bitkilerde bulunur ve hayvanlar A vitamini ihtiyacının %60’ını bu bitkilerden karşılar.

A Vitamini Eksikliğinde Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar

  • Gece körlüğü
  • Görme bozuklukları
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
  • Hücre yenilenmesinin yavaşlaması
  • Kemik büyümesinin yavaşlaması
  • Solunum, idrar ve bağırsak sistemlerinde sorunlar

Vitamin ve mineral eksikliğine yol açan diyet programları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Gece görme bozukluğu ile başlayan A vitamini eksikliği eğer önlem alınmazsa körlüğe kadar ilerleyebilir. Çocuklarda A vitamini eksikliği az miktarda bile olsa üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve ishale neden olabilir. 4-8 yaş arası çocuklar için tavsiye edilen günlük A vitamini 1,333 IU, yetişkinler içinse 3,000 IU’dur.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın