A Vitamininin Yararları

A Vitamininin Yararları

Diğer adı retinol olan A vitamininin yararları arasında ilk sırada gözün ışık değişimlerine karşı duyarlılığı korumasını sağlaması geliyor. Retina dokusunun sağlığının korunması için gerekli olan A vitamini aynı zamanda burnun içinin, cildin ve mukoz membranların nemli kalmasını sağlıyor.

Genellikle hayvansal gıdalarda bulunan A vitamini beta karoten yönünden zengin bazı bitkilerin vücut tarafından işlenmesi sonucu A vitaminine dönüşebilmektedir. Antioksidan özelliği ile serbest radikallerle savaşan A vitamini doku ve hücre hasarının en az düzeyde tutulmasına yardımcı olur.

Bazı bilimsel çalışmalardan elde edilen sonuçlar beta karoten’nin koroner arter hastalığı bulunan kişilere fayda sağladığı yönündedir.

Ancak bazı uzmanlar bu bilimsel araştırma sonuçlarının tüm dünya tarafından kabul görmesinden önce koroner arter hastalığında A vitamini desteği kullanımını sakıncalı bulmaktadır.

Başta da söylediğimiz gibi A vitamini özellikle göz sağlığı açısından çok önemli. Genel göz sağlığının ve görüşün korunmasının yanı sıra gece körlüğüne ve katarakta karşı da koruma sağlıyor.

Fazla Miktarda A Vitamini

Beslenme uzmanları vitaminleri suda ve yağda çözünenler olarak iki ana gruba ayırmaktadır. A vitamini gibi yağda çözünen vitaminler birkaç günden bir kaç aya kadar varabilen sürelerde vücudun yağ dokusunda depolanır. Bu grupta bulunan vitaminlerin fazla miktarda tüketimi karaciğer sorunlarına yol açabilir.

Ayrıca beslenmenin yanı sıra vitamin takviyesi olarak A vitamini almak kadınlarda menopoz dönemi sonrası kemik sorunlarına yol açabilmektedir.

Genellikle gıdalar yoluyla alınan A vitaminin bir yan etkisi bulunmamaktadır ve alınan miktar vücut için yeterli olmaktadır. Bu nedenle A vitamini takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Bir başka çalışma ise sigara içenlerin A vitamini alımını kontrol altında tutmaları yönünde. Çünkü sigarayla birlikte A vitamini akciğer kanserine yakalanma riskini arttırıyor. Sigara kullananlar için C vitamininin daha doğru bir çözüm olduğu vurgulanıyor.

Aşırı miktarda A vitamini almak mide bulantısı, sinirlilik ve bulanık görmeye neden olabiliyor. Ayrıca topuk bölgesi, avuç içleri ve ayak tabanlarının turuncuya yakın bir renk alması görülebilen yan etkiler arasında.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın