Adet Dönemi Sonrası Hassaslaşan Göğüsler

Adet Dönemi Sonrası Hassaslaşan Göğüsler

Aşağı yukarı her kadın ergenlikten sonra herhangi bir yaşta göğüs problemi yaşar. Bu sorunlardan en sık görüleni ise adet dönemi sonrasında göğüslerde yaşanan hassaslaşmadır. Peki, göğüslerin bu kadar hassaslaşmasının nedeni nedir? Hassaslık sorunu yaşayan kadınlar genellikle göğüslerinin biraz daha büyüdüğünü ve her zaman kullandıkları sutyenlerin göğüslerini sıktığını söylemektedir.

Bu yazıda adet dönemi sonrasında hassaslaşan göğüslerin nedenleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Adet Dönemi Sonrası Göğüslerin Hassaslaşmasının Nedenleri

Her kadın için adet dönemi sonrası hassas hale gelen göğüslerin nedeni aynı olmamakla birlikte bunun için belli başlı birkaç neden bulunmaktadır. Yaşam stili, adet dönemimin nasıl geçtiğine bağlı olarak nedenler farklılık gösterebilir.

Yumurtlama Dönemi
: Adet dönemleri arasında yumurtlama dönemi yaşanmaktadır. Bu adetin hangi sıklıkta yaşandığına bağlı olarak kadından kadına farklılıklar gösterebilir. Yumurtlama döneminde kadınların vücutları gebelik için en uygun hale gelir. Bunun sonucu olarak vücutta bazı değişimler yaşanmaktadır.

Yine bu dönemde vücutta su birikimi artar. Suyun toplandığı bölgelerden biride göğüslerdir. Her zamankinden fazla su depolanan göğüsler bu dönemde gerginleşir. Gerginleşen göğüs derisi göğüslerde hassaslığın oluşmasına neden olur.

Gebelik: Göğüslerin aşırı hassaslaşmasının bir diğer nedeni de hamileliktir. Gebelikte östrojen ve progesteron hormonları artar. Bu dönemde hassas göğüsler zaman zaman ağrılara neden olabilmektedir.

Hassaslaşan Göğüs Belirtileri

 • Adet dönemi sonrası göğüslerin daha yumuşak hale gelmesi
 • Her iki göğüste yaşanan ağrılar
 • Tek veya iki göğüste ağrılı yumrular
 • Göğüslerin hafifçe büyümesi
 • Dokunmaya karlı hassaslaşması
 • Göğüs uçlarının dokunmayla ağrıması
 • Başta meme uçları olmak üzere göğüslerde yanma hissi

Hassas Göğüslere Karşı Alınabilecek Tedbirler


Vücudunuzu Rahatlatın
: Ağrıyla karşı karşıya kalınca enerjinizin düşmesi ve kendinizi yorgun hissetmeniz gayet normal. Ancak sürekli oturmanız ve az hareket ağrılarınızın artmasına neden olabilir. Ağrıyı aklınızdan çıkarmak için uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yavaş adımlarla yürüyün ve kendinizi fazla yormayın.

Doğru Sutyen Seçimi
: Pek çok kadının yaptığı hatalardan biride doğru sutyen ölçüsü kullanmamaktır. Genellikle sutyenler büyük ya da dar alınır. Göğüsler iyi korunması gereken hassas organlardır ve destek tam olarak sağlanmalıdır. Eğer ağrılarınız gece devam ediyorsa yatmadan önce hafif bol gelen sutyen takabilirsiniz.

Düzenli Beslenme: Yukarıda saydıklarımıza ek olarak düzenli ve dengeli beslenme hassas göğüslerin iyileşmesi kadar genel sağlık içinde çok önemlidir. Sıcak çikolata, kahve, kola gibi kafein içeren içecekleri olabildiğince azaltın. Karbonhidrat veya proteinlerin çok alınması vücut dengesi üzerinde olumsuz etki yaratacağı için bunlar dengelenmelidir.

Göğüslerde hassaslık ve zaman içinde tekrar eden ağrılar oldukça normaldir. Gerekli tedbirleri alarak ve sorunun farkında olarak buna çözüm bulmanız mümkün. Ancak göğüste yaşanan ağrılar çok uzun dönemlere yayılıyorsa ve ağrılar çok sıksa bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

, ,

Adet Dönemi Sonrası Hassaslaşan Göğüsler İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. Nuriye 26 Şubat 2014 #

  Benim sorunum adetim biteli 15 gün oldu ama halen adet olacakmışım gibi göğüs ağrılarım devam ediyor sizce bu ağrı sebebi hamilelik belirtisi olabilir mi?

 2. hacerrr 07 Mayıs 2014 #

  Evet canım o zaman hamilesin (-;

 3. melike 06 Ekim 2014 #

  Adetim eylul 15inde basladı 20sinde bitti ama goguslerimin siskinligi ve acisi hala ayni dokunamiyorum acaba bu hamilelik belirtisimi

 4. Funda 03 Aralık 2018 #

  37 yaşındayım, adet günüm hiç şaşmadı. Bu ay 10 gün arayla oldum göğüs uçlarım ağrıyor ve göğüs hassasiyetim inanılmaz ve uçları kırmızı. Hamile miyim?

  • ilayda 02 Ocak 2019 #

   test yaptır o zaman

Bir cevap yazın