Adet Döneminde Yüzde Çıkan Sivilceler

Adet Döneminde Yüzde Çıkan Sivilceler

Adet dönemindeki pek çok kadın, hormon dalgalanmaları nedeniyle sivilce sorunu yaşamaktadır. Bu sivilcelerin başlıca sorumlusu bu dönemde aşırı androjen hormonu üretimidir. Deride bulunan yağ bezelerini uyaran androjen hormonu, fazla yağ nedeniyle gözeneklerin tıkanmasına, kir ve bakteri birikimine yol açar. Bunun sonucunda da adet döneminde sivilceler artar. Beslenmenize dikkat ederseniz ve cildin ürettiği fazla yağı düzenli olarak temizlerseniz adet öncesinde sivilce oluşumu azalacaktır.

Adet Dönemi Sivilcelerine Karşı Önlemler

Beslenme: Dengeli beslenme adet sırasında ve diğer zamanlarda cildi aknelere karşı korumak için birinci derecede önem taşımaktadır. Sindirim sistemini zorlayan, aşırı yağlı ve şekerli gıdalar sivilcelerin oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle kızarmış, işlenmiş gıdalar yerine taze sebze, meyve tüketmeye çalışın.

Gıdaların sadece kalorisi değil besin değeri de önemlidir. Örneğin kahvenin kalorisi neredeyse 0 olabilir ancak cildiniz için yararlı bir içecek değildir ve cildi kurutur. Ayrıca genel cilt sağlığınız için günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.

Elma Sirkesi: Pek çok cilt sorununda geleneksel olarak kullanılan elma sirkesi, yağ nedeniyle tıkanan gözenekleri açar, fazla yağı alır ve ölü cilt hücrelerini temizler. Bir pamuğa bir kaç damla organik elma sirkesi damlatarak sivilcelenen bölgelere sürebilirsiniz.

Stresi Azaltın: Uzun süreli stresin fiziksel sorunlara yol açtığı biliniyor. Günümüzde hiç strese kalmamanın bir yolu yok ancak bazı basit tekniklerle stresi azaltmanız ve kontrol altında tutmanız mümkün. Özellikle adet öncesi sendromunun da arttırdığı stresi azaltmak için nefes teknikleri, spor, hobi, sosyal aktiviteleri kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımı: Cildiniz adet döneminde normalden daha fazla yağ ürettiği için bu dönemde cilt bakım rutininizi sıkılaştırabilirsiniz. Sabahları kalkınca ve gece yatmadan önce cildinizi çok kurutmayan bakım sabunuyla yüzünüzdeki fazla yağı alın. Eve girdiğinizde dışarıdaki kir, toz nedeniyle tıkanan gözenekleri temizlemek için yüzünüzü mutlaka yıkayın. Cildiniz aşırı kuruysa nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmeyin.

Yukarıdaki listeye göre kendinize bir program oluşturursanız adet dönemindeki sivilce sorununu en aza indirebilirsiniz. Ayrıca sivilce tedavisinde etkisi bilinen bazı doğal yağlardan, sebze ve meyvelerden yardım alabilirsiniz. Örneğin çay ağacı yağı iltihaplanmalara ve bakteri nedeniyle oluşan sivilcelere karşı oldukça etkili bir çözüm olarak gösteriliyor.

Aldığınız tüm önlemlere karşın, sivilce sorunu artarak devam ediyorsa bir cilt doktoruna giderek merhem ya da ilaç önerisi isteyebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın