adet-gecikmesi

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Normal adet aralıkları ortalama 28 gün olarak kabul edilir ancak bu süre 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir. Bu bilgiye bağlı olarak ‘Adet gecikmesi kaç gün olur?’ sorusuna ‘7 gün’ cevabını verebiliriz. Yani 7 güne kadar gecikme veya erken adet görme normal olarak kabul edilebilir. Ayrıca ortalama 4 gün süren adet akıntısı 2-7 gün arasında sürebilir. Gebelik dışında adet gecikmesi stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, fazla kilo, menopoz öncesi dönemde yaşanan hormon değişikliklerine bağlı olarak görülebilir.

Daha uzun süreli gecikmelerde, eğer hamilelik yoksa, adet düzensizliği söz konusu olabilir. Gebelik dışında farklı nedenlerden dolayı her kadın adet gecikmesi yaşayabilir. Ancak tekrar eden adet gecikmelerinde mutlaka jinekoloğa görünmek gerekir. Adet düzensizliği uzun süre devam ederse beraberinde daha ciddi problemlere yol açabilir.

Adet döngüsü vücutta hormon seviyelerinin yükselmesi ve alçalması ile ortaya çıkar. Yaklaşık olarak 12-16 yaşları arasında başlayan adet görme yumurtlamanın sona erdiği menopoz dönemine kadar devam eder. Vücut menopozda rahmi gebelik için hazırlamayı bırakır ve adet döngüsü sona erer.

Adet Gecikmesinin Olası Nedenleri

Eğer hamile kalmaya çalışmıyorsanız adet gecikmesi oldukça sıkıntı verici bir sürece dönüşebilir. Ancak geciken her adet, gebeliğin habercisi olarak kabul edilmemelidir. Pek çok farklı nedenlerle adet 7 güne kadar gecikebilir.

Stres: Stres vücudumuzda pek çok değişikliğe yol açar. Bazen GnRH hormonunun seviyesini düşürerek yumurtlama dönemini geciktirebilir veya regl olmanızı engelleyebilir.

Hastalık: Ani, kısa veya uzun süren hastalıklar adet gecikmesine yol açabilir ancak bu geçicidir.

Vücut Saati: Gündüz çalışıyorsanız gece mesaisine geçmek ya da tam tersi bir durum, vücut saatinizi etkileyeceği için adet gecikmelerine neden olabilir.

İlaç Değişimi: Başka bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve yakın zamanda bu ilacı değiştirdiyseniz adet gecikmesi olabilir. Doktorunuza yeni ilacınızın bu yan etkisi hakkında bilgi vererek alternatif bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Aşırı Kilo: Fazla kilo hormon dengelerini değiştirebilir ve adetin erken veya normalden daha geç görülmesine neden olabilir. Kilo kaybı ile normal adet döngüsüne geri dönebilirsiniz.

Aşırı Zayıflık: Fazla kiloda olduğu gibi zayıflık da hormon dengesizliğine bağlı adet gecikmesine neden olabilir.

Yanlış Hesap: Kadından kadına değişen adet döngüsü ortalama 28 gün olarak kabul edilse de çoğunlukla bu süre tutmaz. Yanlış hesaplama nedeniyle adetin geciktiğini sanmak oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Menopoz: Vücudun kendini gebelik için her ay hazırlaması menopoz döneminde sona erer ve adet görme biter.

Gebelik: Ve en son olarak adet gecikmesi daha doğrusu adetin kesilmesi gebelik neticesinde olabilir. Basit bir hamilelik testiyle hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Adet Dönemiyle İlgili Olarak Doktorunuzu Görmeniz Gereken Durumlar

 • 16 yaşına kadar adetin başlamamış olması
 • Adetin aniden durması
 • Uzun süren adet kanamaları
 • Ağırlaşan adet kanamaları
 • Ağrıların şiddetlendiği adet kanamaları
 • Adetler arasında kalan sürede bir kaç damladan daha fazla kanama oluşması
 • Tampon kullandıktan sonra hasta hissetme
 • Doğum kontrol haplarını bıraktıktan 6 hafta sonra adet döngüleri normalleşmediyse

Kaynaklar

,

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur? İçin 42 Yorum Yapılmış

 1. Leyla 06 Ağustos 2014 #

  Merhaba. En son haziranın yirmisinde olup yirmi altısında bitmişti o yandan bu yana daha adet olmadım. 13 yaşındayım. İlk adetin temmuzun on yedisinde başlayıp yirmi beşinde bitmişti acaba anormal mi?

  • asuman 22 Ağustos 2014 #

   Bu normal çünkü sen daha yeni adet görüyorsun o zamanları hep düzensiz olur genelde herkeste.

 2. asuman 22 Ağustos 2014 #

  Ya ben çok korkuyorum normalde bir gün önce adetimin gelmesi gerekiyordu, ama bugünde gelmedi toplam 27 gün oldu son adetimin ilk gününden bugüne kadar. Bu normal mi? Kaç gündür kafama takıyorum, hamile olabilir miyim diye uyuyamıyorum. Yaşım 15. Sizce bu stresten midir?

  • sena 23 Aralık 2014 #

   canim adet 21 ile 35 gün ortalama olur gecikme en fazla 7 gün sürer senin korkmanınn nedeni strestir ama test edebiirsin

 3. zeryaa 04 Eylül 2014 #

  Merhabalar normalde 9 gün önce adet olmam gerekiyordu ama olmadım. Bir haftadır kasıklarımda ağrılar var ama adet olmadım. Bu normal mi ?

 4. asya 18 Aralık 2014 #

  Merhaba

  geçen adetim 18 kasım da oldu . bugün 18 aralık oldu ve hala adet olmadım. Normalde 14 aralıkta adet olmayı bekliyordum. ara ara sancılarım oluyor kasıklarımdan. 2 gün önce hamilelik testi yaptım bir şey çıkmadı. Bana yardım edin lütfen :(

 5. ümüdiy 09 Ocak 2015 #

  Son adet tarihim kasımın 24 ve hala görmedim.iki defa test yaptım birşey çıkmadı acaba neden olabilir ve ocak 9 bugün CV.yazar misiniz lutfen

  • esra 03 Şubat 2015 #

   baya bi gecikmis.kan testi yaptir iki saate ogrenirsin bisey var mi yok mu

 6. gamze 03 Şubat 2015 #

  Merhaba ben normalde ayin 23 ünden 23 une adet görüyorum geçen ay dört gün gecikti ayin 27 sinde adet gördüm bu ay işe daha adet görmedim bugün ayin üçü iki gün önce gebelik Testi yaptım negatif çıktı hamile miyim acaba

  • eslem 24 Şubat 2016 #

   Adetten 1 hafta-10 gün sonra test yap, ben doktora gittim, bana öyle dedi.

 7. serenay 03 Şubat 2015 #

  Merhaba benim Aralıkta adet olmam lazımdı, olmadım 2015’e girdik ve şuan şubat ayındayız hala adet olmadım, acaba bunun sebebi nedir, doktora gitmem gerekir mi?

 8. gizli 07 Şubat 2015 #

  Bence normal yani

 9. zeliha 10 Mart 2015 #

  En fazla kaç gün adet gecikmesi oluyor?

 10. birisii 25 Mayıs 2015 #

  Ben 14 yaşındayım ilk olarak ocak ayında adet gördüm, daha sonra şubat ve martda da adet gördüm fakat marttan sonra hiç adet görmedim, akıntı şeklinde oluyor ama regl değil. Sorun ne olabilir?

 11. sinem 11 Temmuz 2015 #

  Merhaba ben 30 yaşındayım en son 26 Mayıs’ta adet oldum ve halen tekrar olmadım, adet karın ağrılarım oluyor, göğüslerimde hassasiyetlilk var yorgunluk ve sinir var, korkuyorum acaba hamile miyim. Ayın 13’ünde doktora gideceğim.

 12. Damla 17 Şubat 2016 #

  Merhaba ben 7 aylık evliyim ve 19 yaşındayım. Yasmin kullanmıştım 4 ay önce, adetim her ay düzenli olmaya başladı yasminden sonra, bu ay da 13’ünde adet olmam gerekiyordu ama olmadım. Test yaptım ama sonuç negatif, 4 gün gecikti acaba ne yapmalıyım?

 13. Sema 05 Ağustos 2016 #

  Ben en son 28 haziranda adet gördüm, adetim 7 gün gecikti. 3. ve 5. günü test yaptım, negatif çıktı. Sizce hamile miyim ya da normal mi bu gecikme?

 14. Selda 01 Ekim 2016 #

  Kasıklarımda çok ağrı var, belime bir şeyler batıyor, adetim 3 gün gecikti, hamile kalma ihmalim olabilir mi? Çok istiyorum, bütün yorumları okuyorum, bana uyan bir yorum göremedim, umutlanmakta istemiyorum, umarım dahada gecikir.

 15. Dlr yazc 06 Ekim 2016 #

  Normalde 6’sında olmam yerine 17’sinde adet gördüm. Korkudan test yaptım ama negatif çıktı. Ne olur yardımcı olun, korkuyorum.

 16. gulsa 03 Kasım 2016 #

  İyi günler ben 15 gündür adet olmadım, test yaptım bir şey çıkmadı, yardımcı olur musunuz?

  • admin 04 Kasım 2016 #

   7 günün üzerindeki adet gecikmeleri normal kabul edilmemektedir. Hamilelik dışında; kullanılan ilaçlar, stres, yoğun egzersiz gibi nedenler de adetin gecikmesine sebep olabilmektedir. En kısa zamanda Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı bir hekime muayene olmanız önerilir.

 17. Bir kız 13 Aralık 2016 #

  Ben 12 yaşındayım, grip oldum ayın 10’unda da regl olmam gerekiyordu, olmadım. Bir de sivilcelerim icin hap kullandım, o bitti şimdi de grip hapı kullanıyorum, acaba haplardan mıdır? Cevap verirseniz sevinirim.

 18. angel 28 Mart 2017 #

  Bu ayın 21’inde adet görmem gerekiyordu, bugün 8.gün, hala olmadım acaba normal mi? Aynı zamanda bekarım, bana bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

  • admin 29 Mart 2017 #

   Adet gecikmeleri hamilelik dışında ilaç kullanımı, kilo verme, hormonel değişiklikler, stres ve seyahat gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Durumunuzu tespit etmek adına bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızı önermekteyiz.

 19. Zahide 02 Mayıs 2017 #

  Merhabalar, ben en son nisan ayının 26’sında adet olmuştum, acaba tekrar adet olma zamanım ne zaman bana söyler misiniz?

  • admin 03 Mayıs 2017 #

   Merhaba Zahide Hanım, ortalama değerlere göre 28 gün sonrasında yani 24 Mayıs’ta tekrar adet görmeniz olasıdır. Ancak daha erken veya geç regl dönemine girebilirsiniz yazımızda da belirttiğimiz gibi.

 20. derya 16 Haziran 2017 #

  16 yaşındayım ve en son 24 nisan’da adet olmuştum, sizce normal mi?

 21. Esra 07 Temmuz 2017 #

  Mart ayında kürtaj oldum. Kürtajdan sonra 2 kez adet gördüm, son adetim 30 mayıs gecesi oldu bu gün 38. günüm, hala adet olamadım 2 gün önce idrar testi yaptım, saatler sonra silik çizgi çıktı, dikkate almadım o yüzden. Acaba bu kürtajdan kaynaklı bir gecikme olabilir mi?

 22. Mugam 10 Temmuz 2017 #

  Benim geçen ay hastalığım 4 gün gecikti ve önce kahve rengi bir akıntım oldu sonra adetim başladı, kan katı bir şekilde geldi ve çok sürmedi. Bu ay normal tarihe göre bugün olmam gerekiyor ama gecikme olduğu için tarih değişiyor mu, 8 aylık evliyim?

  • admin 10 Temmuz 2017 #

   Merhaba Gamze Hanım,
   Her adet günü hesaplamasında son adet kanamasının ilk günü baz alınmaktadır.

 23. Nefise 29 Ağustos 2017 #

  Bem 2015 yılında sezeryan ile doğum yaptım ve bir daha da adet görmedim. Bana yardımcı olabilir misiniz?

 24. Ayşe 10 Haziran 2018 #

  Ben 4 yıllık evliyim adetim 8 gün gecikme oldu, gebelik testi yaptım negatif çıktı acaba hamile miyim, bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 25. Buse 20 Temmuz 2018 #

  37 gün gecikme var ama hamile değilim, test yaptım, ne olabilir?

 26. Beyza 26 Ekim 2018 #

  Adetim 4 gün geçti hamile olmaktan korkuyorum çok düzenli oluyorum tam gününde ama bu ay olmadım ne yapacağımı bilmiyorum

 27. Eda 02 Kasım 2018 #

  Merhaba benim adetim aşırı düzensiz 19 yaşındayım genelde üç dört ayda bir oluyorum bir kere dokuz ay olmadığım oldu, doktara gidip adet söktürücü verdikten sonra oldum. Bu sırada bir kaç ayda bir avuç içi kadar bile değil. Ciddi, korkulacak bir şey var mıdır? Yada benimle aynı durumda olan?

 28. Aysu 07 Aralık 2018 #

  Adetim 10 gün gecikti, ama test neqatif çıkıyor, acaba neden?

 29. Esma 21 Aralık 2018 #

  Merhaba, ben nişanlıyım ve nişanlımla birlikte oldum 4 kez fakat çok az 15 dk falan, az sürdü ama içime asla boşalmadı, o da çok emin bu ay adetim 2 gün gecikti, sizce hamile olma gibi bir şey olabilir mi?

 30. Asya angelova 02 Şubat 2019 #

  Merhaba ben en son 13 aralıkta adet oldum o zamandan beri adet olmadım, 22 gün gecikme var. Ocak ayının başında bir test yaptım bir şey çıkmadı, ay ortasında yine yaptım yine yok ve şu an Şubat ayının 2’si ve daha bir şey yok acaba yine mi test yapsam yoksa hamile miyim endişeleniyorum lütfen bir akıl verin bu 22. gün, gecikmesi normal mi?

 31. Yasemin 16 Mart 2019 #

  Merhabalar benim adetim bugünle birlikte 10 gün gecikti 7’sinde test yaptım negatifti. Hala adet olmadım bir de bugün yaptım tekrar bir şey yok, eşim korunuyor. Ara ara midem bulanıyor, kasıklarım ağrıyor adet olacakmışım gibi karnım belim ağrıyor, acaba hamile olabilir miyim? Lütfen bir şey söyleyin.

 32. Birisi 24 Mart 2019 #

  Evet olabilirsin test yaptır böyle beklemektense..

 33. Semiha 15 Mayıs 2019 #

  11 Nisan’da son adetim oldu Mayıs’ın 11’inde olmadım ve 4 gün geçti. Psikolojik ilaç kullanıyorum, eşim korunuyor, acaba nedendir?

Bir cevap yazın