Adet Öncesi Sendromu Bitkisel Tedavi

Adet Öncesi Sendromu Bitkisel Tedavi

Adet öncesi sendromu stres, baş ağrısı, tatlı isteme, baş dönmesi, karın bölgesinde şişlik, göğüslerde hassasiyet ve vücudun sıvıyı tutması nedeniyle genel bir şişkinlik yaratabilir. Çok daha nadir görülmekle birlikte bu dönemde bazı kadınlarda depresyon, unutkanlık ve yalnızlık duygusu ortaya çıkabilmektedir. Adet öncesi sendromunu hafifletmek için bazı gıdalardan, bitkilerden yardım alabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi şekerin kana karışmasını daha uzun süreye yaydığı için adet öncesi şeker isteğinizi azaltır. Aynı şekilde aşırı şeker tüketimini engellemek için çavdar ekmeği, makarna ve tatlı meyveleri deneyebilirsiniz.

Ay Çekirdeği: Adet öncesi omega 6 yağ asidine ihtiyaç duyabilirsiniz. En iyi kaynaklardan biri ay çekirdeğidir. Kabak çekirdeği ve susam çekirdekleri de aynı faydayı sağlar.

Avokado: Doğal serotonin içeren avokado ruh halini yukarı çekmek için kullanılabilir. Diğer doğal serotonin kaynakları ise muz ananas, patlıcan, erik ve papaya’dır.

Muz: Potasyum yönünden zengindir ve şişliğe iyi gelir. Adet dönemi öncesi şişliği azaltmak için muzun yanı sıra siyah kuş üzümü, patates, brokoli, soğan ve domates yiyebilirsiniz.

Kiraz: Adet dönemine gelmeden 10 gün boyunca aç karnına 10-15 kiraz yemek ruh hali dalgalanmalarını ve adet dönemi öncesi şişliği önler.

Karabiber: 1 yemek kaşığı aloe vera jeline biraz karabiber ekleyin ve yiyin. Bel ağrısı ve karın ağrısına iyi gelir. Karabiber yerine kimyonda kullanabilirsiniz.

Tarçın: Stres yüzünden bozulan uyku düzeniniz için tarçın kullanabilirsiniz. Yatmadan önce balla tatlandırdığınız tarçın çayı rahatlatıcı etkisi ile uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır. Aynı etki için papatya çayı kullanılabilir.

Adet Öncesi Sendromu Tedavisi İçin Yardımcı Diğer Tavsiyeler

Makarna: Hormon dengesini sağlamak için gerekli magnezyum açısından zengin olan makarna kas kramplarına iyi gelir. Magnezyum açısından zengin yeşil sebzeleri, kahvaltılık tahılları (şekersiz) ve patates yiyebilirsiniz.

Sıcak Havlu: Karın bölgesinde kramplarınız arttıysa bir havluyu kaynamış suya batırıp çıkardıktan sonra iyice sıkın ve sıcak halde karnınıza koyun. Fazla soğumadan işlemi tekrarlayın.

Buz: Adet öncesi sendromu sizde fazla kaygıya ya da tansiyona neden oluyorsa buzlu bir içecek ya da havluya sarılmış buzları ağrıyan bölgelere kompres yapmak rahatlatıcı olabilir.

Adet öncesi sendromu her ay sıkıntı yaratan, bazen hafif bazen şiddetli belirtileri olan bir sorun. Yukarda verdiğimiz her evde kolayca yapılabilecek uygulamalar ve her yerde bulabileceğimiz meyve ve bitkilerle bu belirtileri hafifletmeniz mümkün.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın