Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Çoğu kadın adet sancısı yaşar ancak bazı kadınlarda adet sancıları aşırı şiddetli olabilir ve bu sancılar nedeniyle günlük işleri yapmak bile bir soruna dönüşebilir. Adet sancıları birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil adet sancıları herhangi bir diğer sağlık koşuluna bağlı olmaksızın, adet dönemi öncesinde ve sırasında yaşanan ağrılardır. Bu tip ağrılar adet görmeye başladıktan sonra ortaya çıkar ve yaşam boyu devam eder. İkincil adet sancıları ise, normalde hafif ve orta dereceli adet sancısı yaşayan kadınlarda bazı hastalıklar nedeniyle sancıların artmasıdır.

Bir sağlık sorununa bağlı olmayan adet sancıları için bazı bitkisel çayları kullanabilir ve evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle sancıları hafifletebilirsiniz.

Adet Sancısına İyi Gelen Yöntemler

Adet görmeye başladığınızdan beri şiddetli adet sancıları ile mücadele ediyorsanız aşağıdaki tekniklerle bu sancıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Bir havluyu ısıtarak alt karın bölgesine koyun. Isıyla birlikte kasılmalar ve sancılar hafifleyecektir. Yine bu bölgeyi gün içinde sıcak tutmayı ihmal etmeyin.

Sıcak içecekler, özellikle bitki çayları adet sancısına iyi gelir.

Öğünlerinizi hafif tutun ve azar azar sık sık yiyin.

Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapın.

Koltuğa oturduğunuzda ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatın.

Sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş iyi gelecektir.

Hafif bir yürüyüş sancıyı hafifletebilir. Düzenli egzersizin ve fazla kilolardan kurtulmanın adet sancılarını azalttığı bilinmektedir.

Adet öncesi ve sırasında ağır fiziksel güç gerektiren işlerden kaçının. Vücudunuzu çok fazla yormayın ve ağır egzersizler yapmayın.

Başta E vitamini olmak üzere tiamin, omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi mineraller kasılmaları azaltarak sancıların hafiflemesine yardımcı olur. Adet döneminde bu vitamin ve mineralleri içeren takviyeleri kullanabilirsiniz.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Kara Alıç: Şifalı bitkiler hakkında kaleme alınmış pek çok kitapta adet sancılarına iyi geldiği belirtilen kara alıç bitkisinin kabukları krampları hafifleten “aesculetin” ve “scopoletin” adlı bileşenleri içermektedir.

Ahududu: Dölyatağını gevşetici etkisi bulunan ahududu adet sancılarını hafifletmek için tüketilebilir. Ahududunun bu konudaki etkisi üzerine yapılan bazı araştırmalarda sancıları %50 oranında azalttığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Etkili bir çözüm için ahududu yapraklarını kullanarak hazırladığınız çayı içebilirsiniz.

Yaban Mersini: Kas gevşetici etki yaratan “antosiyanidin” bakımından zengin olan yaban mersini bitki uzmanları tarafından sancılı adet dönemlerinde önerilen yemişler arasındadır. Sancıları ve kasılmaları azaltmak için taze yaban mersini ya da çay üzümü yiyebilirsiniz.

Zencefil: Ağrı kesici ve krampları azaltan etkisi bulunan zencefille hazırlayacağınız çay sancıları önemli oranda hafifletecektir. Zencefil çayını toz zencefilden ya da taze zencefil dilimleriyle hazırlayabilirsiniz.

Kava Kava: Avrupa’da stres ve kaygıya karşı kullanılan kava kava bitkisinin aynı zamanda adet sancısına iyi geldiği söylenmektedir.

Çilek: Çilek, ahududu gibi krampları ve adet sancılarını hafifleten meyveler arasındadır. Sancılar için yarım kase taze çilek yiyebilir veya çilek yapraklarıyla çay hazırlayabilirsiniz.

Civanperçemi: Kas kasılmaları önleyen bitkiler arasında gösterilen civanperçemi bu özelliğiyle adet dönemi kasılmalarını azaltarak sancıları hafifletmeye yardımcı olur.

Adet Sancısı Nedenleri

Yazının başında da söylediğim gibi çoğu kadın adet sancısı yaşamasına rağmen bazı kadınlar bu ağrılar şiddetli olarak görülebilmektedir. Adet görmeye başladığınızdan beri sancılarınız şiddetliyse bunu yukarıdaki yöntemleri ve bitkileri kullanarak azaltma yoluna gidebilirsiniz.

Ancak normalde hafif geçen adet dönemleri belirli bir süredir şiddetli ağrılarla birlikte yaşanıyorsa bunun nedeni bir diğer sağlık koşulu olabilir. Belirtileri arasında giderek şiddetlenen adet sancısı bulunan durumlar arasında depresyon, kronik rahim enfeksiyonu, ağır adet kanamaları, endometriozis, miyomlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, aşırı stres ve kaygı sayılabilir. Bu gibi sorunların evde tedavisi mümkün olmayacağı için bir doktor muayenesi ve profesyonel tedavi yöntemleri şarttır.

, , ,

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? İçin 17 Yorum Yapılmış

 1. Verda 03 Mart 2014 #

  Ben adet sancısı için ısıtıcı bant kullanıyorum, tavsiye ederim.

 2. nazlı 20 Temmuz 2014 #

  Merhaba ben 13 yaşındayım ve adet görünce çok ağrım oluyor ne yapmam gerek lütfen yardım edin.

 3. su 07 Ağustos 2014 #

  Ben 15 yaşındayım ve adet döneminde ağrılarım oluyor. Arada ağrılarım çok şiddetli geçerken diğer yandan hafif geçtiği de oluyor nasıl geçer bu ağrı yardım edin.

  • admin 13 Şubat 2015 #

   Üşütmemeye dikkat etmelisin üşütürsen daha çok ağrı olur ve de sıcak saklayacaksın, bol meyve tüket ama yavaş yavaş.

 4. nagihann 13 Ocak 2015 #

  Ben 33 yaşındayım ve 20 yıldır adet ağrılarına dayanmaya çalışıyorum.Sonuç bulamadım onunla yaşamayı ööğrenmelisiniz, başka çare yok.

 5. irem 30 Ocak 2015 #

  Ben 13 yaşındayım. Adet sancısı çekiyorum. Az önce çikolata yedim biraz iyi geldi. Haberiniz olsun

 6. melis 12 Şubat 2015 #

  Merhabalar ben 27 yaşındayım. Yaklaşık olarak 14 senedir bu sancıyı çekiyordum. Daha sonra bir arkadaşımın tavsiyesi ile megallux sensitive 7 days diye bir krem kullanmaya başladım. Bel ve karın bölgesine sürdüğüm bu krem beni rahatlatmaya başladı. Eğer ki sıkıntılarınız varsa kesinlikle tavsiye ederim.

 7. Kelebek 14 Şubat 2015 #

  Ben de kullandım megaluxu. ağrı çeken kız arkadaşlarıma önerdim. Karın ağrım dışında belimde de müthiş ağrı oluyor. Belime de sürüyorum. Müthiş rahatlama ve gevşeme oluyor. Megalux ilaç değilmiş, doktor arkadaşıma sordum. Gerekirse ağrı kesici de alabilirsin yani ikisini aynı anda kullanabilirsin dedi. Her ay gidip iğne olurdum en azından bundan kurtuldum. Kim yaptıysa bu ürünü, teşekkürler.

 8. Kelebek 14 Şubat 2015 #

  Çikolata yemek bana da iyi geliyor bu arada :)

  • eda 26 Nisan 2015 #

   Evet çikolata çok iyi geliyor.

 9. Asya 03 Mayıs 2015 #

  Adet sancısına diclomec kadar iyi gelen bir şey yok, bu iğne sancıyı hemen kesiyor.

 10. Betül 19 Haziran 2015 #

  Adet sancım bazen şiddetli bazen hafif geçiyor ama adet döneminin her ilk gününde mide bulantısı ve kusma yaşıyorum, nedeni ne olabilir?

 11. şifa 28 Haziran 2015 #

  Arkadaşlar ben de çok sancı çekiyordum ve içtiğim ilaçlar da fayda vermiyordu. İnternette dolaşırken hayıt tohumunu okudum, sonrasında üç ay hayıt tohumunun çayını yaparak içtim ve adet sancılarım kesildi. Tadı biraz kötü ama sancıları geçireceği için katlanılır, tavsiye ederim.

 12. Melisa 30 Haziran 2015 #

  15 yaşındayım. Benim de adet dönemimde çok sancılarım oluyor. Havluyu ısıtarak karnıma koyuyorum daha sonra hafif hafif masajlar yaparak sancım azalıyor size de tavsiye ederim:)

 13. Büşra usta 05 Temmuz 2015 #

  20 yaşındayım ve her ay çok şiddetli adet ağrısı yaşıyorum. Hastaneye gidip iğne ve serum yiyorum ama iğnenin zararlı olduğunu duydum. Bu ağrıları hafifletecek doğal yöntemler arıyorum yardım ederseniz çok sevenirim, evlenince geçer deniyor, doğru mudur?

 14. Ebru 12 Nisan 2016 #

  14 yaşındayım, tulum koyuyorum karnımın üstüne ve ağrı kesici içiyorum, yarım saat içinde geçiyor ağrım.

 15. elif 28 Mayıs 2016 #

  Merhaba, ben de her adet dönemimi sancılı geçiriyorum. Hele ki soğuk aldıysam acım kat kat artıyor. Ağrı kesici ilaç kullandığımda ise kanama da kesiliyor. Bu sebeple doğal yöntemler bulmaya ve denemeye başlamıştım. Son olarak kaynatılmış su denedim. Bir adet orta boy soğanı ikiye bölüp bir su bardağı su ile kaynatıp içiyorum. Ağrıyı hafifletiyor.

Bir cevap yazın