Aft Bitkisel Tedavi

Aft Bitkisel Tedavi

Ağız içerisinde oluşan yuvarlak şekilli yaralara verilen genel bir ad olan aft için evinizde kullanabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımız içerisinde aft bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Aflar ağız içi yaralanmalarına bağlı olarak bu yaraların enfeksiyon kapması sonucunda, alerjik reaksiyonlar neticesinde, stres kaynaklı, vitamin eksikliğinden dolayı, kullanılan ilaçların yan etkileri, kötü beslenme ya da başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Aft Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yemek yemeyi, bir şeyler içmeyi, hatta konuşmayı zorlaştıran aflar için evinizde kolayca uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Nüfusun &15 ile 30’u arasında görülen aftlar her yaştan insanda oluşabilmektedir. 16-25 yaş arası aft yaralarının en çok görüldüğü yaş gurubudur.

Ağızda oluşan yaralar büyük ve küçük olarak ikiye ayrılabilir. Küçük aftlar 10 güne kadar iyileşebilirken büyük aftların iyileşme süresi 4-5 haftayı bulabilir. Küçük aftların öpüşme gibi fiziksel temasla bulaşma olasılığı oldukça azken büyük yaralar öpüşme ile bulaşabilmektedir.

Aftlar İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Aşağıda aft bitkisel ve evde uygulayabileceğiniz diğer tedavi yöntemleri listesini bulacaksınız. Bu süre içerisinde çok sıcak ve baharatlı yemeklerden kaçının. Asitli içecekleri en az miktarda tüketmeye çalışın. Aşırı miktarda tuzlu yiyecekleri yemeyin.

1. Dut suyu aft için etkili bir ilaçtır. Aft iyileşene kadar her sabah bir bardak dut suyu içebilirsiniz.

2. Zerdeçal tozu nu biraz su ile karıştırarak merhem haline getirip aftın üzerine sürebilirsiniz.

3. Çay kaşığı kadar sodyum bikarbonatı su ile karıştırıp gargara yapın ve tükürün. Yaranız iyileşene kadar günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

4. Tatlı kaşığı kaya tuzu ile ılık bir bardak suyu karıştırarak doğal antiseptik bir gargara suyu elde edebilirsiniz. Günde 3-4 defa bu gargara ile ağzınızı 30 saniye çalkalayın ve tükürün.

5. Aft için bitkisel tedavi yöntemlerinden biride fesleğen yaprağı çiğnemektir. Hızlı bir iyileşme süreci için sabah ve akşamları fesleğen yaprağı çiğneyin.

6. ağzınızda aft bulunduğu süre boyunca kızarmış ekmek gibi sert yiyecekleri tüketmekten çakının.

7. Hindistan cevizi yağını aft üzerine hafifçe sürün. Günde iki kez tekrarlayacağınız bu işlemle yaranız hızlı bir şekilde iyileşme gösterecektir.

8. Kişniş otu tohumu aftın bitkisel tedavisi için kullanılabilir. İki çay kaşığı kişniş otu tohumunu yarın litre suya koyup ılıtın. Bu suyu sabah ve akşamları gargara için kullanın.

9. Aft üzerine nane yağı uygulamak ağrınızı hafifletecektir. Etkili bir sonuç için günde 2-3 defa uygulamalısınız.

Yetişkinler için aft ağrısının yoğun şekilde hissedildiği süreçte ağrı kesici kullanmak bir alternatif olabilir. Hangi ağrı kesicileri kullanacağınız konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Tüm uygulamalarınıza rağmen ağzınızda bulunan yara iyileşme belirtisi göstermiyorsa vücudunuzun başka bir bölgesinde oluşan sorunun ipucu olabilir. Böyle bir durumda en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz.

, ,

Aft Bitkisel Tedavi İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. 2,5 yıl sonra gelen şifa 27 Mayıs 2012 #

  Aft ile sigarayı bırakınca tanıştım.Aralıksız 2,5 yıl boyunca aft problemi ile yaşamak zorunda kaldım. Geçenlerde yine umutsuz bir şekilde internette aft tedavisi ile ilgili bilgi ararken bir yorumla karşılaştım. Yorumda diş macunlarındaki SLS -sodyum lauryl sülfat- maddesinin aft oluşumunu tetiklediğinden bahsediliyordu. Küçük bir araştırmadan sonra bazı bitkisel diş macunlarında ve sensodiyn marka diş macunlarında bu maddenin özellikle kullanılmadığını öğrendim. Bunun üzerine hemen diş macunumu değiştirdim ve o gün bu gündür aft ile karşılaşmadım.

  Aftlarınız için her yolu denediğinizi biliyorum, birde SLS kullanılmayan diş macunu kullanın, eminim daha ilk günden farkı görecek, bana duacı olacaksınız.

  Hepinize geçmiş olsun.

 2. Tayfun 16 Mart 2013 #

  Merhaba arkadaşlar,

  Aft tedavisi ile ilgili size söyleyeceklerimi yapmanız sizin için faydalı olacaktır, (faydalı olacaktır dememin sebebi herkesin bünyesi farklı arkadaşlar) ben denedim ve bende geçti.

  İlk önce bu aftı yeneceğinize inanın ve biliyorum ki ağzınız, diliniz kısacası aftınız veya aftlarınız ağzınızın her neresinde ise acı veriyor, sizi rahatsız ediyor ve yaşam kalitenizi düşürerek strese girmenize ve üzüntüye neden oluyor. Biz bu aftı yenebiliriz arkadaşlar. Bende de ufak bir şekilde baslayan bu aft dilimin çoğu bölgesine yayıldı zamanla. Farklı ilaçları kullanmam fayda etmedi. Aft oluştuğu zaman sonrasında benim yaptıklarım ;

  İlk önce diş sağlığı, mutlaka bir diş doktoruna gidin ve diş taşları dahil olmak üzere mutlaka diş temizliği yaptırın, dişteki bakteriler bu aft tetikliyor. Dişlerinizde çarpıklık, keskinlik yani dilinize ve damağınıza zarar verecek noktalar varsa mutlaka diş doktorunuza tedavi ettirin. Birde ben bu süreç içinde diş macunu kullanmadan sadece diş fırçası ile dişlerimi fırçaladım, dilinizide fırçalamayı unutmayın. Diş macununun içindeki bazı etken maddelerin aftı tetiklediği söyleniyor.

  Bu arada asitli yiyeceklerden uzak durun, aftınızı tetikliyor bu tarz yiyecek ve içecekler.

  Daha sonrasında her gün sabah akşam yarım limonu sıkarak bir müddet ağzınızda bekleterek ve gargara yaparak ağzınızı çalkalayın ve sonrasında yutabilirsiniz. Bunu yatmadan önce yapın ve sonra bir şey yemeyin ve uyuyun.

  Yine gün içinde 2 veya 3 kez tuzlu su ile gargara yapın. Bu işlem sonrası 10-15 dk birşey yemeyin, içmeyin.

  Yine gün içinde 2 veya 3 kez karbonatlı su ile gargara yapın.Bu işlem sonrası 10-15 dk birşey yemeyin, içmeyin. ( Karbonatı yaparken bardağın dibinde bir miktar tortusu kalsın, en son yudumda ağzınızın içinde bir miktar kalsın. )

  ve son olarak ben b12 vitamini 3 gün arayla iğne olarak yaptırıyorum. İğne daha etkiliymiş haptan, doktorum öyle söyledi. Bu iğneyi kulak burun boğaz doktoru veya diş doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Bu arada mutlaka bir test yaptırın b ve d vitaminleri eksikliği olabilir.

  Bu yaptıklarımdan sonra şu anda ciddi aşamada iyileştim ve nerdeyse kalmadı, sizde deneyin inşallah faydasını görürsünüz. Yinede geçmedi ise oralmedic diye bir ilaç varmış, geçirdiği söyleniyor, araştırıp kullanabilirsiniz, bu ilaç hakkında da olumlu yorumlar mevcut.

  Allah herkese şifa versin. Selam ve dua ile…

 3. Coşkun Karaman 01 Şubat 2014 #

  Arkadaşlar önce herkese geçmiş olsun benim de ağzımda daha çok dilimde ankilozon spondolitten dolayı (romatizmal hastalık) aft çıkıyordu. En son kullanmış olduğum kantaron yağını yara çıkar çıkmaz sabah akşam işaret parmağıma yağı sürerek yaranın üstüne sürdüm 3-4 gün içinde en ufak acı ağrı hissetmeden geçti eminim hepinize iyi gelecektir. Allah şifalar versin.

 4. Adnan 16 Eylül 2014 #

  Herkese merhaba aft yaraları az acılı ama 3 günde bitiren bir spreydir bu ben 4 yıldır bu illetten çekiyorum resiminin yükleyemedim ama bir siteden satış reklamının linkini yazıyorum resmi indirip eczaneden alın, Dikkat günde iki defa sabah akşam 2 kez püskürttüm ağızda çıs diye bir yanma oluyor fakat gerçekten tüm acıyı alıyor.

 5. Dudu 10 Mart 2015 #

  Üzüm sirkesi ile tuzu karıştırıp gargara yapabilirsiniz. Üzerine de bir kaç yudum su ile gargara yaparsanız acıyı uzun bi süre geçiriyor, yemek yemenize engel olmuyor yara. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın