Ağda Lekesi Nasıl Çıkar

Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Vücudunuzdaki tüylerden kurtulmanın günümüzde birçok yolu vardır. İğneli epilasyon, lazer epilasyon ve jilet bu yöntemlerden bazılarıdır. Bununla birlikte ağda da hala birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Eğer bir güzellik salonunda değil de evde ağda yapacaksanız ürünün giysinize ya da halı, kilim gibi yerlere bulaşma riski vardır. Eğer lekeden nasıl kurtulacağınızı bilemezseniz boş yere kıyafetlerinizi atmak ya da ağda lekesi olan ürünleri kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Ağda lekesi aslında mum lekesini çıkarmak için kullanılan yöntemlerle çıkarılabilir ancak tek fark ağdanın mum lekesine göre daha zor soğuması ve donmasıdır. Yani lekeyi çıkarmak için daha fazla buza ihtiyacınız olabilir. Ağda bir yere döküldüyse lekeyi daha fazla yaymamak için kesinlikle sıcakken silmeyin. Sıcakken silmek hem lekeyi yayar hem de kumaşa daha fazla işlemesine yol açar.

Ağda Lekesini Çıkarmak İçin

Lekenin iyice soğumasını ve sertleşmesini bekleyin. Ağda iyice soğuduktan sonra daha da sertleşmesi için üzerine 2-3 adet buz koyun. Sertleşen ağdanın dış bölümlerini kumaşa zarar vermeden bir kaşığın tersiyle veya bıçakla almaya çalışın. Bıçağın veya metalin kumaşa çok fazla temas etmemesine özen gösterin. Bu işlemi yaparken çıkan ağda parçalarının etrafa yayılmaması için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.

Lekenin fazlalığını aldıktan sonra sıra geldi bıçakla temizlenemeyen bölgeyi çıkarmaya. Soğumuş ağdayı yapıştığı yerden çıkarmak için ütüye ve kese kağıdına ihtiyacınız olacak. Ütüyü en düşük sıcaklığında ve “buharsız” ayarında kullanmalısınız. Leke halıda veya ütü masasına koyamayacağınız bir yerdeyse bu işlemi yerinde yapmanız gerekiyor.

Leke bir kıyafetinizdeyse ütü masasını kullanabilirsiniz. İyice soğumuş lekenin üstüne tek kat kese kağıdını yerleştirin. Kese kağıdında ısıyla kumaşa geçecek bir yazı veya baskı olmamasına dikkat edin. Ütüyü kullanmaktaki amaç soğuyan ağdayı hafifçe eriterek kese kağıdına geçmesini sağlamak. Bunu yaparken ütüyü çok fazla bastırmayın.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra ağda lekesi tamamen çıkmadıysa son olarak temiz bir pamuklu beze bir parça alkol damlatarak temizleyebilirsiniz. Kumaşın renginin solmaması için az alkol kullanın ve sadece lekenin olduğu bölgeyi temizleyin. Leke çıktıktan sonra bol suyla alkolü durulayın.

Normal ve Sir Ağda Ayrımı

Çok eskilerden beri kullanılan ağda, kadınların yıllardan beri kişisel temizlik ve bakımları için vazgeçemedikleri bir malzemedir. Günümüz modern dünyasında istenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok farklı yolları olduğu bilinse de ağda hala kullanımda. Ağdanın kullanımı esnasında veya sonrasında ufak bir ihmal sonucu oluşabilen kazalar ise herkesin tadını kaçıran cinsten. Bazen giysinizde, bazen mobilyalarda, halılarda ya da ellerinizde ağda damlaları, ağda kalıntıları ile karşılaşabilirsiniz. Temizlemenin doğru yöntemini bildikten sonra bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Ağda lekesini çıkarmak için sihirli bir formül aramaya gerek yok. Ağda lekesi oluştuktan sonra ağdanın ‘ne içerikte’ olduğunu bilmekle işe başlamak gerekiyor. Normal ve sir ağdaların temizlenmeleri farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Ağdanın içerisinde çözündüğü maddelerin tespit edilmesi ve doğru uygulanması sayesinde ağda lekesinden kurtulmak kolaylaşacaktır. Ağda; sir bazlı ise yağda çözünecektir, normal ağda da su ile çözünecektir. Kısacası; öncelikle ağdanın normal ve sir olarak ayrımını yapmak gerekmektedir.

Normal Ağda Lekesi

Sadece Su

Normal ağdanın su yardımıyla elbiselerinizden, halıdan ya da mobilyalarınızdan çıkarılması mümkündür. Temiz bir kumaş parçasına ihtiyacınız olacak. Ancak kumaşın koyu ve renkli olmamasına dikkat ediniz. Ağda lekesini çıkarırken renkli kumaş, başka bir leke bırakabilir. Daha sonra lekelenmiş bölgeyi ılık su ile biraz ıslatın. Lekeli bölgeyi kumaş parçası yardımıyla yumuşak bir şekilde bastırarak, çok dağıtmamaya özen göstererek siliniz. Bu noktada, ağda lekesinin yayılmaması çok önemlidir. Ilık su ile çözünen lekenin bezle tampon yapılması sonucunda yavaş yavaş kaybolmaya başladığını göreceksiniz.

Sir Ağda Lekesi

Sir bazlı ağda lekesi normal ağdaya göre biraz daha uğraştırabilir. Kullanımı normal ağdaya göre daha pratik olduğu için çok daha fazla tercih edilen sir ağda; su, sabun, şampuan ve deterjan gibi maddelerle kesinlikle çıkmaz. Hatta tam tersi lekeyi daha da kalıcı hale getirir.

Ağda Yağı

Kıyafetlerinize bulaşan sir lekelerini temizlemek için temiz bir bez ve ağda yağına ihtiyaç var. Lekelenmiş bölgeye ağda yağı damlatınız. Daha sonra temiz kumaşla ağdalı bölgeyi yavaş hareketlerle siliniz. Lekeli bölgeye yağ döküp bekletmek de bir yöntemdir. Leke büyük ölçüde çıkmış olacaktır. Ardından kıyafetinizi sıcak suyla yıkayabilir ya da yağ sökücü kullanarak ikinci tur temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Bebe Yağı ve Diğerleri

Ağda yağının yanı sıra bebe yağı, zeytinyağı ya da saf ve doğal olan başka bir yağla da ağda lekesi çıkacaktır. Bir miktar pamuk alın, yağ damlatın ve lekeli bölgeyi iyice silin. Daha sonra aynı bölgeyi bir de deterjanlı suya batırılmış bir bezle silin ve kumaşınızın yıkama talimatına göre yıkayın.

Aseton

Aseton ağda çıkarmak için kullanılan başka bir seçenektir. İçeriğinde bulunan gliserin ve benzol formundaki organik bileşenler, birçok dokuyu çözme etkisine sahiptir. Pamuğa bir miktar aseton döktükten sonra lekeli bölgenin olduğu yüzeyi sert hareketler yapmadan, yavaş yavaş siliniz. Siz silmeye başladıkça ağda kalıntılarının kaybolduğunu göreceksiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken asetonun içeriğinde bulunan güçlü kimyasalların kumaşınıza zarar verebilme ihtimalidir. Çok uzun süre asetonla kumaşa temas edilmemelidir.

Tiner ve Gaz Yağı

Sir ağdayı çıkarmak için bir başka etkili yol ise, tiner ya da gaz yağı kullanmaktır. Ağdanın bulaştığı yere tiner / gaz yağı (tercihe göre) döktükten sonra temiz bir bezle yavaşça siliniz. Çok geçmeden lekenin çıktığını göreceksiniz. Hemen bol su ile durulayın. Ardından kumaşınızın yıkama talimatına uygun olarak çamaşır makinesinde yıkayınız.

Halıya Bulaşan Ağda Lekesi

Ağda kullanımı sırasında halıya leke bulaşması, oldukça moral bozucudur. Elbette her zor lekede olduğu gibi ağda lekesini çıkarırken de işin bir sırrı var.
Sentetik tinerle ağda lekesini temizlemek oldukça etkili bir yöntemdir. Hem halının rengine de dokusuna da zarar vermeyeceği gibi, hızlı bir şekilde ağda lekesini çıkaracaktır.
Lekeli bölgenin üzerine sentetik tineri dökün ve sert bir nesneyle (fırça ve taraklar işinize yaracaktır) halıdan ağda lekesini kazıyarak temizleyin. Lekenin kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

Ciltte Ağda Lekesi

Cildinize yapışan sir ağda kalıntılarını; bebe yağı ya da ağda yağı ile ovarak çıkarabilirsiniz. Normal ağda söz konusu olduğunda, cilde yapıştığında ise; sadece su kullanarak kalıntılardan kurtulmak mümkündür.

, , ,

Ağda Lekesi Nasıl Çıkar? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. tugba 20 Mayıs 2015 #

    Halıdaki sir ağda lekesini tiner çok iyi temizliyor,tiner döküp sert bir tarakla fırçalamak gerekiyor, sonra da güzelce yıkayınca belli bile olmuyor.

Bir cevap yazın