Ağız Bakımında Dil Temizliğinin Önemi

Ağız Bakımında Dil Temizliğinin Önemi

Ağız bakımı denilince ilk olarak aklımıza diş bakımı ve diş temizliği gelmektedir. Fakat diş ile beraber dilin temizliği de oldukça önemlidir. Bu nedenle ağız bakımı denilince sadece diş bakımı değil, dil bakımı ve dil temizliği de düşünülmelidir.

Dil mikroorganizmaların üremesi için oldukça iyi bir ortamdır. Özellikle oksijensiz ortamda üreyen mikroorganizmalar için dil gayet iyi bir ortamdır. Temizliği yapılmadığı takdirde alınan gıdalardan kalan parçalar ile beslenen bakteriler kısa sürede üremekte ve değişik sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız temizliği bir bütün olarak düşünülmeli ve diş, diş eti, dil hep beraber uygun şekilde temizlenmelidir.

Dil temizliği özellikle ağız kokusunun giderilmesi için önemlidir. Ağız kokusunun sebeplerinden birisi dilin yeterince temizlenmemesi ve dil bakımına özen gösterilmemesidir. Bunda dilde üreyen bakteriler önemli rol oynamaktadır.

Eğer dil bakımı ve temizliği yapılmazsa dil mikroorganizmaların yani bakterilerin üremesi için uygun bir ortam haline gelmektedir. Bu ortamda üreyen bakteriler ağız kokusuna sebebiyet vermektedir. Dil temizliğinin en büyük önemi budur.

Yani ağız kokusunun önlenmesi için dil temizliği gerekmektedir. Dil temizliği ayrıca diş ve diş etlerinin de sağlığı için önemlidir. Çünkü hepsi ağız içerisindedir. Birisinin yeterice temizlenmemiş olması demek; diğerlerini tehdit etmektedir.

Dil yeterince temizlenmez ise; dilde bulunan ve üreyen bakteriler dişlere ve diş etlerine yerleşecek ve bir süre sonra diş ve diş etlerinin tahrip etmeye başlayacaktır. Özellikle dil yarığı fazla olan kişiler dil temizliğine daha fazla önem göstermesi gerekmektedir. Çünkü bu yarıklarda mikroorganizmaların üreme olasılığı çok daha fazladır.

Dil temizliği yeterince yapılmadığı takdirde ağızda acı tat hissedilmesi olasılığı da fazladır. Dilde biriken bakteriler ağız kokusu ile beraber ağızda acı hissede neden olabilmektedir. Dil temizliğinin diğer bir önemi de budur.

Yine dil temizlenmediği takdirde; burun, sinüs ve boğaz problemlerine de neden olabilmektedir. Özellikle boğaz iltihabı gibi sorunlar dil temizliği yapılmadığında daha fazla görülmektedir.

Dil bakımı özellikle ağız kokusunun önlenmesi için önemlidir. Ağız içerisinde bakterilerin üremesini ve başka sorunlara neden olmasını istemiyorsanız; dil bakımını düzenli bir şekilde yapın.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın