Ahşap Model Uçak Nasıl Yapılır?

Ahşap Model Uçak Nasıl Yapılır?

Ahşaptan model uçak yapmak oldukça zorlu ve yapılmış uçakları uçurmak sabır isteyen ve sürükleyici bir deneyim olabilir. Ama bu uçakları uçururken detayları tam olarak bilmek ve kararlı ellere sahip olmak gerekir. Hangi uçak modelini seçerseniz seçin, uçakların inşasındaki temel adımların birçoğu aynıdır. Eğer bu şekilde uçaklarla ilgileniyorsanız işte size ağaçtan uçak yapabilmeniz için gerekli ipuçları.

Ahşaptan Uçak Yapımına Başlarken

Öncelikle inşa etmek istediğini uçağın türüne karar verin. Ahşap uçak modellerinin üç türü vardır. ARF uçakları genellikle kısa bir sürede yapılabildikleri için ahşaptan uçak yapmaya karar verenlerin en çok tercih ettiği modeldir.

Sıfırdan ahşap uçak yapmak yeni başlayanlar için oldukça zor ve karışık olacağından tavsiye edilmez. Bu yüzden parçaları ve modeli hazır bir uçak almalısınız.

Uçağınızı inşa etmek için, elektrik prizine kolayca ulaşabileceğiniz ışıklandırılmış bir alan seçin. Kendinize çalışabileceğiniz geniş bir masa ayarlayın.

Ahşap uçak yapmaya başlamadan önce ihtiyacınız olan iğne, zımpara, bıçak, cetvel ve tutkal gibi malzemeleri ayarlayın.

Uçağınızın yapılış talimatlarını okuyun ve sırasıyla bütün maddeleri yerine getirin.

Balza Ağacından Yapılan Uçaklar

Öncelikle bir model planına sahip olmalısınız. Model planı ahşap parçaların boyutlarının ne olacağını ve hangi parçaların nasıl monte edileceğini detaylı olarak içermelidir. Daha sonra modelinize bağlı olarak yeterli miktarda balza ağacı alarak parçalarınızı kesmeye ve şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Kestiğiniz parçaları zımpara ile pürüzsüz bir hale getirene kadar zımparalayın.

Kestiğiniz parçaları birleştirmek için tutkal kullanın ve tutkalın tamamen kurumasını bekleyin.

Uçağınızın montaj şekli seçtiğiniz modele bağlıdır. Ancak uçağınızın dengeli olmasını istiyorsanız, tutkalınız tamamen kurumadan fazla gelen tutkalı bıçak kullanarak temizlemelisiniz.

Kağıt ve mendil gibi malzemelerle ahşabınızı çerçeveleyin. Uçağınızın iskeletini tam olarak bitirmeden bu çerçevelediğiniz malzemeyi kaldırmayın. Daha sonra diğer tüm uçak malzemelerinizi iskeletinize monte edin. Bu işlem bittikten sonra su ile hafifçe uçağınızı yıkayın ve kurumasını bekleyin. Tutkal tamamen kuruduğunda, uçağınızı boyayabilirsiniz.

Uçağınızın boyasını tamamladıktan sonra kurumasını bekleyin. Boya kuruduktan sonra uçağınız artık hazırdır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın