Akne İçin Bal Maskesi

Akne İçin Bal Maskesi

Doğal bir iltihap önleyici ve anti bakteriyel olan bal, cilt gözeneklerinde biriken, kir ve bakteriler nedeniyle oluşan akneleri önlemek ve iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir. Ancak balın, akneler üzerinde etkisini göstermesi için organik ve şekersiz olması gerekiyor. Bal maskesini uygulamak ise oldukça basit, aldığınız doğal balı aknelerin bulunduğu bölgelere sürün ve 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı akneler azalana kadar bir kaç hafta boyunca her gün yapabilirsiniz.

Balın Cilde Faydaları

Bal çok iyi bir nemlendiricidir. Bu özelliği, nemi toplaması ve cilde hapsetmesinden ileri gelmektedir. Bu nedenle kuru cildi olanlara veya yaz aylarında güneş nedeniyle cildi kuruyanlara bal maskesi önerilmektedir. Ayrıca cildi yağlı olanlarda, balın cilt elastikiyetini arttırıcı ve anti bakteriyel özelliklerinden yararlanabilir.

Doğal bir antioksidan olan bal ağız yoluyla tüketildiğinde cilt için zararları bilinen serbest radikallerle mücadele eder ve toksinlerin vücuttan daha çabuk atılmasına yardımcı olur. Son olarak bal, kesik gibi cilt yaralanmalarının iyileşme sürecini hızlandırır ve yaranın iltihaplanmasını önler.

Balla Hazırlayabileceğiniz Yüz Maskeleri

Bal ve Elma Maskesi: 1 adet kabuğu soyulmuş elmayı 1 yemek kaşığı ile miksere atın ve püre kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze eşit miktarda yayıp, 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Bal ve Yulaf Maskesi: 1 yemek kaşığı doğal balı, 1 yemek kaşığı toz badem, 2 yemek kaşığı yulaf ve 1 yemek kaşığı limonla iyice karıştırın. Bu doğal maske cilt gözeneklerini temizlerken cilt yüzeyinde biriken ölü deri hücrelerini alır ve cildi yumuşatır.

Bal ve Salatalık Maskesi: 1 adet salatalığın suyunu sıktıktan sonra (katı meyve sıkacağı kullanabilir ya da miksere attıktan sonra suyunu süzebilirsiniz) 2 çay kaşığı organik balla karıştırın. Karışımı bir parça pamukla boyun bölgesine ve yüzünüze sürebilirsiniz. Karışım yüzünüzde kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu maske, hava almayan bir kapta ve buzdolabında saklanırsa 6-7 gün tazeliğini korur.

Ballı yüz maskesi sayfamızda bal kullanarak hazırlayabileceğiniz diğer maskeler, balın cilde faydaları yazısında ise cilt üzerindeki olumlu etkileri hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın