akupunktur-sac-uzatma

Akupunktur ve Saç Dökülmesi

Birçoğumuzun saçlarımızı uzatmak ya da kelleşen bölgeleri yeniden doldurmak için yapmayacağımız şey, kullanmayacağımız ürün yok. Saç dökülmesi ve kelliğe karşı son dönemde en çok rağbet gören yöntemlerin başında, doğal ve alternatif terapiler geliyor. Akupunktur ise bu alternatif yöntemlerin kıymeti en az bilinenlerinden biri. Oysa Çin tıbbının binlerce yıllık mucizesi sayılan akupunktur, doğru eller tarafından düzenli olarak uygulandığında saç dökülmesine, saçların zayıflamasına ve koparak cılızlaşmasına karşı son derece etkili bir yöntem.

Akupunktur Nedir?

Çin tıbbının geleneksel bir uygulaması olan akupunktur, asırlardır uykusuzluk, migren, mide bulantısı, omurga ağrısı ve stres kaynaklı ruhsal sorunlar gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. İncecik iğneleriyle belirli noktaları uyaran ve kan dolaşımını hızlandıran akupunktur, saç çıkarma ve kellik tedavilerinde de etkilidir.

Akupunkturun ne olduğunu anlamak için önce Çin tıbbında ‘qi’ (ch’i veya chi olarak da kullanılır) adı verilen ilkeyi anlamak gerekir. Geleneksel Çin tıbbında qi, her canlının bedeninde ‘meridyen’ adlı belirli rotalar arasında dolaşan yaşam enerjisidir. Meridyenler bloke olduğunda, qi gerektiği gibi dolaşamaz ve insan hastalanır. Akupunktur ise belirli noktaları çok ince iğnelerle uyararak blokajın açılmasını ve qi’nin yeniden serbestçe dolaşabilmesini sağlar. Deneyimli kişiler tarafından doğru noktalara ve steril bir şekilde uygulanması gerekir. Saç dökülmesine karşı doğrudan kafa derisine uygulandığı durumlarda, besleyici yağlar ile desteklenir.

Akupunktur Saç Dökülmesini Engeller Mi?

Akupunkturun saç dökülmesini engellediğini ve saçların hızlı uzamasını desteklediğini ortaya koyan araştırmalar, tıp dünyasında henüz ‘kesin kanıt’ sayılacak aşamaya kadar ilerletilmiş değil. Bununla birlikte, araştırmalara göre akupunktur saç foliküllerinde enflamasyonu azaltır ve kan dolaşımını hızlandırır. Akupunktur tedavisinin, geleneksel Çin tıbbında besleyici yağlar ile desteklendiği de unutulmamalıdır.

Akupunkturun saç dökülmesine karşı faydaları şöyle sıralanabilir:

Kan Dolaşımını Destekler: Saçların sağlıklı olmasından ve uzamasından sorumlu olan saç foliküllerinin iyi beslenmesi ve dolaşım sorunu yaşamaması kritik önem taşır. Vücudun ve kafa derisinin belirli bölgelerine akupunktur uygulanması, foliküllerde kan dolaşımını hızlandırır ve besin taşınmasını sağlar. Böylece saçların uzaması desteklenir.

Enflamasyonu Azaltır: Akupunktur, enflamasyonu azaltarak hasarlı folikülleri canlandırır, kafa derisindeki kaşıntıları hafifletir. Böylece yeni saç çıkması ve saçların uzaması için uygun bir ortamın oluşmasını sağlar.

Endokrin Sistemini Uyarır: Doğru bir uygulama yapıldığında, akupunktur nörohormonal ve endokrin sistemlerini uyaracaktır. Yağ bezleri bu sayede daha düzenli çalışmaya başlayacak ve saçların sağlıklı olmasını destekleyecektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Çin tıbbındaki inanca göre, sağlıklı saçlar qi’nin vücutta serbest kalmasına, iyi bir kan dolaşımına ve böbreklerin doğru çalışmasına bağlıdır. Bu dengenin doğru kurulmaması, saçların dökülmesine sebep olur. Akupunktur ise bu yetersizlikleri düzeltir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede, saçların sağlıklı uzamasının önünü açar.

Akupunkturun saç dökülmesine karşı etkisi hakkında yapılan bazı araştırmalar ise şöyle:

Saçkırana Karşı Minoxidil’den Daha Başarılı

Bu araştırmalardan biri, 2011 yılında 78 kişinin katılımıyla yapıldı. Akupunktur ve Tuina Bilimi Dergisi’nde (Journal of Acupuncture and Tuina Science) yayımlanan araştırmada, halk arasında saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata hastalığının tedavisinde akupunkturun etkileri ölçüldü. 43 hastaya akupunktur tedavisi uygulanırken, 35’i de sistin, B1 vitamini ve minoxidil kullanılan bir tedavi gördü.

Dört ay devam eden araştırmanın sonucunda, akupunkturun minoxidil içeren tedaviden daha etkili olduğu ortaya çıktı. Saçkırana karşı akupunkturun yüzde 97.7, minoxidil içeren tedavinin ise yüzde 77.1 oranında olumlu etki ettiği ortaya çıktı.

Üç Seansta Saç Çıkardı

Çin Tıbbı Dergisi’nde (Journal of Chinese Medicine) yayımlanan bir araştırma ise başının arkasında kelleşme başlamış bir hastanın akupunktura nasıl yanıt verdiği ölçüldü. Üç aşamalı seansların sonunda kelleşen bölgede saçların yeniden çıkmaya başladığı tespit edildi. İlk aşamada ayva tüyü şeklinde ince saç tellerinin çıktığı, ikinci aşamada bu tellerin kelleşen tüm bölgeye yayıldığı, üçüncü aşamadaysa yeni çıkan saçların sağlıklı bir biçimde uzadığı tespit edildi.

Hormonal Bozukluklara Çare

Akupunktur, saç dökülmesinin hormonal dengesizlik, kadınların erkeklik hormonlarını çok fazla salgılaması, stres ve beslenme bozukluklarından kaynaklandığı vakalarda özellikle etkilidir. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde (The Journal of Alternative and Complementary Medicine) yayımlanan bir araştırma, altı ay boyunca akupunktur tedavisi gören kadınların hormon düzeylerinin ilaç tedavisiyle benzer oranlarda iyileştirme gösterdiğini ortaya koymuştur. Dolayısıyla, hormonal dengesizlik kaynaklı saç dökülmelerinde akupunktur doğal bir çözüm olabilir.

DHT ile Savaşabilir Mi?

‘Kötü testosteron’ olarak bilinen DHT (dihidrotestosteron) hormonu, erkek tipi saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Vücutta artan DHT oranları, saç foliküllerine zarar verir; saçların normaldeki uzama, dökülme ve yeniden çıkma döngüsünü olumsuz etkiler.

Akupunkturun DHT üretimini engellediği ve böylece erkek tipi saç dökülmesinin önüne geçtiği araştırmayla kanıtlanmış değil. Bununla birlikte uzmanlar, foliküllerde enflamasyonu azaltması, kan dolaşımını hızlandırması ve saç köklerine besin takviyesini artırması sayesinde akupunkturun DHT’nin olumsuz etkilerini azalttığını düşünüyor. Bu alandaki araştırmalar devam ediyor.

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Deneyimli ve sertifikalı kişiler tarafından uygulandığında, akupunktur tedavisinin riski yoktur. Aynı şekilde, zorlayıcı yan etkilere de yol açmaz. Bazı hastalarda ve belirli bölgelerdeki uygulamalarda, mikro iğnelerin batırıldığı noktalarda kısa süreli ve çok hafif kanamalar oluşabilir. Kişinin cildinin hassasiyetine göre, aynı noktalarda küçük morluklar da görülebilir. Bu etkilerin en fazla 10 gün içinde kaybolması öngörülür.

İğneden korkan hastalarda gerginlik nedeniyle baş ağrısı da görülebilir. Bununla birlikte, genelde ilk seans sonrası ortaya çıkan baş ağrısı sonraki seanslarda kaybolur.

Akupunktur Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

İğneyle yapılan bir tedavinin saçları çıkarmak yerine dökeceği şüphesi yersizdir. Aksine, yüzlerce yıldır stres ve anksiyete gibi ruhsal sıkıntıların yanı sıra birçok iç hastalığın tedavisinde kullanılan akupunktur, tedavi alanları gereği saç dökülmesiyle dolaylı olarak da savaşır. Sadece kafa derisine değil, başka sorunları ele almak amacıyla vücudun başka noktalarına uygulanan bu yöntem, hormonları düzenleyerek ve kan dolaşımını hızlandırarak saçların sağlıklı uzamasına destek olur.

Saç Dökülmesine Karşı Akupunktur Tedavisinden Ne Beklemeli?

Akupunktur yaptırdığınız yerin sertifikalı ve steril olduğundan emin olmalısınız. Deneyimli bir uzman, tıbbi sorunlarınızı anlatmanızı isteyecek ve sizin için hangi tedavinin daha uygun olduğunu belirleyecektir. Seansların sıklığı ve iğnelerin boyutu da, sorunun ne olduğuna göre belirlenir. Geleneksel Çin tıbbında, akupunktur tedavisine genellikle bitkisel yağlar ve çaylar eşlik eder.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın