Akvaryum Nasıl Kurulur?

Akvaryum Nasıl Kurulur?

Tatlı su akvaryumu için su tankının koyulacağı yeri belirlediniz, seçtiğiniz alanın büyüklüğüne göre bir su tankı satın aldınız, akvaryum filtresi, akvaryum temizlik malzemeleri, çakıl ve kayalar ile yeşillikleriniz hazır… Balıklarınızı satın almadan önce yapmanız gereken işlemleri ve “akvaryum nasıl kurulur” sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Akvaryum tankını ve diğer akvaryum malzemelerini satın aldıktan sonra balıkları suya koyuncaya kadar en az 1 haftaya ihtiyacınız var. En az bir hafta diyorum bu süre 2-3 haftaya kadar çıkabilir. Çünkü balıkların en iyi şekilde dekore edilmiş, filtre, termometre, suyun sıcaklığı kontrol edilmiş bir akvaryuma konulması gerekmektedir. Tüm bu ayarlamaları yapmadan acele ederek balıklarınızı suya koyarsanız onları kaybetme olasılığınız artar.

İlk olarak yapılması gereken şey seçtiğiniz çakılları ve diğer büyük taşları, varsa kütük parçalarını geniş bir leğene ayrı ayrı yatırarak 1 gün boyunca suda beklemelerini sağlamaktadır. Bu dekoratif malzemeler üzerindeki tozu alacaktır ve ilerde akvaryum suyunuzun bulanıklaşmasını engelleyecektir. Aynı işlemi aldığınız yeşilliklere de uygulayabilirsiniz. Daha sonra banyo küvetinde çakıl taşlarının suyunu iyice süzün. Suyla beraber akan pisliği gözlerinizle göreceksiniz. İçinize sinmediyse çakıl taşlarının bulunduğu leğeni tekrar suyla doldurun ve yine süzün. Durulama suyu iyice temiz görünene kadar bunu tekrarlayın.

Temizlenmiş çakıl taşlarını akvaryum tankınız boşken istediğiniz şekilde tankın dibine yerleştirin. Canlı bitkilerinizi filtre sistemini yerleştirdikten sonra düzenlemeniz daha yararlı olacaktır.

Çakılları ve taşları yerleştirdikten sonra akvaryumunuza su doldurmaya başlayabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız içerisinde musluk suyundan daha az kimyasal madde ve kireç bulunan, dengeli pH seviyeli içme suyu kullanın. Musluk suyu kullanacaksanız akvaryum mağazasından su yumuşatıcısı almalısınız. Bulunduğunuz bölgenin suyunun özellikleri diğer bölgelere göre farklı olacağından mağaza yetkilisine nasıl bir su yumuşatıcısı ve kimyasal madde düzenleyicisine ihtiyacınız olduğunu sorabilirsiniz. Akvaryuma suyu yavaş yavaş doldurun; bu sayede yerleştirdiğiniz çakılların su dolarken kalkmasını engelleyebilirsiniz.

Suyu doldurduktan sonra filtre sisteminin montajına başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz filtre markasına göre kurulumunu tamamlayın ve çalıştırın. Bazı akvaryum meraklıları akvaryum suyu tatlı su bile olsa birkaç kaşık akvaryum tuzu eklemenin balıklar üzerindeki stresi azalttığını söylemektedir. Çok fazla abartmadan bunu deneyebilirsiniz.

Suyu doldurduktan ve filtre sistemini monte edip çalıştırdıktan sonra akvaryumunuzun suyunun iyice netleşmesi ve filtrenin yeni suyu işlemden geçirmesi için 1 gün beklemelisiniz. Bu sırada aldığınız canlı yeşillikler bir leğenin içinde suda olmalı. Ertesi gün termometreyi takın ve suyun sıcaklığını ayarlayın. Daha sonra yeşillikleri bulundukları sudan çıkarıp süzerek akvaryum zeminindeki çakıllara ekmeye başlayabilirsiniz.

Evet, artık balıklarınızı almak için gerekli ortamı oluşturdunuz. Akvaryum suyunun sıcaklığı balıkların yaşayabilmesi için en az yem ve filtre sistemi kadar önemli bir unsurdur. Tropikal balıklar doğal olarak sıcak suları sever. Bazı soğuk su balıklarını da mağazalarda bulabilirsiniz. Akvaryum balıklarını seçerken mağaza yetkilisine mutlaka hangi sıcaklık aralığının uygun olduğunu sorun ve diğer balıkları da bu aralıklarda seçmeye çalışın. Eğer bu ilk akvaryumunuzsa tüm balıkları tek seferde değil de zaman içinde almanız tavsiye edilir. Çünkü dekorasyonun, suyun ve genel olarak akvaryumun oturması zamanla gerçekleşecektir. Bu dönemde yaşanabilecek balık kayıplarını azaltmak için balıkları azar azar alabilirsiniz.

Yukarıdaki yazı “akvaryum nasıl kurulur” sorusuna verebileceğimiz kısa bir cevap. Kısa diyorum çünkü akvaryum gerçekten uğraş isteyen bir hobidir. Balıkları yerleştirdikten sonra canlı yeşilliklerin ya da balıkların bakteriden ölmesi, balıkların stresten ölmesi ya da diğer balıklar tarafından yenmesi ve daha pek çok problem yaşayacaksınız. Ancak bunlar akvaryumla uğraşanların vakitlerini değerlendirmek için keyifle çözmeye çabaladıkları sorunlardır. İyi bir akvaryum sahibi olmak kesinlikle aceleye gelmez, sabır işidir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın