Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

Bitkilerin pek çok hastalığın tedavisinde direk ya da yardımcı olarak kullanıldığı bir gerçek. Alerjik rinit belirtilerini de bitkilerle hafifletmek mümkün. Ancak herhangi bir şekilde bitkiler ile bir rahatsızlığa çözüm bulmak ilaç tedavisinden daha uzun süreler alabilir. Eğer alerjik rinit nedeniyle çok fazla kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırık yaşıyorsanız daha hızlı bir çözüm için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Alerjik Rinitten Korunma

Alerjik rinit, polen gibi alerjenler solunduğunda bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesiyle oluşur. Mevsimsel (saman nezlesi) ve kalıcı olarak 2 farklı türü bulunan alerjik rinit farklı alerjenlere bağlı olarak görülebilmektedir. Örneğin mevsimsel alerjik rinit polen gibi dışarda bulunan alerjenler, kalıcı alerjik rinit ise daha çok iç mekanda bulunan evcil hayvan tüyü, küf ve tozla tetiklenir. Alerjik rinit belirtileri soğuk algınlığına benzer. Alerjen solunduğunda burun ve sinüsler dolar, gözlerde kaşıntı oluşabilir. Bu belirtilere ek olarak hapşırık ve öksürük görülebilir.

Alerjik rinitten korunmanın en güvenli yolu alerjenlerden uzak durmaktır. Size neyin alerji yaptığını (toz, küf, mantar, polen, hayvan tüyü…) belirleyebilmek için bir “alerji günlüğü” tutabilirsiniz. Alerji belirtilerinin ortaya çıktığı anların öncesinde ne gibi alerjenlere maruz kaldığınızı hatırlamaya çalışın ve bunları not edin. Eğer bu yöntem işe yaramazsa alerji testi yapan sağlık merkezlerinden birinde test yaptırabilirsiniz.

Alerjik Rinit İçin Bitkisel Tedavi

Alerjik rinit için önerilen ilk bitkisel tedavi 1 hafta boyunca her gün 600 mg ısırgan otu kullanmak. Isırgan otu alerjik rinit tedavisi dahil olmak üzere solunum yolu rahatsızlıkları ve pek çok diğer hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılmakta. Fakat ısırgan otunun alerjik rinit üzerindeki etkisine dair bir bilimsel çalışma yok. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalı ve çocuklara verilmemelidir. Isırgan otunun etkileşime geçtiği ilaçlar arasında tansiyon ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar ve diüretikler gelmektedir. Bu tip ilaçları kullanıyorsanız ya da şeker hastalığınız varsa ısırgan otu kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Meyankökü alerjik rinitin bitkisel tedavisinde tavsiye edilen ikinci bitki. Meyankökünün alerjik rinit belirtilerinden hapşırma, kaşıntı ve burun akmasını hafiflettiği yönünde çalışmalar buşlunuyor. Romatoid artrit (eklem iltihabı), Crohn hastalığı gibi bağışıklık sistemi rahatsızlıkları olanların doktora danışmadan meyankökü kullanmamalıdır. Lityum gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyorsanız sadece meyankökü değil herhangi bir bitki kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Yapılan araştırmalar geven otunun burun akması, hapşırma ve kaşıntı gibi alerjik rinit belirtilerini hafiflettiğini ortaya koymaktadır. Ancak romatizma, Chron hastalığı bulunanlar ve bağışıklık sistemi ilaçları kullananlar düzenli olarak geven otu tüketmeye başlamadan önce doktora danışmalıdır.

Gövdesi toprak altında büyüyen bitkiler ailesinden olan Butterbur (Türkçesini bulamadım ancak latincesi Petasites hybridus) astım ve alerjik rinit nedeniyle artan mukusu azaltmak için geleneksel olarak kullanılmakta. Tavsiye edilen oran ise günlük 500 mg. Butterbur’un alerjik rinit üzerindeki etkileri, en azından belirtileri hafifletme etkisi bilimsel bazı çalışmaların sonucu olarak da kanıtlanmış. Ancak aynı araştırmalarda Butternur’un 12 haftadan uzun süreli kullanımının yol açabileceği zararlar konusunda görüş belirtilmemiş. Yan etkileri arasında ise mide rahatsızlıkları, baş ağısı ve baş dönmesi geliyor. Hamile ve emziren kadınlar ile çocuklarda kullanılmamalı.

Geleneksel Çin tıbbında alerjik rinit tedavisi için çeşitli bitkilerle hazırlanan Biminne adlı ilaç kullanılmaktadır. Biminne içinde bulunan bitkiler ise şu şekilde; Çin takkesi, Japon eriği, azgın keçi otu (Epimedium sagittatum), manolya, Japon kayısısı, Ledebouriella divaricata, meyankökü. Biminne hazırlanırken kullanılan tüm bu otlar birlikte ya da ayrı ayrı bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Alerjik Rinitin İlaçla Tedavisi

Doktorunuz alerjik rinitin türüne ve belirtilerin şiddetine göre ilaç tedavisi uygulayabilir. Hap veya sprey olarak satılan antihistaminler genel olarak alerji tedavisinde kullanılmaktadır. Antihistamin belirtileri hafifletmek için oldukça etkilidir ancak kısa süreli etki gösterir ve genellikle hafif, orta derecede alerjik rinit tedavisinde kullanılır. Mevsimsel alerjik rinitiniz varsa doktorunuz polen mevsiminden 4-5 hafta önce antihistamin kullanmaya başlamanızı önerebilir.

Belirtiler sadece antihistamin ile hafiflemiyorsa burundaki nemi azaltarak soluk almayı kolaylaştıran (konjesyonu azaltıcı) ilaçlar kullanılabilir. Burun spreyi olarak satılan konjesyonu azaltıcı ilaçlar 3 günden uzun süre (doktorunuz aksini belirtmediyse) kullanılmamalıdır çünkü burun tıkanıklığını daha kötü hale getirebilir.

Burun iltihabını, tıkanıklığı ve akıntıyı kontrol altına almak için doktorunuz kortikosteroid ilaçlar önerebilir. Bu ilaçlar iltihabı azaltırken tekrarlayan hapşırığı azaltır ve daha kolay nefes almaya yardımcı olur.

Kaynak: University of Maryland Medical Center (UMMC)

,

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. memet 13 Nisan 2018 #

    Arkadaşlar kimde burun akıntısı varsa hakiki yarım kilo bal alın sonra çekilmiş çörek otu yeni çekilmiş olsun dikkat edin. O bir su bardağı kadar olacak. Karıştırın ve günde bir çorba kaşığı aç karnına tüketin. Ne burun akıntısı kalır ne bir şey.

Bir cevap yazın