Amino Asit Takviyesinin Yan Etkileri

Amino Asit Takviyesinin Yan Etkileri

Enerjiyi arttıran ve egzersiz sırasında vücudun daha geç yorulmasını sağlayan amino asit takviyeleri, tavsiye edilen dozlarda kullanıldığında herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Ancak dozu arttırarak, gereğinden fazla amino asit takviyesi almak ciltte kaşıntıya, sindirim sistemi sorunlarına, kaygıya, depresyona yol açabilir. Ayrıca belirli bir amino asit türünün takviyesini kullanıyorsanız bu amino asit, gıdalar yoluyla alınan diğer amino asitlerin vücut tarafından emilmesini baskılayabilir.

Amino Asit Takviyesinin Kullanımı

Amino asit kasların gelişmesi, sindirim geliştirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun enerji üretimi için gerekli bir elementtir. 20 çeşit amino asit türü bulunmaktadır ancak vücudumuz bu amino asitlerin sadece 11’ini üretir. Geri kalan 9 amino asit gıdalar ya da gıda takviyeleri yoluyla alınabilir.

Dışarıdan alınan amino asitler aynı zamanda “esansiyel amino asitler” olarak adlandırılmaktadır. İzolösin, lösin, valin, lizin, histidin, triptofan, fenilalanin, metiyonin ve treonin adlı esansiyel amino asitlerin bulunduğu gıdalar aynı zamanda tam protein kaynaklarıdır.

Yemeklerle birlikte alınan, proteinin bir parçası olarak ya da tek başına tüketilen amino asitler farklı şekillerde olmakla birlikte ince bağırsak tarafından sindirilir ve emilir.

İnce bağırsaktan kullanım alanına göre vücudun çeşitli bölgelerine dağıtılır. İnce bağırsak bazı amino asitleri (özellikle glutamin) enerji üretmek için direk olarak kullanırken diğer amino asitler kan yoluyla vücudun diğer doku ve organlarına yönlendirilir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi amino asit takviyelerinin bir uzman tarafından belirtilen dozajdan fazla kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler genellikle hafif ve orta dereceli sorunlara yol açmakla birlikte bazı ileri vakalarda nörolojik sorunlar görülebilmektedir. Bu nedenle diğer besin takviyelerinde olduğu gibi amino asit kullanmadan önce doktora danışmalısınız.

Uyarı: Amino asit takviyesinin yan etkileri çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilerle hazırlanmıştır ve hiçbir koşulda teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Bu tip besin takviyelerinin sizin sağlık koşullarınıza bağlı olarak yaratabileceği yan etkiler hakkında bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

Kaynaklar

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın