Anahtar Kelime Bulma Araçları

Anahtar Kelime Bulma Araçları

Online pazarlama kampanyası başlatacaksanız yapacağınız ilk şeylerden biri ürün ve hizmetlerinizle ilgili doğru anahtar kelimeleri bulmak olacaktır. Ürünlerinizle ilgili doğru anahtar kelimeler ile nokta atışı yapabilir ve geri dönüşüm oranı yüksek ziyaretçiler çekebilirsiniz.

Online pazarlama alanında hangi türde kampanya düzenlerseniz düzenleyin iyi bir anahtar kelime araştırması yapmadan kampanyanızın başarıya ulaşması uzak bir ihtimaldir. Ya da keyword araştırmasını yapmazsanız daha yüksek bütçelerle reklam vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu konuda şanslısınız çünkü anahtar kelimelerinizi online ve ücretsiz olarak bulabileceğiniz siteler, yazılımlar bulunmaktadır.

Anahtar kelime bulma konusunda en güvenilen uygulamalardan biri Google Anahtar Kelime Aracı’dır. Google Anahtar Kelime Aracı size ürünlerinizle ilgili en çok aranan kelimeler ve kelime alternatifleri konusunda bilgilendirir.

Ülke ve dil bazlı kategorilendirebileceğiniz anahtar kelime aramaları size belirlediğiniz anahtar kelime için en sık aranan ayları, arama eğilimlerinin yükselişte mi yoksa düşüşte mi olduğunu, seçtiğiniz anahtar kelimede reklam veren rekabetini ve reklam verenlerin bu anahtar kelime için Google Adwords reklamlarında 1. sıra için tık başına kaç lira ödediklerini göstermektedir. Ayrıca anahtar kelimenizden bağımsız olarak o sektörle ilgili alternatif anahtar kelime seçeneklerini de Google Anahtar Kelime Aracı’nda görmeniz mümkün.

Google Anahtar Kelime Aracı’nı kullanırken mesela ürünlerinizi Türkiye’de pazarlıyorsanız ülke seçeneklerinden Türkiye’yi ve dil seçeneklerinden Türkçeyi seçmeniz sizi tam olarak hedeflediğiniz kitlenin kullandığı arama kelimeleri ve bu kelimelerle ilgili istatistiklere daha da yaklaştıracaktır.

Adwords reklamları için buradan kendinize anahtar kelimeler seçebileceğiniz gibi sitenizin arama sonuçlarından daha fazla ziyaretçi alması için bu anahtar kelimelere yönelik site içeriği oluşturabilirsiniz.

Bölgesel ve lisana göre size anahtar kelime alternatifleri sunan ve ücretsiz bir çözüm olan Google Anahtar Kelime Aracı dışında alternatif web siteleri ve programlarda bulunmaktadır. Bu sitelerden ve programlardan bazıları ücretlidir. Ücretli programların genellikle 1 hafta deneme süresi bulunmaktadır. Deneme süresince programı kullanıp memnun kalmazsanız paranız tamamıyla iade edilmektedir.

Anahtar kelime araçları arasında en popüler uygulamalardan biri de Wordtracker’dır. Ücretli bir program olan Wordtracker alternatif anahtar kelime seçenekleri aradığınız her kelime için 1000 adet anahtar kelime önerisi yapmaktadır. Bu 1000 anahtar kelime için rekabet oranlarını, orijinal kelimeniz geçmese de alakalı anahtar kelimeleri sunmaktadır. Bulduğunuz kelimeleri gruplandırma sırasında kullanabileceğiniz bazı araçlar sunan Wordtracker bu sayede size vakit kazandırabilir. Özellikle uzun anahtar kelimeleri bulma konusunda oldukça iyi sonuçlar veren Wordtracker’ın 7 günlük deneme sürümüne sadece siteye üye olarak sahip olabilirsiniz.

Anahtar kelime bulmak için kullanabileceğiniz bir diğer sitede “Keyword Spy”dır. Keyword Spy anahtar kelime ya da alan adı ile hedeflediğiniz anahtar kelimede diğer sitelerin hangı sıralamalarda olduğunu öğrenebilmeniz için oldukça kullanışlıdır. Bir alan adı yazarak o sitenin hangi anahtar kelimelerde Google’da kaçıncı sırada olduğunu, sayfalarında kaç anahtar kelime bulunduğunu, sitenin rakiplerini tek bir sayfadan görebilirsiniz. Online anahtar kelime aracı Keyword Spy’dan elde edeceğiniz bilgiler sayesinde hangi anahtar kelimelere ağırlık vermeniz gerektiğini ve bu anahtar kelimelerde rekabet içerisinde olan sitelerin içeriklerinin ne olduğunu öğrenebilir ve site tasarımınızı buna göre yönlendirebilirsiniz. Keyword Spy ayrıca anahtar kelime için yürüteceğiniz pazarlama kampanyası için tıklama başına ne kadar ödeyeceğinizi yaklaşık olarak vermektedir. Ücretsiz olarak deneyebileceğiniz Keyword Spy’ın tek dezavantajı şu an itibariyle Türkçe anahtar kelimeler için iyi sonuçlar vermemesi. Ama domain arama özelliğini kullanarak anahtar kelimeleriniz ile ilgili faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu iki örnek dışında anahtar kelime alternatifleri bulabileceğiniz, rakip sitelerin içerikleri hakkında bazı bilgilere ulaşabileceğiniz pek çok site, servis ve yazılım bulunmaktadır. Ancak tüm bu siteler içinde bizim tavsiyemiz Google Anahtar Kelime Aracı’dır.

Yapılan online pazarlama kampanya çalışmaları göstermiştir ki en başarılı kampanyalar kampanya öncesinde anahtar kelime çalışmasının en iyi yapıldığı kampanyalardır. İnternet reklamlarının televizyon ve gazete reklamlarına göre en büyük avantajı olan istediğiniz kitleye istediğiniz reklamı gösterebilme özelliği anahtar kelimelerini iyi belirlediğinizde gerçek bir başarıya dönüşebilmektedir.

Anahtar Kelime Bulma Araçları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. salih 11 Nisan 2012 #

    Faydalı bilgiler olmuş, teşekkürler.

Bir cevap yazın