ananas-sirkesi

Ananas Sirkesi Yapımı ve Faydaları

Dünyanın en yaygın kullanılan sosu olan sirkeyi, değişik bir lezzetle denemeye ne dersiniz? Ananas sirkesi, sağlık dolu içeriği ve farklı tadımı ile sofralara renk katıyor.

Ananas sirkesi, Meksika mutfağının vazgeçilmez lezzet sırlarından biri olarak bilinir. Meksikalılar çeşitli yemek tariflerinde, yöresel sofralarda bol miktarda ananas sirkesinden faydalanırlar. Ananası, sirke yapımı için ideal hale getiren öncelikle meyve şekeri yüksek olan tadıdır. Ayrıca ananas, içeriğinde bulunan bileşenler sebebiyle insan sağlığı için oldukça önemli bir besindir.

Ülkemizde marketlerde satışı yaygınlaşmaya başlayan ananas, C vitamini yönünden çok zengindir. Ananasgiller familyasından olan bu meyve, çoğunlukla sıcak ülkelerde yetişen bir bitkinin meyvesidir. Ananasın anayurdu Orta ve Güney Amerika’dır ancak; dünyada çoğu tropikal mutfakta çeşitli şekillerde kullanımı vardır. Taze olarak tüketilen ananas meyvesi, sıklıkla meyve salatalarında, reçellerde, dondurmalarda, yoğurtlarda ve başka birçok tatlı karışımlarda kullanılır.

Ananasın bir diğer yaygın kullanım şekli olan ‘ananas sirkesi’ ise henüz dünyanın her coğrafyasında kullanılmıyor. Hem marketlerde hazır halini bulmak zor oluyor, hem de nasıl kullanılacağı, tariflerde uygulama yolları pek bilinmiyor. Ananas sirkesi, yapı itibariyle diğer sirkeler gibi keskin ve ekşimsi bir tada sahiptir. Fakat diğer sirkelerden farkı; içindeki ananas aromasının hissedilebilir oluşudur. Ananas sirkesi, keskin tadına rağmen; ananas meyvesinin hoş kokusunu içinde muhafaza eder. Bu hoş koku, çeşitli et türlerini marine ederken sıklıkla kullanılır. Ayrıca, ananas sirkeli su- ananas meyvesinin kendi topraklarında- şifa yönünden uzun yıllardan beri tüketilen yaygın bir sağlık içeceğidir.

Güney Amerika’da ananas sirkesi bizdeki gibi doğal mayalanma yoluyla elde edilen halinin yanı sıra; bir de pişirilmiş haliyle sirkeleştirilir. Ancak çiğ ananasın sirkesi, pişmişine göre çok daha sağlıklı ve besleyicidir. Fakat ikisinin de kullanımı yaygındır.

Ananas Sirkesi Nasıl Yapılır?

Ananas sirkesi iki farklı şekilde yapılabilir. Genelde Amerika’da yapılan halinde şeker kullanılmaktadır.

Birinci Tarif (Şekerli)

Malzemeler: Yarım ananas- (Dilimlenmiş, temizlenmiş olacak), 4 bardak su, 1 kaşık esmer şeker, 2 adet kuru karanfil.

Yapılışı: Şeker çözülene kadar, 4 bardak suyun içerisinde karıştırınız. Şekerle su tamamen karıştıktan sonra, cam bir kavanoza aktarınız. İçerisine hazırladığınız ananas parçalarını ekleyiniz. Ardından karanfilleri de koyunuz. Kapağını temiz bir bezle (hava alan) kapatınız. Güneş ışığından uzakta, serin ve karanlık bir yerde 3 ya da 4 hafta boyunca bekletiniz. Her gün düzenli olarak sirke karışımını karıştırmalısınız. Böylece sirkeniz havalanacak ve küflenmesine engel olacaksınız. Küflenme yapmışsa, bir kaşık yardımıyla alınız.

Bu şekilde 3 haftayı doldurduktan sonra, ananas sirkesini deneyiniz. Eğer tadında sirke aromasını ve ekşimsi lezzeti hissederseniz, ‘ananas sirkeniz’ hazır demektir. Ancak tadı henüz oturmadıysa, 1 hafta daha bekletmeniz iyi olacaktır. Ananas sirkeniz kullanıma hazır hale geldiyse, süzünüz ve şişeleyiniz.

İkinci Tarif (Tuzlu)

Malzemeler: 2 adet ananas, 4 litre su, doğal tuz ve doğal sirke.

Yapılışı: Doğranmış ve temizlenmiş ananası kabuklarıyla beraber büyük bir cam kavanoza atınız. İçine 4 litre kadar, içime uygun yumuşak su ekleyiniz. Ardından 1 yemek kaşığı doğal tuz ve doğal herhangi bir sirkeyi de bu karışıma koyunuz. Tahta kaşıkla karıştırıp üzerini bezle kapatınız. Bu şekilde yaklaşık 3 ya da 4 hafta beklemelidir. Ve her gün düzenli olarak karıştırılmalıdır. Ananas sirkeniz kullanıma hazır hale geldiğinde, süzüp şişelere yerleştirebilirsiniz.

Püf Noktaları

 1. Ananası hazırlarken iyice temizlediğinizden emin olmalısınız.
 2. Ananas sirkesi karışımınızı hazırladıktan sonra, ilk hafta boyunca üzerinde kabarcıklar oluştuğunu göreceksiniz. Ayrıca ilk 5 gün boyunca; ananas reçeli gibi, yoğun bir ananas kokusu alabilirsiniz. Bunlar ananas sirkesi yapımında, doğal olan aşamalardır. Zaman geçtikçe, karışımınız berraklaşacak, bulanıklığı azalacak ve sirke oluşumu başladığı için kokusu keskinleşecektir.
 3. Ananas sirkesi oluşurken, karışımın üzerinde bakteriler ve mayalanmadan oluşan ‘sirke anası’ bölümü belirginleşmeye başlar. Saydam renkli ve jelimsi kıvamı olan sirke anasını, sirkeniz tamamen hazır olduktan sonra saklayabilir; bir diğer sirke yapımınız için kullanabilirsiniz. Böylece sirke anası sayesinde, sirkelerinizi daha pratik ve kolay hazırlayabilirsiniz.
 4. Sirke yapımında mutlaka kaliteli su kullanmalısınız.

Sirke Anası Nasıl Saklanır?

Sirke malzemelerinizi hazırlarken, eğer elinizin altında sirke anası varsa; bu tek başına sirkenizi mayalamak için yeterli olacaktır. Elbette sirke anası büyük bir formda oluşmuşsa, daha iyi bir sonuç çıkar. Doğal sirke kullanmak yerine ‘sirke anası’ ekleyebilirsiniz. Sirke anası ile kurulan sirkeler, daha çabuk kullanıma hazır hale gelmektedir. Sirke anasını saklamak için; kullanıma hazır hale gelen ananas sirkenizden- sirke anasıyla beraber ufak bir miktar- küçük bir kavanoza koyunuz. Ağzını sıkıca kapatın ve bu şekilde güvenli saklayınız. Sirke anasını başka bir kavanoza alırken, dağılmamasını sağlamak gerekiyor. Ve ayrıca buzdolabı yerine, serin ve karanlık bir ortamda muhafaza etmekte fayda var.

Ananas Sirkesinin Faydaları

Ananas içerdiği vitaminler ve mineraller açısından çok zengindir. Dolayısıyla ananas sirkesi de insan sağlığı için oldukça güçlü bir besin kaynağıdır. Yoğun miktarda; demir, kalsiyum, vitamin A, vitamin B ve vitamin C içermektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserden korur.
 • Tansiyonu düzenler ve kandaki yağ oranını dengeler.
 • Mide ve bağırsak sorunlarını iyileştirici etkisi vardır.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Cildi ve saçları canlandırır, güzelleştirir. Gençleştirici etkisi vardır.
 • Selülitlerin büyük ölçüde giderilmesine yardım eder.
 • Kilo verme sürecinde olanlar, sabahları ılık suyun içine ananas sirkesi ekleyip içerlerse; tokluk hissi yaratır ve yağ yakmaya yardımcı olur.
 • Toksin atıcı özelliği vardır.
 • Halsizlik, yorgunluk ve unutkanlığa karşı olumlu etkisi vardır.
 • Nezle ve ateş yükselmesine karşı etkili ve destekleyici bir besindir.
 • Kireçlenmeye karşı önlem olarak kullanılabilir.
 • Boğaz ağrılarına karşı etkilidir ve iltihap sökücü özelliği vardır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın