ananasin-cilde-faydalari

Ananasın Cilde Faydaları

Anavatanı Güney Amerika olan ananas, içeriğindeki birçok vitamin ve mineralin yanı sıra yüksek besin değeri ile ‘tropikal meyvelerin kralı’ sayılır. Bağışıklık ve dolaşım sistemini güçlendirmekle kalmaz, cildinizde de harikalar yaratır.

Selülitle savaşır, ödem attırır, bir vitamin ve antioksidan deposu olarak teninizi pürüsüzsüz hale getirir. Akne tedavisinden gözaltı morluklarına ve ayaklardaki çatlaklara uzanan sayısız cilt sorununu da ananas ve ananas suyu ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Neden Cilde Bu Kadar Faydalı?

Ananasın böylesine yararlı olmasının başlıca sebebi, çok çeşitli vitamin ve mineraller içermesidir:

 • Ananasta, manganez, kalsiyum, bakır, çinko ve folik asitin yanı sıra bol miktarda A ve C vitaminleri bulunur.
 • C vitamini, suda çözünüp vücudun her yerine yayılarak hücreleri oksijensiz bırakan serbest radikallere savaş açar; böylece kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruduğu gibi bir anti-aging işlevi görür.
 • Bir bardak ananas suyunda, insan vücudunun günlük ihtiyacının yüzde 100’ünden daha fazla C vitamini ve yaklaşık yüzde 75’i kadar manganez bulunur. Manganez de C vitamini gibi cildin yenilenmesi açısından kritik önem taşır.
 • Ananası bu kadar kıymetli kılan temel özelliği ise bromelain isimli protein enzimi bakımından çok zengin olmasıdır. Bromelain güçlü bir antienflamatuar (ödem atıcı) olmasının yanı sıra yaraların onarılmasını da hızlandırır. Bu nedenle hem birçok kozmetik üründe, hem de ilaçta kullanılan bir maddedir. Ananas aynı zamanda, bromelain içeren tek meyvedir.
 • Bol miktarda lif de içeren ananas, tüm bu özellikleriyle cilt sorunları için en çok tavsiye edilen doğal yöntemlerin başında gelir. İster kendisini yiyin, ister suyunu için, ister maske halinde cildinize sürün… İşte, ananasın cilde faydaları

Ananasla Gençleşin

İtiraf etmek gerek, olduğundan daha genç görünmeyi kim istemez ki? Ananas bu açıdan mucizevi bir meyve sayılır. Bir C vitamini ve antioksidan deposu olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ananasın yüksek miktarda içerdiği manganez, sağlıklı cilt hücrelerinden oksijen çalan serbest radikalleri engeller; cilde esneklik ve sıkılık kazandıran, kırışıklıkları azaltan kolajenin üretimini artırır. Ananas bu özellikleri sayesinde cildinizin hem daha pürüzsüz hem de daha genç görünmesini sağlar.

Selülitle Savaşı Kazanın

Ananas, selülitle savaşın en çok başvurulan ve en etkili doğal yöntemlerden biridir. Ananasın içindeki bromelain enzimi antienflamatuar özelliğiyle selülitle savaşır. Bromelain, lenf sıvılarının hareketini engelleyerek selülitli görünüme sebep olan atıkları çözer, yani vücudun ödem atmasını sağlar. Anananas, içeriğindeki C vitamini ve manganez ile kolajen üretimini desteklerken, K vitamini ile de dolaşım sistemini düzenler. Böylece, düzenli olarak tüketildiğinde selülitli görüntüyü azaltır.

En Etkili ve Doğal Akne Tedavisi

Karaciğerinizi yoran, aklınızı bulandıran akne ilaçlarını bir kenara bırakın, ananasın doğal gücünden faydalanın! Ananas, C vitamini, antioksidanlar ve bromelain enzimi sayesinde akne ve sivilce tedavisine birebirdir. Ciltteki lekelerin ve kızarıklıkların da azalmasını sağlar. Ananasın bu etkisinden hem kendisini tüketerek ve suyunu içerek, hem de maskesini yüzünüze sürerek yararlanabilirsiniz.

Doğal Peeling Uzmanı

Taze ananas, aynı zamanda en etkili doğal peeling yöntemlerinden biridir. Zira bromelain enzimi ölü deri hücrelerini arındıran bir etkiye de sahiptir. Sadece birkaç dilim ananası blenderdan geçirip yüzünüze ve boynunuza sürerek bile yepyeni bir cilde kavuşmak mümkün.

Kırışıklıkları ve Şişlikleri Azaltır

Ananas hem kolajen artırıcı hem de antienflamatuar özelliği ile kırışıklıklar ve şişliklerle savaşta etkilidir.

Gözenekleri Küçültür, Yağlanmayı Azaltır

Ananas cildin sıkılaşmasını da sağlar. Dolayısıyla büyük gözenekleri dışarıdan görünmeyecek şekilde daraltarak yağlanmayı azaltır. Bu etkisi sayesinde doğal cilt toniği olarak da görülür.

Sağlıklı Diş Etleri

Diş eti sağlığı hem estetik hem de dişlerinizin uzun ömürlü olması açısından oldukça önemli ancak sıklıkla gözardı edilen bir konudur. Ananas, kahve, sigara veya yanlış fırçalama gibi faktörlerden zarar gören diş etlerininin sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Aynı zamanda dişlerinizi de beyazlatır.

Ameliyat Yaralarını Bile Onarır

Araştırmalara göre, taze ananas suyu içmek veya bromelain takviyesi almak, şişlikleri indirip doku yenilenmesini teşvik ederek yaraların iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırır.

Saç Derisine İyi Gelir

Ananas sadece cilt değil, saçlar için de epey faydalıdır. C vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde serbest radikalleri vücuttan uzak tutarak, saç derinizi daha sağlıklı hale getirir. Bu sayede saç kökleriniz güçlenir, saç telleriniz kalınlaşır ve saçlarınızın esnekliği artar.

Dudaklarınız Yumuşasın

Ananas, özellikle kış mevsiminde soğuktan çatlayan dudaklarınızı iyileştirmek için birebirdir. Bir parça ananası dudaklarınıza sürdüğünüzde farkı hemen anlayacaksınız. Fakat dudaklarınız yer yer kanayacak kadar çatladıysa ananastan kaçının; zira asidik yapısı sebebiyle yanma hissine yol açabilir.

Ayak Güzelliği

Ananas, topuklardaki çatlakları ve ayaklardaki şişliği gidermekte sıklıkla kullanılır. Ananas, nasırların iyileşmesinde de etkilidir. Gece yatmadan önce ananasın kabuğundan bir parçayı, iç kısmı nasırlı bölgenin üzerine gelecek şekilde ayağınıza yerleştirip sabitleyin; sabah uyandığınızda nasırın acısının hafiflediğini göreceksiniz.

Tırnak Sağlığı

Ananasın içeriğindeki A ve B vitaminleri ellerinizin kurumasını, tırnaklarınızın güçsüzleşip kırılmasını engeller. Ananas yiyerek tırnaklarınızı içeriden güçlendirebilirsiniz. Ayrıca ananas suyuna batırılmış bir parça pamuğu tırnak etlerinizin üzerinde gezdirebilirsiniz.

Diğer Faydaları

 • Ananasın cilt güzelliği ve sağlığının yanı sıra vücudumuz için diğer bazı faydaları şöyle:
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Sinüzit enfeksiyonlarının süresini kısaltır,
 • Grip, nezle ve bronşitle savaşır,
 • Sindirimi düzenler, özellikle protein ağırlıklı öğünlerin sindirimini kolaylaştırır,
 • Antienflamatuar özelliği ile artrit (eklem iltihabı) hastalarının ağrılarını hafifletir,
 • İçeriğindeki bol manganez sayesinde kemik ve eklem sağlığıını destekler,
 • Dolaşım sistemini düzenler, kalp sağlığıını güçlendirir,
 • Gözleri özellikle yaşlılık kaynaklı sorunlardan korur,
 • Son dönemde yapılan bazı araştırmalar, ananasın içeriğindeki antioksidan bileşenlerin ve bromelain enziminin bazı kanser türlerine karşı da etkili olduğunu ortaya koydu.

Ananas Nasıl Tüketilir?

Dikenleri ve alışılmadık şekli gözünüzü korkutmasın, ananas yemek sandığınızdan daha kolay! Son dönemde birçok markette dilimli olarak satılmakla birlikte, esasında ‘kavun muamelesi’ yaparak ananası hızla yenebilir hale getirmek mümkün.

Önce, iyice olgunlaşmış, yani kabuğu yumuşamış ve dibi tatlı tatlı kokan bir ananas aldığınızdan emin olun. Ardından meyvenin üst yapraklarını ile dip kısmını kesin. Sonrasında ananası dik tutarak kavun gibi dilimleyebilir ya da kabuğunu soyup halka halka doğrayabilirsiniz. Olgunlaşmış bir ananası hızla tüketmekte fayda vardır.

Peki ananası nasıl tüketmelisiniz? Ananası doğrudan meyve olarak yiyebilir, suyunu sıkabilir, hatta dilim dilim ızgarasını bile yapabilirsiniz!
Cildinize gelince… En hızlı yöntem, küçük bir parça ananası doğrudan yüzünüzde gezdirip yıkamadan önce 15-20 dakika bekleyin. Bu kadarı bile fark yaratacaktır.

Alternatif olarak, ananası az miktarda su ile blenderdan geçirip bir fırça ile yüzünüze sürebilir, yine 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Bu maskelerde blenderdan geçirdiğiniz ananası bal ve hindistan cevizi yağı ile de karıştırıp daha etkili sonuç elde edebilirsiniz.

Bazı İlaçlarla Karıştırılmamalı

Ananasın içindeki bromelain enzimi, kan inceltici, uyku hapı ve antidepresan gibi ilaçlarla bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bromelain, aşırı miktarlarda tüketildiğinde, ishal ve mide bulantısına da yol açabilir. Tam olarak olmamış ananasları tüketmekten de kaçının.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın